„Budeš mojou mentorkou?“
Možno počujete túto otázku od mladšej ženy a rýchlo sa obzriete po miestnosti, aby ste zistili, koho sa pýta. Pomyslíte si: Určite sa nepýta mňa! Čo presne odo mňa chce? Neviem toho dosť a bojím sa, že ju sklamem.
Väčšina z nás má stále pocit, že sami potrebujeme mentorovanie, preto sa ľahko môže stať, že sa chytíme do pasce a budeme si myslieť, že nemáme čo ponúknuť. Teoreticky chceme investovať do cirkvi a do novej generácie kresťanských žien. Chceme vidieť naše sestry v Kristovi vybavené pre službu v jeho kráľovstve. Môžeme však zneistieť, keď príde na to, aby sme videli seba ako mentorky.
Začiatkom tejto jari som pocítila, ako moja vlastná neschopnosť vyplávala na povrch, keď sa ma kamarátka z biblického štúdia spýtala, či by som nebola ochotná byť jej mentorkou. Hoci som posledné dva roky strávila písaním knihy o mentoringu, moja prvá myšlienka bola: Ona je už zrelá vo viere, ja jej nemám čo ponúknuť. Prečo chce, aby som bol jej mentorkou?
Okrem pocitu nedostatočnosti si môžeme byť neistí aj tým, čo máme v mentorskom vzťahu robiť. Mnohé ženy nikdy neboli mentorované, preto je ťažké mať jasnú predstavu o tom, ako by mal spoločný čas vyzerať. Hoci každý mentorský vzťah je iný a existuje mnoho prospešných spôsobov, ako investovať do druhých, tu je niekoľko múdrostí, ktoré som získala od starších žien, ktoré ma verne mentorovali.
1. Mentoring sa týka vás, ale nezáleží na vás.
Ako malé dievča si pamätám na popoludnie, ktoré som strávila hraním sa na dvore, zatiaľ čo môj otec bol zaneprázdnený zbieraním konárov a vytrhávaním buriny. V jednom momente prestal so svojou bežnou prácou a odišiel do garáže. Vrátil sa s nejakým náradím a začal robiť niečo, čo som ho nikdy predtým nevidela robiť. Bol tam mladý tenký strom, ktorý bol nahnutý a trpel ničivými následkami búrky, ktorá sa nedávno prehnala.
Otec vzal lano a priviazal mladý strom k oveľa staršiemu stromu – k stromu, ktorý bol robustný a silný a stál rovno. Keď som sa spýtala, prečo oba stromy priväzuje k sebe, vysvetlil mi, že starší strom môže poskytnúť oporu a silu, aby zabránil mladšiemu stromu rásť nakrivo. Starší strom vydržal roky vetrov a búrok. Keď stál vedľa mladšieho stromu, poskytoval mu stabilitu.
Tento obraz sa mi vybaví vždy, keď premýšľam o učeníctve. Duchovné mentorovanie je v podstate vzťah, v ktorom je mladší veriaci na určité obdobie pripútaný k zrelšiemu veriacemu, aby mohol rásť vo viere a byť pripravený na službu. Tento obraz upokojuje moje obavy z vlastnej neschopnosti a pripomína mi, aby som dôverovala Bohu.
Tak ako starší strom nezapríčiňuje rast mladšieho stromu (to robí voda a slnko), ani mentor nie je zodpovedný za duchovný rast osoby, ktorú mentoruje (to robí Boh). Jednoducho stojí vedľa mladšej ženy a ponúka jej silu, ktorú získala, keď ju Boh v priebehu rokov vychovával.
Je to pripomienka, ktorú všetci potrebujeme: Nemusíte byť dokonalé. Nemusíte mať všetky odpovede. Nemusíte povedať všetky správne veci. Mentoring vás zahŕňa, ale nezávisí od vás. Duchovný rast zabezpečuje Boh.
