Cirkev a služba

Kážte nekresťanom, kresťanom a členom cirkvi

Komu kážu kazatelia? Nedávno som z poličky vytiahol niekoľko kníh o kázaní a zistil som, že touto otázkou sa zaoberajú len zriedka. Zdá sa, že kazatelia sa oveľa viac zaoberajú vylepšovaním svojho štýlu.

Napriek tomu niekoľko kazateľov venuje pozornosť poslucháčom a majú tendenciu zameriavať sa na dva segmenty obyvateľstva: necirkevníkov a postmodernistov. Prezident Gordon-Conwell James Emery White, pastor Mecklenburg Community Church v Charlotte v Severnej Karolíne, svojho času povedal, že sa výslovne zameriava na neveriacich. V jednom rozhovore v roku 1999 to vyjadril takto:

Mecklenburg je cirkevný zbor zameraný na hľadajúcich, ktorý bol založený . . . s cieľom osloviť   neveriacich ľudí. Pod pojmom zameraný na hľadajúcich mám samozrejme na mysli, že vstupné body do cirkvi sú určené pre necirkevných ľudí. Určitým spôsobom, vzhľadom alebo formou sa môžeme napojiť na nich, keď sú v režime hľadania, alebo sa im snažíme pomôcť stať sa aktívnymi hľadajúcimi. Pretože nie každý necirkevník je hľadajúci[2].

Keďže kázanie je jedným z týchto „vstupných bodov“, White si vzal za vzor mužov ako Bill Hybels, Bob Russell a Rick Warren, ktorí sa od ostatných kazateľov odlíšili schopnosťou osloviť necirkevníkov[2].

Ďalšia skupina autorov zdôrazňuje význam kázania pre postmoderne zmýšľajúceho človeka. Bývalý pastor Brian McLaren uviedol, že uvažovanie o postmodernej averzii voči predvádzaniu sa a podrobnej analýze spolu s jej príklonom k autenticite a rozprávaniu začalo ovplyvňovať jeho kázanie v roku 2001. Teraz sú naratívnosť a autenticita ústrednými prvkami jeho kázania[3].

Tieto dva príklady niektorých z nás znervózňujú. Keď kazateľ zájde pri prispôsobovaní sa svojmu publiku príliš ďaleko, samotné posolstvo sa stáva ohrozeným, ako sa to stalo v zboroch zameraných na hľadajúcuch a v tzv. emergent zboroch. Napriek tomu kazatelia kážu skutočným ľuďom, ľuďom, ktorí sú necirkevní, postmoderní a všetko ostatné, na čo si dokážeme spomenúť. Výzvou je zamyslieť sa nad všetkými typmi ľudí, ktorí sedia v zbore. Tento článok sa o to pokorne pokúša.

Navrhujem, aby pastori kázali s ohľadom na tri typy ľudí.

Kázať neobráteným

V nedeľnom kázaní je vždy dobré osloviť nekresťanov, aj keď je váš zbor malý a nekresťania nie sú prítomní. Môj zbor nie je veľký, ale aj tak predpokladám, že niektorí z ľudí sediacich v laviciach nebudú poznať Krista. Niektorí z nich sú nominálni kresťania, ktorí možno už roky vyznávajú Krista a chodia do zboru, ale stále potrebujú znovuzrodenie, ktoré im prinesie skutočný život. Iní sú vyznávajúci nekresťania, ktorých pozvali naši členovia. Ďalší prišli z ulice, lebo ich oslovila zborová pohľadnica, buletin, webová stránka alebo samotná budova. Inými slovami, prídu aj nekresťania.

Čo potom?

Kážte evanjelium jasne

Povinnosťou kazateľa pri kázaní Božieho Slova je objasniť evanjelium. Pavol napísal,

ak svojimi ústami vyznáš Ježiša ako Pána a vo svojom srdci uveríš, že Boh ho vzkriesil z mŕtvych, budeš spasený. Lebo srdcom veríme v spravodlivosť, ale ústami vyznávame spásu (Rim 10:9-10).

