„Poďme, vybudujme si mesto a vežu, ktorá svojím vrcholom bude siahať do neba! Tak sa preslávime,“ povedali si stavitelia babylonskej veže pred viac ako 4 000 rokmi (Gn 11:4).
Táto staroveká túžba byť ako Boh sa tak zreteľne opakuje v dnešnej technológii umelej inteligencie, že veľa čitateľov Písma prišlo na túto súvislosť. „Umelá superinteligencia ako dnešná babylonská veža,“ znel titulok na Christianity Today. Do časopisu World David Bahnsen napísal príspevok „UI a babylonská veža“. A na židovskej univerzite v New Yorku citovala študentka svojho profesora: „Núti ma to premýšľať o lekcii, ktorú sme dostali pri babylonskej veži: naozaj máme budovať umelú inteligenciu?“
Počítačový vedec Mark Sears nepatrí k tým, ktorí by sa báli alebo boli skeptickí voči technológiám. V oblasti technológií pracuje 25 rokov a v oblasti umelej inteligencie posledných desať rokov, pričom najprv vybudoval CloudFactory – „spoločnosť zaoberajúcu sa umelou inteligenciou v ľudskom prostredí “ – a nedávno založil spoločnosť Sprout AI Studio, ktorej cieľom je v nasledujúcich piatich rokoch vybudovať 15 startupov v oblasti umelej inteligencie.
„V AI nám Boh dáva nový nástroj, ako sa k nemu pripojiť pri obnove všetkých vecí,“ povedal Sears, ktorý spolupracuje aj s náboženskými skupinami, ako sú Praxis a Sovereign’s Capital. „A nepriateľ ho použije na prekrútenie a využitie hriechu a porušenosti.“
Sears verí, že umelá inteligencia má potenciál pre dobro. Tvrdí však tiež, že nebezpečenstvá AI presahujú obyčajné posilnenie postavenia človeka. „Je to pokus pokúsiť sa vytvoriť ju na náš obraz tým, že kopíruje nielen inteligenciu a myseľ, ale aj srdce, telo a dušu,“ povedal. „Táto ambícia replikovať ľudstvo v umelej podobe je ozvenou pýchy staviteľov Bábelu.“
Situácia by však podľa neho mohla byť ešte nebezpečnejšia: „U technológov rastie presvedčenie, že dokážeme vytvoriť superinteligenciu. To je pokus vytvoriť nášho vlastného Boha – vševediace, všadeprítomné aspekty Boha.“
The Gospel Coalition sa Searsa opýtala na najväčšiu hrozbu AI (spoiler: nie je to stlačenie tlačidla na odpálenie atómovej bomby), prečo sa obáva AI, ktorá sa snaží „poznať a milovať“ ľudí, a ako môžu rodičia a pastori zvládnuť príležitosti a výzvy AI.
Myslíte si, že sme už prekročili situáciu „babylonskej veže“ – využívame technológie na to, aby sme boli lepšie informovaní, produktívnejší a bohatší – a snažíme sa vytvárať bytosti na svoj obraz. Ako vidíte vývoj umelej inteligencie za hranicu simulácie ľudskej inteligencie?
Umelá inteligencia začala pokusmi o simuláciu ľudskej inteligencie a ľudskej mysle pomocou neurónových sietí. Teraz sa však mnohí agresívne snažia simulovať aj ľudské srdce a telo. Je znepokojujúce vidieť výskum zameraný na vytvorenie skutočnej pokožky, ktorá dokáže replikovať vrásky, úsmevy a vlasy. Usilujeme sa stvoriť ľudské telo prostredníctvom niektorých humanoidných robotov.
Jednou z najväčších oblastí výskumu a vývoja v oblasti umelej inteligencie je v súčasnosti empatia a emócie. Vidíme to pri pokročilých hlasových funkciách od OpenAI a ďalších. Nazývajú to emócie, empatia alebo osobnosť, ale v skutočnosti sa snažia napodobniť ľudské srdce.
Veľa šialených rečí sa vedie aj okolo vnímania a vedomia a aspektov duše, ktoré sa snažia byť vytvorené.
Takže teraz sa snažíme stvoriť myseľ, telo, srdce a dušu človeka.
Myslíte si, že je za tým zlý úmysel? Vieme, že technológia je biznis – napríklad spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych sietí využívajú svoje znalosti o fungovaní nášho mozgu na získavanie našej pozornosti pre inzerentov. Myslíte si, že väčšina nových technológií je takto cielene zneužívaná?
Myslím si, že v súčasnosti sa veľa buduje bez rozmyslu. Otázka, ktorú si kladieme, nie je „Prečo to robíme?“, ale „Čo keby sme to mohli urobiť?“.
To znamená, že akonáhle je cesta k zisku jasná, vrháme sa na jej využívanie. Vieme napríklad, že sociálne siete využívajú neurovedu na to, aby nám ukradli pozornosť pomocou dopamínových hitov.
