Viera a práca

Pohostinnosť tvarovaná evanjeliom: Svedectvo o Božej milosti v našich bežných priestoroch

V lete 2022 Švédsko nakrátko rozčerilo vody internetu, keď kultúrny zvyk nekŕmenia domácich hostí (pokiaľ sa vopred na tom nedohodnú) pohoršil zvyšok sveta. V typickom švédskom štýle sa objavili vysvetlenia tohto zvyku, pričom obhajcovia tradície tvrdili, že Švédi len „nechceli pohoršovať“  alebo možno „neplánovali dopredu“ a nezabezpečili jedlo pre neočakávané prírastky okolo stola.

Počas rokov, ktoré som prežil vo Švédsku (narodil som sa v Spojenom kráľovstve), som od iných ľudí počul aj sám pozoroval, že Švédi majú určité osobitné výzvy, pokiaľ ide o to, čo ľudia z iných kultúr považujú za prejavovanie pohostinnosti. Ak sa to vôbec deje, vyzerá to tu úplne inak ako takmer všade inde mimo severských krajín.

Evanjelium v centre domácností

Ak by som vás teraz požiadal, aby ste opísali „domov, v ktorého centre je evanjelium“, čo by ste povedali? Aké obrazy sa vám vybavia? Možno jedna z prvých vecí, ktorá vám napadne, je rodina, ktorá číta Bibliu a spoločne sa modlí. A ja v tom nevidím žiadnu chybu. To by sme mali (aj keď to tak nie je) považovať za samozrejmosť. Samozrejme, že kresťanskí rodičia by mali čítať Bibliu a modliť sa so svojimi deťmi a zdieľať s nimi svoju vieru. Čo sa týka latky, ktorú treba dosiahnuť, táto nie je nijako zvlášť vysoko.

Ale ja som nepovedal „rodina“, povedal som „domov“.

Nie je to len byt, ktorý vyzerá ako z katalógu IKEA, ale na stene sú vytlačené biblické verše. Nie je nič zlé na tom, že si dom zdobíme slovami Písma, a v skutočnosti Deuteronómium 6:9 nabáda Boží ľud, aby si na svoje príbytky vyvesil Božie slovo, takže opäť nenachádzam na tom žiadnu chybu. Ak však medzi múry vašich domácností nikdy neprídu hostia, potom krásne slová, ktoré sú tam vyvesené, nebudú slúžiť ako svedectvo tak, ako by mohli, keby boli umiestnené namiesto toho na dverách alebo bráne.

Je to dôležité, pretože otázka, na ktorú sa chcem zamerať, znie: ako štrukturujeme alebo sústreďujeme život, ktorý žijeme v našich domovoch, na evanjelium? Alebo čo môže odlišovať domov kresťana od domu jeho sekulárneho alebo moslimského suseda?

Chcem naznačiť, že Písmo nám môže ponúknuť oveľa viac, pokiaľ ide o vytváranie domova tvarovaného evanjeliom, než slová na našich stenách. Domovy tvarované evanjeliom môžu vytvárať rovnako slobodní ľudia ako rodiny, rovnako študenti ako profesionáli, rovnako deti ako starí rodičia. Ak budeme venovať väčšiu pozornosť obrazom a symbolom našej viery, môžeme skutočne vidieť množstvo spôsobov, ako môžu naše domovy svedčiť o Božej milosti.

Pozvanie

Po prvé, zamyslite sa nad tým, ako môže už samotné jednoduché pozvanie do vášho domova predstavovať evanjelium. Môže predstavovať príležitosť prísť na miesto pokoja, lásky, prijatia a bezpečia. Pozvanie pre cudzinca, aby prišiel a našiel odpočinok od svojich bremien, bezpečie pred nepriateľmi, uzdravenie svojich rán, sýty pokrm pre svoju dušu.

Stôl

Ďalším spôsobom, ako môžeme svedčiť o Božej milosti, je stôl. Práve pri stole sa láme chlieb, rozdeľujú sa poháre, udeľuje sa požehnanie; vedú sa rozhovory, pri ktorých horia srdcia, otvárajú sa oči a ľudia možno po prvýkrát spoznávajú Ježiša takého, aký je.

Ak Mesiáš rád prichádza do domovov ľudí a jedáva s nimi, a on to robí (Lk 19:1-10; Zj 3:20); ak je Pán schopný prísť do stánkov svojho ľudu, aby priniesol prísľub nového života, a on to robí (Gn 18:1-14; a ak Duch napĺňa domy mocným vedomím svojej prítomnosti, a on to robí (Sk 4:31), nie je potom možné, aby sa aj v domovoch Božieho ľudu diali niektoré z týchto vecí?

Izby pre hostí

Ak majú byť hosťovské izby k dispozícii na hostiny alebo občerstvenie apoštolov, je to preto, že záverečné jedlá, prvé hostiny a návštevy vedúcich sú súčasťou Božej misie – pri spasení, u pohanov a do posledných končín zeme (Mk 14:13-16; Flp 1:22; Sk 11). A ja osobne verím, že sám Ježiš išiel dopredu, aby pripravil pre svoj ľud miestnosť v dome svojho otca, aby mohli byť privítaní a aby sa nielen cítili ako doma, ale aby boli skutočne doma(Jn 14:1-4.

Miesta vzdelávania

Vo Švédsku je domáce vzdelávanie nezákonné, čo v mnohých kruhoch vyvoláva šok alebo zdesenie. To, že sa deti nemôžu vzdelávať doma, však neznamená, že sa nemôžu učiť doma. Domov bol v minulosti (a stále je!) hlavným miestom, kde sa učia a osvojujú hodnoty a kde sa ľudia učia modliť, čítať Písmo, počúvať, starať sa, milovať a zdieľať. Tieto veci sa možno lepšie robia v obývačke ako v besiedke a príležitosti na ich vyučovanie sa prirodzenejšie a častejšie vyskytujú v kuchyni ako v posluchárni.

Záhrada

Ďalej sa pozrime na záhradu a evanjelium. Viem, že nie každý dom ju má, ale tí, ktorí ju majú (alebo ju dokonca majú v blízkosti), myslia na krásu a bohatstvo tohto priestoru – kde sa môžeme prechádzať v tieni, kde sa vďaka Ježišovej smrti a pohrebu už nemusíme skrývať (Gn 3:8; Jn 19:41). Izaiáš nám hovorí, že tí, ktorí sa delia o svoj chlieb s hladnými a bezdomovcov privádzajú do svojho domu, budú sami ako dobre zavlažovaná záhrada, ako prameň vody, ktorého vody nesklamú (Iz 58:9-11).

Rozmnožujúca sa milosť evanjeliovej pohostinnosti

Od brány po hosťovskú izbu, od kuchyne po záhradu, od domu po srdce, evanjelium formuje naše domovy. Keď začneme vnímať evanjeliový potenciál rôznych priestorov, ktoré obývame, miest, ktoré spravujeme, verím, že náš pojem „domov“ sa rozšíri a znásobí. Moje meno môže byť na liste vlastníctva len jedného fyzického domu, ale mám stovky domov, pretože kresťania „už nepovažujú svoje veci za svoje“ (Mk 10:30; Sk 4:32). Dokonca ani moje fyzické telo nie je mojím vlastníctvom, ale miestom, kde prebýva Duch Svätý, domovom pre samotného Pána (1Kor 6:19-20).

Ak má dôjsť k obnove cirkvi na severe, je nepravdepodobné, že začne v cirkevných budovách, kam sa máloktorý svetský Škandinávec obťažuje vstúpiť. Je oveľa pravdepodobnejšie, že obnova sa bude šíriť tak, ako to robila prvotná cirkev: na tržnici a v domácnostiach. Domov – tam, kde si večer ukladáte hlavu – je pravdepodobne najväčším nástrojom, ktorý máte na to, aby ste ukázali, demonštrovali a zdieľali evanjelium. Evanjelium skutočne prichádza s kľúčom od domu.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Phil Whittall

je vedúcim v cirkevnom zbore Grace Church v Štokholme, spisovateľom a redaktorom na voľnej nohe, bežcom, čitateľom, vďačným manželom Emmy a otcom Noaha a Anny.

Phil Whittall tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články