Sme predsa služobníkmi evanjelia. Evanjelium nemusí znieť v každej kázni rovnako. Ale nech už je vysvetlené akokoľvek, kazateľ by sa mal biblického textu pýtať: „Ako poukazuje na evanjelium?“. Dokonca aj neveriaci ľudia dokážu rozpoznať rozdiel medzi kázňou zameranou na evanjelium a kázňou s evanjeliom prilepeným na konci.

Môj zbor sa nachádza blízko teologického seminára, máme preto veľa mužov, ktorí sa pripravujú na kazateľskú dráhu a často sa pýtajú: „Musí byť evanjelium v každej kázni?“ Odpoveď je „áno“, a to minimálne z dvoch dôvodov. Po prvé, pretože evanjelium dáva zmysel každému textu Písma od 1. knihy Mojžišovej po Zjavenie. Po druhé, pretože neobrátení potrebujú vedieť, čo to znamená „vyznávať svojimi ústami, že Ježiš je Pán, a veriť vo svojom srdci, že ho Boh vzkriesil z mŕtvych“. (Aj kresťania to potrebujú počuť stále dokola, aby rástli vo viere!) Aj keď neveriaci počul evanjelium desiatky krát, Boh ho alebo ju priviedol predo mňa ako kazateľa – dnes. Preto chcem, aby evanjelium ešte raz spochybnilo jeho alebo jej chápanie sveta, hriechu a spasenia.

Ozrejmovať význam evanjelia je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžem ako kazateľ robiť.

Kážte výkladovo

Pastori, ktorí sú citliví na prítomnosť nekresťanov, im najlepšie poslúžia tým, že budú kázať výkladovo. Nekresťania chcú vedieť, prečo veríme tomu, čomu veríme. Keďže naše učenie a život sú založené na Božom slove, necirkevným ľuďom najlepšie poslúžime, ak ich úprimne, verne a jasne nasmerujeme na Písmo, rovnako ako to robíme s kresťanmi.

Hnutie spisovateľov a cirkevných vedúcich dnes hovorí, že postmoderná myseľ – cirkevná i necirkevná – najlepšie reaguje na „naratívne kázanie“. Tvrdia, že ľudia chcú príbehy. Dobre, mám rád príbehy. Výkladové kázanie by malo poskytnúť necirkevným ľuďom príbeh Biblie, ktorý zasa poskytuje príbeh Božieho konania s ľudstvom, ktorý zasa poskytuje príbeh pre ich vlastné životy. Pastori by pri výkladovom kázaní mali nielen spracovať celé Písmo, ale mali by to robiť s myšlienkou poskytnúť poslucháčom „Boží veľký obraz“. Toto je kázanie zamerané na hľadajúcich![4]

To isté hnutie hovorí, že postmoderná myseľ si cení autenticitu. Dobre, aj ja mám rád autenticitu. Je to perfektná zámienka na to, aby som kázal výkladovo. Zamerajme sa menej na obal a viac na posolstvo: Čo povedal Ježiš? Čo prorokoval Izaiáš? Čo napísal Pavol? A čo majú odpovede na tieto otázky spoločné s nami dnes? To je to, čo chcú neobrátení, ktorí sa objavujú v našich zboroch – nefalšovanú biblickú pravdu. To, či s touto pravdou nakoniec súhlasia, je len medzi nimi a Bohom; ale to, čo kážeme, nie je predmetom sporu[5].

Oslovte neobrátených

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme urobiť, aby naše kázne boli evanjelizačné. Identifikovanie veľkých a malých čísiel ako rozdelenie kapitol a veršov je pre necirkevných ľudí užitočné. Rovnako ako to, že im povieme, aby využívali obsah, ktorý sa nachádza v úvode Starej i Novej zmluvy. Aké upokojujúce slovo pre neobráteného návštevníka v situácii, keď sa mu zdá, že všetci okolo neho nájdu Abdiáša oveľa rýchlejšie!

Provokatívne úvody kázní tiež pomáhajú vybudovať most pre neveriaceho tým, že vysvetľujú dôležitosť textu, ktorý sa chystá vykladať. Napríklad poslednú Veľkonočnú nedeľu som kázal na text z Lukáša 5:33-39, kde farizejov zaráža, že Ježišovi učeníci sa nepostia. Ježiš reaguje poznámkou, že svadobčania sa nepostia, keď je prítomný ženích, a potom rozpráva podobenstvo o nalievaní nového vína do starých mechov. Kázeň som nazval „Sú kresťania šťastnejší?“. Tento úvod bol príležitosťou vysvetliť, že skutočná, trvalá, život meniaca radosť je byť v prítomnosti vzkrieseného ženícha, Ježiša Krista. Pomohol kresťanom tento úvod? Dúfam, že áno, ale tie dve alebo tri minúty som vnímal ako osobitnú príležitosť osloviť neobrátených, ktorí možno potrebujú ďalšie usmernenie, aby zistili, prečo sme sa zhromaždili okolo Božieho Slova.

Všetky tieto „malé“ praktiky majú na zhromaždenie aj kumulatívny účinok. Keď veriaci spoznajú, že kazateľnica je priateľská k neobráteným, je pravdepodobnejšie, že si privedú aj svojich nekresťanských priateľov. Je mylné myslieť si, že byť zameraný na evanjelium znamená, že človek nemôže byť citlivý na hľadajúcich.

Kážte obráteným

Akokoľvek je kázanie neobráteným dôležité, hlavnou úlohou kazateľa v Pánov deň je zamerať sa na kresťanov. Má budovať miestnu cirkev; a cirkev má počúvať, byť pripravená a ochotná podriadiť sa Kristovi ako hlave cirkvi. To je naše hlavné „publikum“. Pri vlastnej príprave kázne mám teda na mysli predovšetkým obrátených.

Ako by teda mal kazateľ osloviť kresťana?

Napomínajte a naprávajte kresťanov

Od Jána vieme, že hriech pretrváva v živote veriaceho: „Ak hovoríme, že sme nezhrešili, jeho robíme klamárom a jeho slovo nie je v nás“ (1Jn 1:10). Akoby Ján vedel, že veriaci sú v pokušení minimalizovať svoj hriech, vyzdvihovať svoje posvätenie a popierať Pána. Okrem toho Pavol napísal: „Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na učenie, karhanie, nápravu a výchovu v spravodlivosti“ (2Tim 3:16). Keď teda pastier káže kresťanom, pravda Božieho slova bude nevyhnutne karhať aj naprávať.

Žiadny pastor nechce byť známy tým, že kresťanov osočuje. Napriek tomu si vernosť Písmu vyžaduje, aby človek karhal, keď nadíde vhodný čas. To je jeden z dôvodov, prečo by sa povolanie kázať nemalo prijímať ľahko. Byť verný tejto úlohe si vyžaduje, aby sme sa pri každom texte, ktorý kážeme, pýtali: „Ako táto pasáž karhá alebo vyzýva kresťana?“ Konfrontuje chabý modlitebný život, klebety, modloslužbu? Odpoveď možno hľadať v miestnom zbore pastora alebo z toho, čo platí pre všetkých kresťanov. Tak či onak, kázanie bez napomínania a nápravy nemôže byť plne biblickým kázaním.

Udržiavať a povzbudzovať kresťanov

Našťastie, kázanie obráteným znamená viac než len napomínanie a naprávanie. Znamená to pracovať na udržiavaní a povzbudzovaní veriacich pomocou Božieho Slova. Veriaci je úplne závislý od Slova. Ako povedal Ježiš: „Človek bude žiť nielen z chleba, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst“ (Mt 4:4; Dt 8:3). To znamená, že keď kresťan prichádza na kázanie, prichádza sa nasýtiť slovami života.

