Kresťanský život

Premeňte Božie zasľúbenia na modlitbu

 „Teraz však, Hospodin, Bože, splň vždy slovo, ktoré si povedal o svojom služobníkovi a jeho dome. Urob, ako si sľúbil.“ (2. Samuelova 7:25)

Dávidove slová „urob, ako si sľúbil“ nás dostávajú k jadru modlitby. Keď sa modlíme, prosíme Boha, aby urobil to, čo sľúbil. Dávid opakovane premieňa Boží prísľub na modlitbu. Zo slova, ktoré Boh vyslovil, vychádza Dávidova modlitba: „Pane, to, o čo ťa prosím, je to, čo si už povedal. Urob, čo si sľúbil!“

Ako funguje modlitba

„Sám si predsa, Hospodin zástupov, Boh Izraela, zjavil svojmu služobníkovi: Postavím ti dom. Preto sa tvoj služobník odhodlal predniesť ti túto modlitbu.“ (2Sam 7:27)

Odkiaľ má Dávid odvahu modliť sa túto modlitbu? Keby Boh nebol prehovoril, Dávid by nemal odvahu. „Pane, keby si to nebol povedal, nebol by som o to prosil, ale tvoje prisľúbenie mi dodalo odvahu, aby som ťa o to prosil.“

„Svojmu služobníkovi si prisľúbil také dobrodenie. Ráč preto požehnať dom svojho služobníka, aby navždy trval pred tebou“ (2Sam 7:28-29). Viera berie to, čo Boh povedal – Boží prísľub – a premieňa to na modlitbu: „Urob, ako si sľúbil“ (2Sam 7:25).

Prečo by ste sa teraz mali modliť za niečo, čo Boh už prisľúbil? Pretože modlitba je spôsob, akým sa Božie zasľúbenia plnia. Modlitba je postavenie sa do medzery medzi tým, čo Boh povedal, a tým, čo prežívate, a ich spojenie. „Potrebujem to, čo si povedal.“

Takto funguje modlitba!

Udržujte svoje modlitby čerstvé

Tu je ďalší dôvod, prečo sa modliť s otvorenou Bibliou: To, čo Boh hovorí vo svojom Slove, vám bude deň čo deň naznačovať nové veci, za ktoré sa môžete modliť za niekoho, koho máte radi. Ako sa môžete rok čo rok modliť za ľudí, ktorých milujete, bez toho, aby ste skĺzli do márneho opakovania? „Pane, požehnaj ich! Pane, požehnaj ich! Pane, požehnaj ich!“ A to sú len prvé tri dni! Ako sa chcete za nich modliť 25 rokov?

Ak sa modlíte s otvorenou Bibliou, často zistíte, že Biblia vám navrhuje niečo, za čo sa môžete modliť pre seba alebo pre iného človeka, a keď sa modlíte za niečo, čo povedal Boh, môžete sa modliť s veľkou dôverou.

Momentálne čítam Žalmy, takže tu je príklad jedného týždňa, kedy sa Božie zasľúbenia premenia na modlitbu:

Žalm 20: Nech ti dá, čo si tvoje srdce žiada, nech splní každý tvoj zámer (Ž 20:5). To naznačuje modlitbu za človeka, ktorý hlboko túži po niečom dobrom, čo sa ešte neuskutočnilo.

Žalm 21: Blažíš ho radosťou z tvojej prítomnosti (Ž 20:7). To ma nabáda k modlitbe za to, aby si niekto, koho mám rád, dnes hlboko uvedomil radosť z Božej prítomnosti pri ňom a dôveru, ktorá s touto radosťou prichádza.

Žalm 22: Od teba pochádza môj chválospev vo veľkom zhromaždení (Ž 22:26). To naznačuje modlitbu za niekoho, kto trpí, aby výsledok priniesol Bohu chválu a ostatným silu.

Žalm 23: Hospodin je môj pastier, nič mi nechýba. Vodí ma na zelené pastviny (Ž 23:1-2). Tu je zasľúbenie, ktoré sa môžem modliť za niekoho, kto je ťažko skúšaný, hladný, smädný a potrebuje obnovu, výživu a nasýtenie.

Žalm 24: Kto smie vystúpiť na vrch Hospodina? . . . Ten, kto má ruky nevinné a srdce čisté. . . Ten si odnesie požehnanie od Hospodina (Ž 24:3-5). Písmo mi naznačuje, aby som sa modlil za očistenie svojho srdca a rúk a aby som sa modlil za to isté aj za iných, aby boli chránení a poznali Pánovo požehnanie.

Žalm 25: Môj Bože, v teba som dúfal (Ž 25:2). Písmo mi naznačuje, aby som sa modlil za silnú, neochvejnú vieru a aby som mal pevný pohľad na Pána pre seba a pre tých, ktorých milujem.

Ak sa budete modliť s otvorenou Bibliou, budete mať vždy niečo čerstvé, o čo môžete Pána požiadať, a budete sa môcť modliť s dôverou, pretože Bohu hovoríte: „Urob, ako si povedal!“

Modliť sa s dôverou

Pred rokmi som narazil na kázeň C. H. Spurgeona s názvom Poriadok a argumenty v modlitbe, ktorá vychádzala z Jóbových slov: „Keby som len vedel, kde ho nájsť! Išiel by som až do jeho príbytku,  predložil by som mu svoj spor a ústa by som mal plné dôkazov“ (Jób 23:3-4).

Jób navrhuje, aby sme sa modlili k Bohu rovnakým spôsobom, ako advokát predkladá svoj prípad na súde. Čo robí advokát na súde? Advokát predkladá argumenty. Uvádza dôvody. Cituje právne precedensy pre konkrétny rozsudok. Ak váš právnik povie: „No, jednoducho pôjdeme na súd a požiadame sudcu o to, čo chceme, a uvidíme, čo povie,“ je čas, aby ste si našli iného právnika! Dobrý právnik predkladá argumenty.

Môžete povedať: „My neprichádzame k Bohu ako k sudcovi. Prichádzame k nemu ako k Otcovi.“ Ale ak budete počúvať deti, zistíte, že robia presne to isté: „Ocko, môžem si dať zmrzlinu, lebo si povedal…?“

Aký je rozhodujúcim argumentom pred Bohom? Veľkým a rozhodujúcim argumentom vo všetkých našich modlitbách je osoba a dielo nášho Pána Ježiša Krista. Jeho meno má u Boha vždy váhu. Možno ste si už zvykli predkladať svoj prípad Bohu a Ježiša Krista ako rozhodujúci argument bez toho, aby ste si uvedomovali, čo robíte.

Na konci svojej modlitby hovoríte: „V mene Pána Ježiša. Amen.“ Prečo ste povedali: „V mene Pána Ježiša“? Pretože intuitívne viete, že Boh je odhodlaný robiť všetko, čo oslavuje Ježišovu osobu a podporuje Ježišovo dielo. Keď sa modlíte „v mene Ježiša“, vždy máte naklonené Otcovo ucho.

Áno a Amen

Preto náš Pán povedal: „Amen, amen, hovorím vám, keď budete Otca o niečo prosiť v mojom mene, dá vám to“ (Jn 16:23). Prosiť v Ježišovom mene znamená podriadiť to, o čo prosíte, Ježišovej vôli; ale prichádzať k Bohu v Ježišovom mene a zakladať svoje modlitby na tom, čo prisľúbil, vám dodá odvahu, keď budete prosiť.

Ježiš Kristus je rozhodujúcim argumentom pre každého človeka, ktorý sa približuje k Bohu v jeho mene. „Lebo všetky Božie prisľúbenia, koľkokoľvek ich je, v ňom sú „áno“ (2Kor 1:20).

Ako si môžete byť istí Božími zasľúbeniami? Ako môžete vedieť, že to, čo Boh zasľúbil, je skutočne vaše? Pozrite sa na Ježiša Krista. Vložte svoju vieru a dôveru do neho a všetko, čo Boh kedy zasľúbil, bude pre vás „áno“!

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: Open the Bible

Témy:

Colin Smith

je pastorom Orchard Evangelical Free Church, cirkevného zboru na severozápadnom predmestí Chicaga, a jeho služba sa rozširuje prostredníctvom rozhlasovej relácie Open the Bible. Venuje sa tiež mentoringu budúcej generácie pastorov prostredníctvom The Orchard School of Ministry. Colin a jeho manželka Karen majú dvoch ženatých synov a päť vnučiek.