2. Stanovenie jasných očakávaní pomáha vám obom.
Komunikácia je dôležitá v každom vzťahu, najmä v mentorskom vzťahu. Po mesiacoch stretávania sa s jednou mladšou ženou som si uvedomila, že máme úplne odlišné očakávania toho, ako by mal mentoring vyzerať. Podľa nej som nespĺňala to, čo od mentora očakávala. Podľa mňa ona do našich stretnutí nevkladala dostatok času a úsilia. Ona dúfala, že spolu budeme tráviť čas a stretávať sa ako priateľky; ja som od nej žiadala, aby pracovala podľa učebného plánu na štúdium Biblie, a bola som frustrovaná, že nikdy nedokončila domáce úlohy. Nemali sme pravidelne naplánovaný čas stretnutí a nakoniec náš vzťah vyšumel do trápneho: „Hej, mali by sme sa niekedy stretnúť!“
Z tohto vzťahu som sa veľa naučila. Odvtedy som zmenila spôsob, akým mentorujem, v niekoľkých dôležitých smeroch. Prvým je, že si od začiatku ujasníme, čo chceme obe dosiahnuť. Cieľom mentorského vzťahu je stráviť spoločný čas cieleným úsilím o duchovný rast. To sa dá dosiahnuť spoločným čítaním Biblie, spoločnou modlitbou alebo spoločným štúdiom knihy. (Ak hľadáte mentorský program, nájdete ho v mojej novej knihe Rastieme spolu). Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, je dôležité pred začiatkom stretnutí prediskutovať zameranie vášho spoločného času.
Ďalším dôležitým detailom je stanovenie očakávanej frekvencie a trvania spoločného času. Stanovte konkrétny dátum, čas a miesto. Budete sa stretávať raz za mesiac, dvakrát za mesiac alebo raz za týždeň? Možno sa budete stretávať každý prvý utorok v mesiaci na raňajkách alebo každý druhý štvrtok večer v parku. Zistite, ktorý deň a čas vám obom najviac vyhovuje – a zaviažte sa, že tento čas budete tráviť spolu.
Je tiež užitočné stanoviť si konkrétnu dĺžku trvania, ako dlho sa plánujete stretávať pred prehodnotením. Môže to byť šesť mesiacov, rok alebo kým neukončíte štúdium, ale je dobré mať stanovený čas, aby ste sa obe pozreli na svoje rozvrhy a zvážili, či máte čas na ďalšie stretávanie. Jasná komunikácia od začiatku pomáha podporovať zdravé očakávania týkajúce sa vášho spoločného času.
3. Nikdy nie je lepší čas na mentorovanie.
Možno máte pocit, že na mentorovanie nemáte čas – život vám pripadá príliš zaneprázdnený. Nikdy však neexistuje dokonale vhodný čas. Každé obdobie má svoju vlastnú zaneprázdnenosť. Namiesto toho je užitočné zvážiť prirodzené spôsoby, ako pozvať druhých do svojho života.
Rozhliadnite sa okolo seba a zamyslite sa nad svojou každodennou rutinou. Kto je mladšia žena, s ktorou ste radi? Možno by ste ju mohli pozvať na večeru každú nedeľu večer alebo ísť spolu na prechádzku v sobotu ráno. Možno by ste mohli spoločne slúžiť deťom v zbore. Čo už robíte pravidelne a čo by ste mohli robiť spoločne?
Keď ju pozvete do svojho života, bude sa to učiť. Bude rásť v pohostinnosti, keď bude zažívať pohostinnosť od vás. Bude rásť v náklonnosti k Bohu, keď bude počuť o vašej láske k nemu. Bude rásť v porozumení, keď sa naučí, ako aplikovať Slovo vo svojom živote. Naučí sa modliť, keď sa bude modliť s vami.
Možno sa necítite byť vybavené, ale ak kráčate s Pánom, môžete sa podeliť s ostatnými o to, čo ste sa naučili. Múdrosť, ktorú máte, je múdrosťou, ktorú potrebuje. Modlite sa s ňou. Učte sa s ňou naspamäť alebo čítajte Písmo. Buďte jej načúvajúcim uchom. Verne jej poukazujte na Ježiša. Námaha stojí za to a požehnania sa rozšíria na vás obe – budete rásť spolu, keď sa budete spoločne učiť.
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition