Cirkev a služba

Kazatelia, na zapojení poslucháčov záleží

Kazateľ je zodpovedný za to, aby jeho poslucháči ľahko počuli, čo hovorí. Nemôžem očakávať, že poslucháč sa bude namáhať, aby porozumel tomu, čo som povedal. Jedným z rozhodujúcich aspektov efektívnej komunikácie je zrozumiteľnosť. Ďalším je prepojenie. Prepojenie je, keď sa moje slová stanú pre poslucháčov skutočnými. Keď slová nie sú len zvukmi, iba slovami v ich slovnej zásobe, ale ideami s významom pre ich myšlienky a skúsenosti. Chcem ich zaujať tým, čo Boh hovorí vo svojom slove.

Chcem zapojiť ich myseľ: „Toto je môj skutočný problém“. Chcem zapojiť ich predstavivosť: „Viem si predstaviť, o čom hovoríš.“ Chcem zapojiť ich emócie: „Cítim, čo vyjadruješ.“ Chcem zapojiť ich vôľu: „Som odhodlaný zmeniť sa.“

Autori Biblie sa usilujú nadviazať kontakt so svojimi čitateľmi. Napríklad v 1. Korinťanom 12:12-16 Pavol rozoberá obraz cirkvi ako tela. Vyzýva nás, aby sme si predstavili nohu, ktorá hovorí: „Pretože nie som ruka, nepatrím do tela“ (aké hlúpe!). Alebo oko, ktoré hovorí ruke: „Ja ťa nepotrebujem“ (aké arogantné!). Kladie rečnícke otázky typu: „Keby celé telo bolo okom, kde by bol sluch?“, čím nás nabáda, aby sme si predstavili obrovské oko, ktoré sa v izolovanej arogancii váľa po zemi.

Nadväzovanie kontaktov s poslucháčmi nie je niečo, čo mi prirodzene ide, preto som sa snažil naučiť, ako to robiť lepšie. Tu je niekoľko nápadov, ako sa spojiť s mysľou našich poslucháčov, ich predstavivosťou, emóciami a vôľou.

Zapojte myseľ

Ak kazateľ položí otázku, na ktorú chcem poznať odpoveď, alebo načrtne problém, na ktorý by som rád našiel riešenie, alebo ma požiada, aby som posúdil situáciu, na ktorej mi záleží, som zapojený.

Úvod kázne môže zohrávať významnú úlohu pri zapájaní mysle. Úvod v štýle: „Minulý týždeň sme sa zaoberali veršami 1 až 14, takže tento týždeň prejdeme na verše 15 až 25“ môže poslucháča poslať spať. Ale ak sa úvod začne niečím ako: „Veríte v šťastie, alebo si myslíte, že každý sme si strojcom svojho vlastného šťastia?“, kazateľ ma prinúti premýšľať. Samozrejme, zvyšok kázne potom musí priniesť to, čo nepriamo sľúbil – odpoveď, spôsob pochopenia alebo nový pohľad.

Zapojte predstavivosť

Keď kazateľ maľuje slovné obrazy, moja predstavivosť ožíva. Existuje mnoho spôsobov, ako maľovať obrazy slovami. Používanie metafor a prirovnaní je zrejmý spôsob. Ale aj živý jazyk: prídavné mená a príslovky dávajú predstavivosti viac možností na hru. Keď napríklad opíšem, ako sa „malé červené auto rútilo úzkou uličkou“, je to oveľa pútavejšie ako „auto sa pohybovalo po ceste“. Opisovanie konkrétnych situácií je lepšie ako opisovanie abstraktných pojmov. Ilustrácie sú ďalším spôsobom, ako zapojiť predstavivosť.

Mojím pravidlom pri príprave kázne je, že každý dôležitý pojem musí mať v predstavivosti poslucháča vytvorený obraz. Ak predstavivosť nie je zapojená, človek nie je zaujatý.

Zapojte emócie

Pravdy Božieho slova majú schopnosť pohnúť nami emocionálne. Božie slovo môže vyvolať radosť alebo odpor, túžbu, vzrušenie alebo sklamanie.

Som nervózny, keď sa snažím emočne pohnúť ľuďmi, pretože som citlivý na možnosť manipulácie. Nechcem, aby moji poslucháči boli nútení robiť rozhodnutia na základe emócií vyvolaných atmosférou stretnutia alebo ohromujúcim rečníckym prejavom. Chcem však, aby pravda s ľuďmi emocionálne pohla, a preto chcem vytvoriť priestor, aby sa to mohlo stať. Ako sa môžeme pozastaviť nad hĺbkou a prekvapením Božej milosti, ktorú nám Boh v Ježišovi prejavil, bez toho, aby sme boli pohnutí k radostnej vďačnosti? Ako môžeme uvažovať o návrate k hriešnemu životu bez odporu?

Zapojte vôľu

Boh hovorí, aby sme počuli a zmenili sa. Mojou úlohou ako kazateľa je pomáhať poslucháčom robiť dobré rozhodnutia v reakcii na to, čo Boh hovorí. To znamená osloviť ich vôľu.

Niekedy nám Božia pravda predkladá binárnu možnosť, takže mojou úlohou je jasne pred ľudí postaviť možnosti a presvedčiť ich, aby si vybrali tú dobrú (napr. Mt 7:24-27). Niekedy nás Božia pravda karhá, a tak je mojou úlohou jasne vyjadriť výčitku a viesť ľudí procesom počúvania, viery, pokánia a konania. To sa často deje na konci kázne. Pomáha však, ak k tomu dochádza aj na ceste pri smerovaní k tomuto cieľu.

Božie slovo je dôležité a relevantné, ale my kazatelia často skrývame jeho dôležitosť a relevantnosť pod záplavou slov a myšlienok, ktoré spôsobujú, že poslucháč má problém zostať v spojení. Je dobré modliť sa za sústredenosť našich poslucháčov. Je dobré učiť ľudí, aby boli motivovanými poslucháčmi, ktorí sú dychtiví po vernom kázaní a pozorní. Ale aj my kazatelia by sme mali tvrdo pracovať na tom, aby sme sa s nimi prepojili a zaujali ich, aby sa naši poslucháči nemuseli až tak veľmi namáhať.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

TIm Thorburn

pôsobí v austrálskom Fellowship of Evangelical Studentsv Perthe a ako výkonný riaditeľ organizácie Perth Gospel Partnership. V minulosti pracoval ako inžinier. Rosemary je jeho životnou a služobnou partnerkou a majú spolu dve dospelé deti.

TIm Thorburn tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články