Samozrejme, veriaci sa môže živiť Božím Slovom aj v iných časoch týždňa, ale kázanie zohráva pri jeho vyživovaní ústrednú úlohu. Popremýšľajte o Títovi 1:1-3, kde Pavol opisuje, ako sa večný život prejavuje v Božom Slove prostredníctvom kázania. Kresťania sú živení a udržiavaní kázňami. Otázka, ktorú si treba položiť pri každom texte, znie: „Ako to kresťana udržiava, podporuje alebo povzbudzuje?“

Len málo vecí ma v mojej vlastnej kazateľskej službe povzbudzuje viac ako toto: Cirkev sa zhromažďuje, pretože potrebuje život, ktorý jej dáva zvestované slovo, a nie preto, že potrebuje mňa! Je to jednoducho úloha, ktorú mi zverili, duchovný pokrm, ktorý ma poverili pripraviť. Aké privilégium je, že si nás Boh používa na to, aby sme udržiavali, živili, budovali a vzdelávali jeho ľud jeho Slovom!

Posväcovať a posilňovať kresťanov

Syn sa modlil, aby sa Otcove deti posvätili a stali sa podobnejšími Kristovi. Ježiš vedel, že jeho nasledovníci budú znášať rôzne druhy utrpenia a opovrhnutia, pretože prijali jeho slovo (Jn 17:14), ale nemodlil sa za to, aby boli odstránení zo sveta. Skôr sa modlil, aby boli posvätení. Ako by sa kresťania mohli stali svätejšími? Ježiš sa modlil: „Posväť ich v pravde; tvoje slovo je pravda“ (Jn 17:17). Božie posolstvo má posvätiť Božie deti. Kresťania sa stávajú svätými, keď chápu a uplatňujú Dobrú zvesť a celé Písmo vo svojom živote (porov. 2Tim 3:17). Sväté slovo vytvára svätý ľud.

Samozrejme, posvätenie je predovšetkým Božím dielom. On je ten, kto pôsobí v živote veriaceho (Flp 2:13; Heb 13:20-21) a kto zabezpečuje, aby kresťania mali všetko, čo potrebujú na to, aby mu prinášali slávu a česť. Presne to sa deje, keď priťahuje svätých, aby sa zhromažďovali a počúvali pravdy jeho Slova. Nie je prekvapujúce, že sú povzbudzovaní „k láske a dobrým skutkom“ (Heb 10:24).

Kazatelia majú úžasnú príležitosť byť použití v živote hriešnikov, aby ich posilňovali pre úlohu skutočne kráčať kresťanským životom. V Žalme 1 je blahoslavený človek, ktorý sa teší z Božieho zákona, prirovnaný k stromu zasadenému pri vodných tokoch, k stromu, ktorý je plodný a silný. Toto prirovnanie nie je ťažké pochopiť. Kresťan je plodný a silný, keď sa živí a teší z Pánovho zákona. Kázne majú svoju úlohu pri vedení kresťana k rozjímaniu o Božom zákone. Aj keď kazateľ nemôže robiť požehnaných ľudí (to je našťastie na Bohu a jeho Duchu!), je mu daná veľká výsada živiť Boží ľud Božím slovom. Kazateľ môže byť ako tie prúdy vody, verne prinášať Božie Slovo a posilňovať tento strom týždeň čo týždeň, mesiac čo mesiac, rok čo rok.

Na rozdiel od účtovníka, ktorý na konci mesiaca vidí zostatok účtovných kníh, alebo generálneho riaditeľa, ktorý sleduje, aký obrat má jeho firma, kto vie, či kazateľ niekedy uvidí ovocie, ktoré sa rodí, životy, ktoré sa menia, srdcia, ktoré sú dotknuté! Najlepšia práca pastora sa nedá zmerať na tejto strane neba. Takéto ovocie sa nedá zbierať do košíkov. Napriek tomu ovocie existuje. Zvestované Božie Slovo svojou milosťou posväcuje a posilňuje hriešnika a pripravuje ho na vlastné skutky milosti.