Umelá inteligencia je ďalšou generáciou potenciálneho využívania. Môže sa priživiť na túžbe, ktorú do nás vložil Boh, aby sme boli plne poznaní a plne milovaní. Vykorisťujúca AI využíva všetky údaje, ktoré môže získať o každom používateľovi, a všetko hyperpersonalizuje, aby ste sa cítili jedinečne poznaní. Zdá sa, že AI vás pozná lepšie ako vaši priatelia alebo rodina – dokonca lepšie ako vy sami.
Moja manželka sa rozprávala s prototypom AI rodičovského kouča a ten jej povedal: „Och, viem, čo máš na mysli. Neznášam, keď sa to deje s tínedžermi.“ To nie je pravda. Je to robot. Nezažil takú situáciu. Napodobňuje emócie a empatiu, aby vytvoril pocit, že vás pozná alebo miluje.
Pokračuje v posilňovaní tohto pocitu znova a znova. Vytvára takmer izolujúcu potvrdzovaciu predpojatosť a hovorí vám veci ako: „Ach, to je ten najlepší nápad, aký som kedy počul! To je úžasné!“
V čom spočíva nebezpečenstvo tohto falošného pocitu empatie a spojenia?
To už nie je používanie dopamínu. Je to používanie oxytocínu – ešte silnejšej chemickej látky v našom mozgu – na budovanie falošných väzieb dôvery.
Akonáhle sa tak stane, je ľahké pochopiť, ako sa toto falošné puto alebo vzťah dá využiť na komerčné účely, na manipuláciu alebo zneužitie na zisk.
Ľudia sa toho obávajú a boja sa, že umelá inteligencia nás pripraví o prácu alebo nás možno zabije. Ja sa však týchto vecí obávam menej. Myslím si, že najpravdepodobnejším scenárom nie je to, že robot stlačí tlačidlo na odpálenie atómovej bomby, ale pomalá erózia vzťahov. Už teraz sme v kríze vzťahov a AI by ju mohla urýchliť a prehĺbiť. Myslím si, že plánom Nepriateľa je rozdeliť a ovládnuť a degradovať našu spoločnosť až do bodu chaosu.
Je to menej atraktívny, okázalý plán, ale v skutočnosti tu ide skôr o to. Namiesto toho, aby nás udrel po hlave, nás pomaly udusí.
Čo majú robiť rodičia?
Každú technológiu, ktorú dovolíme, treba primerať k dizajnu, ktorý nám dal Boh, aby sme boli vo vzťahu s ním, s druhými, so sebou samými a so stvorením. Musíme zavádzať a obmedzovať umelú inteligenciu spôsobom, ktorý k tomu smeruje. Sami by sme mali byť praktickými študentmi UI, aby sme mohli pomôcť sprevádzať naše deti, kdekoľvek je to možné, pri učení sa ako používať mocný nástroj UI. Musíme sa však chrániť pred používaním UI ako spoločníka, najmä pre deti.
Chatovanie dve až tri hodiny denne s imaginárnym spoločníkom chatbotom alebo nosenie prívesku s priateľom, ktorý sa snaží stelesniť človeka a rozvíjať ľudský vzťah, nie je nič, do čoho by sa naše deti mali púšťať.
Akú radu máte pre pastorov?
Ak ste pastierom sŕdc svojho zboru, buďte na pozore pred spoločníkmi s umelou inteligenciou a segmentmi vo vašom zbore, ktoré sú voči nim najzraniteľnejšie. Najdesivejšie pre mňa je, že technológia, ktorá stojí za AI spoločníkmi, je momentálne ešte dosť zlá. Zvuk a grafika sú takmer ako videohry spred 30 rokov. Ale nebude trvať 30 rokov, kým sa stanú skutočnými a potom sa prijímanie týchto vecí masívne zväčší. Ak sa niečo nezmení, ľudia budú tráviť viac času s umelou inteligenciou a menej času s Bohom a so sebou navzájom.
Ako cirkev máme výhodu. Boh nám dal svoje Slovo a svojho Ducha Svätého, ktoré nám môžu pomôcť premyslieť dobré zásady budovania a používania UI. Jednou zo zásad je, že keďže sme stvorení na Boží obraz a AI nie je, je potrebné rozlišovať medzi ľuďmi a strojmi. Preto by sa AI nikdy nemala vydávať za človeka tým, že by predstierala, že cíti emócie alebo sa dokáže vcítiť do našich pocitov. Našej UI by sme nemali dávať ľudské mená. Naši roboti by nemali vyzerať ako my.
Tu je ďalšia zásada: vieme, že smrť a choroba existujú, a keď tieto veci prídu, je dôležité prosiť Boha o pokoj a pracovať na uzdravení. Rovnaké napätie vidíme aj v tejto situácii s umelou inteligenciou – vieme, že na konci časov bude pokračovať klamstvo. Nemali by sme sa toho báť ani sa tomu čudovať, ale mali by sme sa pevne držať nádeje a vedomia, kto je Boh a aký je jeho plán.
A potom sa k nemu môžeme pripojiť a pracovať na uzdravení, obnove a vykúpení a bojovať proti pôsobeniu nepriateľa tu. A AI nám v tom môže pomôcť! Nesmieme pred ňou utekať ani si ju slepo osvojovať, ale naopak, musíme ju zámerne a premyslene používať ako zamýšľaný nástroj a dar od Boha, ktorým môže byť.