Aktuálne témy

Rôznorodých Európanov spája spoločná potreba

Severské krajiny a Balkán by si nemohli byť vzdialenejšie. Predstavujú polárne extrémy v Európe. Severské mesto Tromsø v zime tmavne a mrzne, zatiaľ čo balkánske Atény, vzdialené 5 000 km na juh, sú jedným z najslnečnejších miest na svete.

Nie je prekvapujúce, že sa líši aj spoločenský pohľad na tieto dva regióny. Podľa nedávnych prieskumov sa päť severských krajín (Fínsko, Dánsko, Island, Nórsko a Švédsko) umiestnilo v prvej sedmičke najšťastnejších krajín na svete, zatiaľ čo obyvatelia Balkánu sú skôr nepokojní a nespokojní a túžia hľadať šťastie v dobre situovaných krajinách na severe.

Existuje však jeden spoločný bod. V oboch regiónoch je to mikroskopicky nízky počet kresťanov, ktorí veria Biblii. Táto smutná štatistika má svoje dôvody.

Sekularizmus a vojna

V minulom storočí severský región zmietol sekularizmus a Balkán sužovala vojna. V očiach obyvateľov oboch regiónov sa evanjelium Ježiša Krista stalo nepodstatným. Napríklad v niektorých častiach Bosny a Hercegoviny predstavujú skutoční nasledovníci Ježiša menej ako jednu desatinu percenta obyvateľstva, čo z tejto krajiny robí jedno z miest na svete, ktoré sú najmenej formované Kristovým evanjeliom.

A tak sa prinajmenšom v dvoch častiach Európy (kontinentu, ktorý nás obdaroval veľkou reformáciou) s úzkosťou pozeráme na rozsiahle oblasti ľudstva nepripravené na večnosť.

Ak sa však pozrieme bližšie, uvidíme ešte niečo iné – niečo dramatické, niečo prevratné, niečo, čomu by sa nedalo uveriť, keby to nebola skutočná pravda. V severských krajinách aj na Balkáne čoraz viac ľudí rezonuje s dobrou správou o Kristovi. Napriek skepse na severe a túžbe po vzostupe na juhu ľudia zverujú svoje životy Ježišovi.

Najvýnimočnejšie je, že mnohí z nových veriacich sú mladí ľudia. Niektorí študujú na univerzite, iní práve začínajú svoju profesionálnu kariéru, no spája ich vášeň vrhnúť sa odvážne a bezvýhradne do Kristovho diela vo svete.

Zhromaždenia Spoločenstva evanjelia (TGC)

Táto vzrušujúca skutočnosť bola úplne jasná na dvoch nedávnych regionálnych stretnutiach, keď Spoločenstvo evanjelia (The Gospel Coalition) hostilo svoje prvé konferencie v severských krajinách (Kodaň, Dánsko) a na severnom Balkáne (Osijek, Chorvátsko). Každá konferencia sa zamerala na Kristovo evanjelium – čo je, ako pôsobí a prečo je dôležité. Každá z nich obsahovala výkladové kázanie – v ktorom rečníci spracovali a vysvetlili biblické texty. Každú z nich plánovali a realizovali prevažne domáci severskí a balkánski vedúci.

A prišli ľudia, prišli mladí ľudia zo všetkých šiestich severských krajín a zo šiestich krajín juhovýchodnej Európy. Spoločne sme urobili elektrizujúci objav. Keď sa kresťania pochádzajúci z výbežkov rozľahlého kontinentu, kde sa cítia izolovaní v duchovne vyprahnutých mestách, stretnú na bohoslužbe, ich piesne dosahujú nadpozemské výšky, akoby ich spievali hlasy anjelov.

Pre jedného mladého muža z Bosny a Hercegoviny, ktorý sa nedávno obrátil ku Kristovi z iného náboženstva, bolo spievanie chvál Bohu s ostatnými kresťanmi nevídaným potešením. „Nedokážem opísať, aké dojímavé bolo byť štyri dni súčasťou veľkej skupiny veriacich. Keď som sa vrátil do svojej práce IT konzultanta, pristihol som sa, že v prestávkach plačem a neviem prečo. Myslím, že to bola hlboká spomienka na to, ako sme sa spojili s toľkými ďalšími veriacimi v chvále milosrdného Boha a jeho Syna Ježiša Krista.”

Zišli sme sa v koalícii, zjednotení v Kristovi, aby sme sa modlili za naše regióny, aby sme sa vrátili do našich zborov s novým cieľom a elánom. Cez prizmu Písma sme videli, ako môže Pán mocne pôsobiť prostredníctvom zhromaždeného ľudu – objavili sme, že spoločne môžeme pre Kristovo evanjelium urobiť viac, ako by sme mohli urobiť oddelene.

Po konferencii to jeden švédsky pastor vyjadril takto: “Som absolútne presvedčený, že čas na skutočné partnerstvo pre evanjelium v severských krajinách nastal teraz! Boh je v pohybe. Ľudia evanjelia sa spájajú. Potenciál je obrovský. Mojou modlitbou a túžbou je zjednotené, živé evanjeliové partnerstvo v celom severskom regióne, v ktorom budeme spoločne hľadať slávu Pána Ježiša pri budovaní cirkvi a oslovovaní stratených. Ďakujem veľmi pekne organizácii Spoločenstvo evanjelia (The Gospel Coalition) za jej angažovanosť v tejto práci.”

Zjednotenie pre budúcu službu

V priebehu dvoch týždňov sa 25 severských pastorov stretlo prostredníctvom Zoomu, aby sa modlili a pýtali sa Pána, ako by sa mohli posunúť ďalej na jeho slávu. Vo februári sa chcú stretnúť v nórskom Osle, aby s Pánovou pomocou naplánovali ďalšie konkrétne kroky do budúcnosti.

Podobne v juhovýchodnej Európe pastori v Chorvátsku, Srbsku a Albánsku už plánujú budúce stretnutia, na ktorých sa budú hlbšie zaoberať dobrou zvesťou o Ježišovi Kristovi a premýšľať o tom, ako šíriť nádej evanjelia duchovne núdznym vo svojom regióne.

Stručne povedané, kresťanstvo v Európe nie je geriatrickým náboženstvom, ktoré vymiera. Čerpá nový život z rastúceho počtu mladých ľudí, ktorí sú pripravení investovať svoje sily do rozširovania Kristovho evanjelia na svojom kontinente.

Je pravda, že severské krajiny a Balkán sú v mnohých ohľadoch protipólmi. Majú však spoločnú potrebu. Krátko po konferencii v Kodani napísal ďalší mladý švédsky pastor: “Je veľa dôležitých vecí, ale len jedna, na ktorej môže stáť náš život – Ježiš Kristus a to ukrižovaný” (1Kor 2:2).

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Tim Savage

je európskym koordinátorom Spoločenstva evanjelia (The Gospel Coalition) a zakladajúcim členom jeho rady. Ako pastor slúžil v Texase, Anglicku a Arizone a napísal niekoľko kníh, medzi nimi najnovšiu Discovering the Good Life: The Surprising Riches Available in Christ. S manželkou Lesli žijú v Európe a majú dvoch synov a nevestu.

Tim Savage tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články