Výzva a rast kresťanov

Učeníci musia rásť v chápaní a výklade Písma. Majú tendenciu príliš ľahkovážne prijímať kázne, na rozdiel od tých Berijcov zo Skutkov 17, ktorí skúmali, či je to pravda. Dôkladné výkladové kázanie bude pre učeníka výzvou, pretože mu dá podnet na premýšľanie a skúmanie. James W. Alexander raz kritizoval plytké kázanie a povedal,

V týchto kázňach nájdeme mnoho cenných biblických právd, mnoho originálnych a dojemných ilustrácií, veľa rozumných argumentov, ostrého napomínania a veľkého povzbudenia. Keď sa na ne pozrieme ako na prejavy z kazateľnice, zdá sa, že sa proti nim nedá vzniesť takmer žiadna námietka, ale ako výklady Písma sú doslova ničím. Neobjasňujú žiadne ťažkosti v argumentácii inšpirovaných autorov; nerozširujú obzory v oblastiach, ktorých sa týkajú; mohli by sa opakovať po celý život bez toho, aby sa v najmenšej miere snažili vychovávať zhromaždenie k návykom správneho výkladu[6].

Kázne, ktoré sú výzvou a rozvíjajú kresťanov, nemusia byť opojné ani náročné na pochopenie (takéto kázanie by bolo aj tak neverné a zbytočné!). Napriek tomu kázne, ktoré sú výzvou pre kresťanov a ktoré ich rozvíjajú, sú kázne kázané ľuďmi, ktorí sa prehrýzli textom. Pastor, ktorý venuje svoj čas príprave kázne, sa takmer nemusí pýtať textu: „Ako tento úryvok vyzýva alebo rozvíja kresťana?“ – tak veľmi je Božie slovo zamerané na dosiahnutie Božieho zámeru, ktorý s ním Boh má (Iz 54:10-11). Jeho úsilie prinesie ovocie, a zbor zožne odmenu za jeho usilovnosť.

V našom zbore sa snažíme byť verní Písmu bez ohľadu na to, či kážeme niekoľko veršov alebo celú knihu v niekoľkých kázňach, ako som to nedávno urobil s knihou Jób. Prvýkrát po rokoch prichádzajú do zboru vysokoškolskí študenti, pretože kázanie je pre nich výzvou k rastu. Jeden starší manželský pár mi nedávno povedal, že rád chodí do zboru, pretože pri obede môže viesť duchovné diskusie o kázni. Nemyslím si, že by niekto povedal, že robíme úžasnú prácu pri komunikácii so svetom, a nikto by nepovedal, že moje kázanie je vzrušujúce. Je tu veľký priestor na rast. Ale z Božej milosti otvárame Božie slovo – a to je vzrušujúce a mení to život!

Kresťania hľadajú kázanie, ktoré je verné Písmu, čo znamená kázanie, ktoré obsahuje napomínanie a nápravu, podporu a povzbudenie, posvätenie a silu, výzvu a rast.

Teraz, keď sme sa venovali kázaniu nekresťanom a kresťanom, sa môže zdať, že tu môžeme skončiť. Kazatelia však musia byť citliví ešte na jednu kategóriu: členov cirkvi.

Kážte členom zboru ako telu

Vo väčšine zborov tvoria najväčšiu časť zboru muži a ženy, ktorí sa zaviazali tomuto miestu, tejto službe a jeden druhému. Malo by na tom záležať, keď kážete? Myslím si, že áno.

Pavol opísal zbor svätých v Kolosách ako zbor, ktorý drží „hlavy, z ktorej celé telo, vyživované a pospájané kĺbmi a šľachami, rastie Božím vzrastom.“ (Kol 2:19). Neboli to len učeníci, boli to učeníci zakorenení v zbore v Kolosách a rastúci rastom, ktorý je od Boha. V liste Kolosanom 3:15-16 Pavol pokračoval: „A pokoj Kristov nech rozhoduje vo vašich srdciach, veď preň ste boli povolaní v jednom tele. A buďte vďační! Kristovo slovo nech vo vás prebýva bohato: vo všetkej múdrosti sa navzájom učte a napomínajte a vďačne spievajte vo svojich srdciach Bohu žalmy, hymny, duchovné piesne.“ Všimnite si, že Pavol oslovil túto miestnu cirkev ako jedno telo a pripomenul im, že ich bude spájať Kristovo Slovo. To sa malo diať, keď sa budú zhromažďovať, aby spievali Písmo a počúvali kázané Písmo.

Pavol tu neoslovuje kresťanov ako jednotlivcov, ale ako členov konkrétneho zboru. Ich zhromaždenie neprinášalo jednotu preto, že by boli geograficky blízko, ale preto, že v nich prebývalo Kristovo slovo, keď sa delili o rovnaké učenie a rovnaké napomenutie. Dostali sa pod tú istú autoritu, pretože uznávali Krista za svoju hlavu.

To isté platí aj v dnešnom miestnom zbore a jedným z prostriedkov, ktorý prináša členom jednotu, je kázanie Božieho slova. Ján Kalvín to zdôraznil, keď opisoval úrad kazateľa. Kazateľ je ten, kto prináša jednotu do tela. Keď v liste Efezanom 4 komentoval jednu nádej, Pána, vieru a krst cirkvi, Kalvín napísal,

V týchto slovách Pavol ukazuje, že služba mužov, ktorú Boh používa pri usporiadaní Cirkvi, je dôležitým putom na zjednotenie veriacich v jednom tele… Spôsob, akým [Boh] pôsobí, je tento: rozdeľuje svoje dary Cirkvi prostredníctvom svojich služobníkov a tak prejavuje svoju prítomnosť, pôsobením energie svojho Ducha, a tým, že zabraňuje tomu, aby sa stala zbytočnou a neplodnou. Takto sa svätí obnovujú a Kristovo telo sa buduje. Takto vo všetkom rastieme k tomu, ktorý je Hlavou, a navzájom sa spájame. Takto sme všetci uvedení do jednoty s Kristom, a kým prekvitá proroctvo, prijímame jeho služobníkov a nepohŕdame jeho učením. Kto sa pokúša zbaviť tohto vzoru cirkevného poriadku alebo ním pohŕda ako málo dôležitým, ten sa chystá zničiť Cirkev[7].

Prečo sa toľko starať o členov cirkvi ako jedno telo, keď mnohé cirkvi rastú vďaka tomu, že sa toľko starajú o nečlenov? Pretože Biblia veľa hovorí o jednotlivcoch, ktorí sú súčasťou miestnej cirkvi, ako to vidíme z novozmluvných listov. Kresťanstvo bolo prežívané v kontexte ľudí z rôznych prostredí, ktorí sa delili o evanjelium – to bola cirkev. To malo radikálne dôsledky. Ako napíše Pavol: „A teda ak trpí jeden úd, spolu s ním trpia všetky údy; ak sa dostáva cti jednému údu, radujú sa s ním všetky údy“ (1Kor 12:26). Toto je spoločenstvo, ktoré si vyhrnie rukávy a vstúpi do života toho druhého.

Biblické kázanie by malo pravidelne oslovovať kresťanov nielen ako jednotlivcov, ale ako jednotlivcov, ktorí urobili záväzok sebe navzájom a ku konkrétnemu miestnemu telu. Pri každom biblickom texte si klaďte otázku: „Ako sa tento úryvok vzťahuje na náš život ako spoločenstva veriacich?“ Môže sa zdať zvláštne oslovovať len členov cirkvi, ale aká je to presvedčivá vízia cirkvi pre necirkevníkov aj pre tých kresťanov, ktorí sa rozhodli koketovať s cirkvou namiesto toho, aby sa jej skutočne zaviazali! Pastor prejavuje svoju vďačnosť tým kresťanom, ktorí sa pripojili k cirkvi, a čo je dôležitejšie, svoju lásku k Božiemu slovu, ktoré zjednotilo členov jeho cirkvi, keď ich v kázni priamo oslovuje ako jedno telo.

Záver

Keď sa zamýšľam nad otázkou: „Komu má kazateľ kázať?“, rezonujú vo mne slová Petra Adama, vikára z farnosti svätého Júdu v Carltone v Austrálii, ktorý napísal: „Ak sme služobníkmi Boha a Krista a služobníkmi jeho Slova, potom povolaním kazateľa je byť aj služobníkom Božieho ľudu.“[8] Áno, myslím si, že kazateľ by mal byť citlivý voči ľuďom, ktorí nie sú veriacimi. Ale ak sa zameriame len na necirkevníkov, môže sa stať, že sa posolstvo stratí alebo sa tak rozriedi, že Boží ľud bude podvyživený. To nie je pekný pohľad. Je dôležité kázať necirkevníkom, ale ešte dôležitejšie je zamerať sa predovšetkým na kresťanov a nezabúdať na dôležitosť prihovárania sa tým veriacim, ktorí urobili záväzok k miestnemu zboru.

POZNÁMKY:

  1. “Kázanie nezúčastneným: An Interview with James Emery White” v knihe Preaching with Power: Dynamika a postrehy od dvadsiatich špičkových komunikátorov, vyd. Michael Duduit (Grand Rapids, MI: Baker Books, 2006), 227.
  2. Ibid, 230.
  3. “Kázanie postmoderným ľuďom: An Interview with Brian McLaren” v knihe Preaching with Power: Dynamické postrehy od dvadsiatich špičkových komunikátorov, vyd. Michael Duduit (Grand Rapids, MI: Baker Books, 2006), 126-27.
  4. Na pomoc pri vysvetľovaní tohto príbehu budú pre výkladových kazateľov užitočné tieto malé knižky: Boží veľký obraz; Po stopách dejovej línie Biblie: (ReFormatio, 2021) od Vaughana Robertsa; a Na divadelní scéně dějin; Moje místo v biblickém příběhu: (Drejnar-luxpress, 2013) od Craiga Bartholomew a Michaila Coheena. Tieto prvotiny biblickej teológie môžu človeku pomôcť sprostredkovať jednotu Písma pri kázaní prostredníctvom Biblie.
  5. Pozri kapitolu Marka Devera o výkladovom kázaní v knihe Zdavá cirkev (ReFormatio, 2018), Kázeň; Ako komunikovať vieru v dobe skepticizmu, (EVS, 2017) od Timothy Kellra a Od textu Biblie ku kázni (https://spolocenstvoevanjelia.sk/od-textu-ku-kazni/ od Jána Henžela.
  6. J. W. Alexander, Thoughts on Preaching (Carlisle, PA: Banner of Truth, Date), 239.
  7. John Calvin, The Institutes of the Christian Religion (Inštitúcie kresťanského náboženstva), vyd. Toney Lane a Hilary Osborne (Grand Rapids, MI: Baker Book House, 1986), 245.
  8. Peter Adam, Speaking God’s Words (Hovoriť Božie slová): (Downers Grove, IL: InterVarsity Press, 1996), 130.

Aaron Menikoff

je pastorom baptistického zboru Mt. Vernon v Atlante, Georgia, a autorom knihy Character Matters: Shepherding in the Fruit of the Spirit (Crossway, 2020) a Politics and Piety (Pickwick, 2014).