Kresťanský život

Čo tínedžeri potrebujú od rodičov: Pohľad poradcu

Posledných 17 rokov som strávila prácou učiteľky hudby a krízovej poradkyne pre tínedžerov. Moji študenti bojujú s množstvom bežných problémov tínedžerov (úzkosť, sociálny tlak, konflikty s rodičmi, otázky identity a prijatia) a takisto s niektorými závažnými (zneužívanie, sebapoškodzovanie, mentálne choroby, šikana). Ale jedna spoločná téma, ktorá  veľmi pomáha alebo škodí tínedžerom je ich vnímanie lásky a podpory od ich rodičov. Tu je šesť princípov, ktoré som sa počas týchto rokov naučila.

1. Budujte vzťah, ale nebuďte ich najlepším priateľom

Boh nás stvoril ako vzťahové bytosti, čo znamená, že bez ohľadu na to, akú osobnosť má vaše dieťa, určite chce, aby ste ho poznali. Všetci študenti, ktorí ku mne chodia na terapiu hlboko túžia po zdravom vzťahu so svojimi rodičmi. Ale tínedžerské obdobie je náročné.

Počas strednej školy študenti prechádzajú z detstva do dospelosti. Zároveň sa v nich búria a kolíšu hormóny a ich prefrontálna mozgová kôra (zodpovedná za narábanie s časom, správny úsudok, organizáciu, ovládanie impulzov, stanovenie cieľov a pochopenie dlhodobých následkov) sa stále ešte len vyvíja. A navyše sa obe strany – rodičia aj tínedžeri –snažia zorientovať v nových vodách a nových úlohách.

Pridajte do svojho rodičovstva počas týchto rokov základné terapeutické princípy. Pýtajte sa množstvo otázok, ale takisto si všímajte reč tela a nálady (pamätajte si na ich zúriace hormóny). Uvedomte si, že niekedy je vaša prítomnosť a počúvanie všetkým, čo potrebujú, kým inokedy uvidíte príležitosť nadviazať konverzáciu.

Kedy je váš tínedžer zdanlivo najzhovorčivejší? Všímajte si vzorce jeho správania a vytvárajte priestor pre také momenty, ak sa to len dá. Napríklad, ak vaše dieťa rozpráva viac večer než počas cesty domov zo školy, pustite sa do pečenia čokoládových cookies práve počas tohto najlepšieho času dňa.

V období dospievania vás vaše deti potrebujú viac ako kedykoľvek predtým, aj keď to nepovedia, a potrebujú, aby ste im boli k dispozícii, keď budú pripravené hovoriť. Keď sa otvoria, určite ich počúvajte, pozorujte a čakajte. Nechcú, aby ste sa k nim správali ako najlepší priateľ; potrebujú, aby ste boli ich rodičom.

A potrebujú iný typ rodiča, ako keď mali desať rokov. Hľadajte a radujte sa z milosti v ich životoch a dávajte si pozor, aby ste ich povzbudzovali a boli z nich nadšení oveľa viac ako by ste ich stále napomínali a pripomínali im pravidlá. V krátkosti, neustále sa modlite za múdrosť v tom, kedy ich nechať zlyhať, kedy nechať ich problémy nevyriešené, kedy ich konfrontovať a trpezlivo sa modlite počas celého obdobia, ako sa postupne pripravujete na to, že opustia hniezdo.

2. Vyjadrite, že z nich máte radosť

Všetci poznáme ten výrazný kontrast medzi povinnosťou a radosťou. Tínedžeri väčšinou v hĺbke duše vedia, že ich ľúbite; ubezpečte sa, že vedia aj to, že vám robia radosť. Či už idete do obchodu alebo spolu robíte večeru, komunikujte im, ako veľmi sa tešíte z ich prítomnosti.

Jedným z hlavných spôsobov, ako to dosiahnuť, je plne sa vžiť do ich záľub, záujmov a pôžitkov. Či už je to fotografovanie, hranie počítačových hier, jazda na koni alebo pečenie, zapojte sa s nadšením do toho, čo majú radi. Najlepšie sa vzťahy vyvíjajú a kvitnú, keď sa zapájame do aktivít, ktoré si obe strany užívajú. Naučte sa užívať si ich radosť spolu s nimi. Kvalitne strávený čas a silné puto, ktoré z toho vznikne, vás možno prekvapí.

3. Uvedomte si, čo menia technológie

Rodičia, ktorí majú na svoj čas na strednej škole pekné spomienky, prirodzene chcú, aby ich deti mali rovnako krásne zážitky. Ale vaše spomienky na športové tréningy, študentské rady, randenie alebo futbalové zápasy sú oveľa vzdialenejšie skúsenostiam vašich detí, než si vôbec dokážete predstaviť.

Len samotný fakt, že smartfóny, emaily a internet počas vášho detstva neexistovali, radikálne mení veci. Keď sa so mnou chcela jedna z mojich kamarátok porozprávať, znamenalo to, že musela zavolať ku mne domov na pevnú linku. Moji rodičia mohli kedykoľvek zdvihnúť slúchadlo a počúvať nás. Okrem rozhovorov naživo a písaných listov to bol jediný spôsob ako komunikovať s rovesníkmi.

Presuňme sa do dneška, kedy tínedžeri môžu interagovať pomocou obrazoviek v súkromí svojich izieb počas noci, kým ich rodičia spia. Porozmýšľajte o tom, ako technológia zmenila svet tínedžerov. Pre tínedžera je oveľa ťažšie rozprávať sa s rodičmi o sextingu a cyberstalkingu, ak rodič nemá ani základné pochopenie toho, ako technológie fungujú. Snažte sa porozumieť technológiám, ktoré vaše deti používajú a horám pokušenia, ktorým čelia vaše deti a ich rovesníci.

Okrem toho im môžete pomôcť naučiť sa ako zdravo hospodáriť so svojím časom a pozornosťou, čo im môže pomôcť zvládnuť obdobie na vysokej škole aj po nej. Či už špecifikujete čas, kedy vám večer váš tínedžer odovzdá elektroniku alebo budete monitorovať ich používanie pomocou Covenant Eyes alebo iného ochranného programu, tínedžeri potrebujú vašu pomoc pri zvládaní výziev, ktorým čelia vďaka technológiám, najmä v oblasti sebaovládania (pamätajte na tú nerozvinutú prefrontálnu kôru).

Technológie zasahujú do sveta vášho tínedžera na každom kroku. Odstrániť ju alebo zabrániť jej používaniu nie je dlhodobá možnosť. Namiesto toho sa ju naučte používať a pomôžte svojmu tínedžerovi vybudovať si základy používania technológií na dobré veci a nie na tie zlé.

4. Popri úspechu očakávajte aj neúspech

Tínedžeri chcú vedieť, že ste ich najväčší fanúšik a že veríte, že dokážu dosiahnuť na hviezdy. No je rovnako dôležité, aby ste ich videli ako takých, akými skutočne sú: ľudskými bytosťami žijúcimi v padlom svete, presne tak ako vy. Dúfame, že zanechajú svet zostane lepší, ale urobia aj nejaké zlé rozhodnutia.

Nechajte ich zlyhať. Očakávajte to. Vyhnite sa mentalite helikoptérových rodičov, ktorí vždy priletia, aby zachránili situáciu. Väčšina úspechov je výsledkom učenia sa z vlastných chýb.

Neospravedlňujte hriech, ale nebuďte z neho ani šokovaní. Najväčšou prekážkou v ochote tínedžera zdieľať svoje zápasy je rodič, ktorý sa správa nepríjemne alebo je zhrozený, keď sa dozvie zlú správu. Pozvite tínedžera do svojho sveta zápasov a ukážte im, prečo tak veľmi chcete, aby sa vyhýbali hriechu – pretože viete, že ich nakoniec zničí. Dajte im najavo, že chápete, aké je to ťažké, a že ste v tomto boji každý deň s nimi.

5. Buďte hlboko starostliví, ale zaujímajte sa aj o iné veci

Tínedžeri potrebujú vedieť, že tam pre nich niekto je, nech sa stane čokoľvek. Keď tínedžer vie, že jeho rodičia odídu aj z dôležitého stretnutia v práci alebo zrušia večeru s priateľmi, pretože ich dieťa niečo potrebuje, bude sa cítiť milovaný a v bezpečí.

Vaši tínedžeri sú čoraz nezávislejší a vedia, kedy sú celým vaším svetom. Dokážu rozoznať, že nič iné v živote okrem nich vo vás nevyvoláva nadšenie, kreativitu alebo pocit zmyslu – a to so sebou prináša tlak a problémy. Rozjímajte nad túžbami, ktoré vám dal Boh, starajte sa o svoje blaho, pýtajte sa Pána, komu môžete slúžiť, ale vždy buďte ochotní tieto veci aj odložiť bokom pre svoje dieťa.

6. Dôverujte, že Boží plán prekoná vaše sny

Svoje deti milujete viac než čokoľvek na svete a položili by ste za ne aj svoj život. Napriek tomu sa dobrí rodičia nerovnajú dobrým deťom. Napriek všetkému, čo do svojich detí investujete, môžu to všetko odstrčiť. Aj v takej situácii však vytrvajte v láske, modlitbe a dôvere, že Boh ich miluje ešte viac ako vy.

Ako často hovoril môj bývalý kazateľ: „Kde je život, tam je nádej.“ Možno skončia strednú školu a ich život bude plný hriechu, ale ich príbeh sa ešte neskončil. Buďte verní v láske a starostlivosti o nich a dôverujte Bohu, že on nakoniec napíše lepší príbeh pre vaše dieťa, než si vy dokážete predstaviť.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Leia Joseph

miluje tínedžerov a dlhé roky pracuje ako krízový poradca pre tínedžerov. Je držiteľkou diplomov BM a MM z Katolíckej univerzity v Amerike, ako aj magisterského titulu z biblického poradenstva z Westminsterského teologického seminára. Jej manžel John je pastorom v baptistickom zbore Cheverly neďaleko Washingtonu, kde bývajú so svojimi štyrmi deťmi: Jack, Knox, Grace a Caroline. Navštívte jej Instagram, kde nájdete tipy a praktickú pomoc pri výchove tínedžerov.

Leia Joseph tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články