Ak by prvá vec po tom, čo vyhráte milión v lotérii bola, že opustíte svoju prácu,
Dave Ramsey
mali by ste dať okamžite výpoveď a nájsť si inú prácu.
Ale čo ak sa chcem dostať do štádia, že už nikdy nechcem robiť? Budem tvrdo makať teraz, aby som raz mohol vylihovať na pláži a piť tequillu. To by bol život.
Toto vám sľubujú všetci experti na pasívny príjem, prácu z domu, alebo biznis lídri.
Mnoho ľudí ženie predstava, že raz sa práca skončí, a oni už nebudú musieť pracovať. Nebolo by to skvelé, len si užívať život?
Možno patríš do inej skupiny ľudí. Práca je tvoj život. Miluješ ju. Je to tvoja manželka, milenka, deti, domácnosť, v jednom. Je to prvá vec o ktorej rozmýšľaš keď vstávaš a posledná o ktorej premýšľaš, keď ideš spať.
Jedine práca ti dáva skutočné naplnenie, zmysel, moc, hodnotu. Bez práce by si neexistoval.
Ako to teda s prácou vlastne je? Naozaj sú len tieto dva pohľady na vec?
Práca ako prekliatie
Možno berieš prácu ako nutné zlo. Musím pracovať, pretože musím platiť účty, musím z niečoho žiť. Pomer cena/ výkon tu nie je veľmi povzbudzujúci. Musím veľa makať, aby som si potom mohol aspoň trocha oddýchnuť, a skutočne naplno vychutnať život.
Mnoho ľudí sa však pre takúto prácu rozhodne dobrovoľne. Budem radšej študovať niečo, čo ma nebaví, aby som potom mohol robiť niečo, čo ma nebaví, ale zarábať veľa peňazí, a vo voľnom čase konečne mohol (konečne) robiť niečo, čo ma skutočne baví.
Trocha krátkozraké, ak si človek uvedomí, že v práci strávi priemerne 1/3 z dňa (nehovoriac o čase, ktorý strávi cestovaním do a z práce, službami, nadčasmi, služobkami atď.). Ak prirátame roky štúdia a porovnáme to s voľným časom – zistíte, že je asi lepšie robiť niečo, čo vás naozaj baví a napĺňa, hoci aj za menej peňazí.
Neviem, či sa to zdá len mne, ale veľký rozdiel oproti otrockému systému nevidím.
Práca ako zmysel života
Možno si na druhej strane barikády. Vybral si si správne. Svoju prácu miluješ. Robíš ju rád. Dáva ti zmysel. Naplnenie. Hodnotu. Nevieš si bez nej predstaviť svoj život. Si vďaka nej niekto. Ľudia si ťa kvôli tvojej práci vážia. Niečo si už dosiahol. Niečo ešte len dosiahneš, ale vidíš, že to všetko niekam smeruje, a dáva ti to pocit istoty, moci, zmyslu a naplnenia. A možno si myslíš, že aj keď to všetko, čo som práve napísal sú len tvoje tajné túžby a zatiaľ nesplnené sny, ak budeš poriadne makať, dosiahneš to. Zvládneš to. Zachrániš svet a urobíš ho lepším miestom pre život. Urobíš dieru do sveta, na ktorú nezabudnú ani generácie po tvojej smrti.
Napriek tomu, že si myslím, že je to pomerne odvážna predstava, prajem ti, aby sa ti to splnilo. A zároveň si myslím, že aj keď sa ti to podarí, tú hlbokú vnútornú túžbu, ktorú v sebe máš to nedokáže uhasiť.
Boris Becker povedal: „Dvakrát som vyhral Wimbledon, raz ako najmladší hráč. Bol som bohatý… naplnil som si všetky materiálne potreby… Je to stará pesnička filmových a popových hviezd, ktorí spáchajú samovraždu. Majú všetko, ale napriek tomu sú veľmi nešťastní. Nemal som vnútorný pokoj.“ (Boris Becker mimochodom nedávno zbankrotoval.)
Aj keby si tak ako on dosiahol všetko, čo si si zaumienil, budeš cítiť prázdnotu. Každý nový deň sa objaví znovu tá istá otázka: Bol si najlepší včera, ale si najlepší dnes? Včera si odviedol kus dobrej práce, ale čo dnes?
A tieto otázky neprestanú. Budú ťa prenasledovať dovtedy, kým sa nevzdáš, alebo nezomrieš, alebo…
Príliš málo, príliš veľa
Našim problémom je, že práci pripisujeme príliš veľkú, alebo príliš malú hodnotu. Ja som rovnaký. Niekedy mám pocit, že som záchranca celého sveta a bezo mňa sa rozpadne na dve polovice.
Inokedy si chcem jednoducho ľahnúť a už nikdy nič nerobiť. Mať večný pokoj a odpočinok.
Myslím si, že skutočný zmysel práce dokážeme pochopiť jedine, ak sa na ňu pozrieme z inej perspektívy.
Mnoho svetových náboženstiev chápe prácu ako prekliatie. Ako niečo, čo nie je v poriadku s týmto svetom. Ako niečo, čo by v dokonalom svete neexistovalo.
Ak by Pandora neotvorila svoju skrinku, nevyletelo by z nej všetko to zlo a utrpenie (spolu s prácou), ľudia by nemuseli pracovať… (Grécka mytológia v tom má jasno. Bohovia vytvorili svet, ale keď tak urobili, uvedomili si – och, ale o to sa treba starať. A tak vytvorili človeka – svojho otroka – ktorý nerobí nič iné, len je, spí a pracuje). Práca je jednoducho zlá.
Iné pohľady na prácu hovoria, že práca je to, čo ľudstvo nakoniec zachráni. Pokrok, rast, technológie, toto všetko nakoniec vyrieši všetky problémy ľudstva od hladu až po rakovinu. Obávam sa však, že sa to nestane. Čo sa týka ľudstva, som skeptický (Pozri moje video Prečo Boh neodstráni zlo vo svete)
Je tu ešte jeden pohľad na svet. Kresťanstvo.
To na jednej strane hovorí, že práca je dobrá (Ježiš pracoval ako tesár, Boh pracoval keď tvoril svet a doteraz pracuje (Jn 5:17), ale na druhej strane hovorí, že nás nedokáže zachrániť.
Kto nás teda môže zachrániť od toho, aby sme sa neupracovali k smrti? A kto nám môže zaručiť skutočný, hlboký odpočinok?
Jedine ten, ktorý povedal, že už je všetko dokonané. (Ján 19:30
Inšpirované knihou Viera a práca, Timothy Keller
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: Chcem viac