Cirkev a služba

4 spôsoby, ako reagovať, keď mladí odchádzajú od viery

Nikdy nevieš, koho viera vytrvá a koho viera vychladne. Za 15 rokov práce s mladými som videl mládežníckych lídrov, ktorí úplne opustili Krista skôr, ako prišli do druhého ročníka na vysokej, kým z iných sa stali kazatelia, hoci na strednej škole boli duchovne veľmi nerozhodní.

Spasenie je Boží dar a pracovníci s mladými sa veľmi rýchlo naučia, že duchovná vášeň u tínedžerov má veľmi slabú výpovednú hodnotu o ich dlhodobej trajektórii. Toto nehovorím preto, že by som podceňoval význam našej služby, no je to pripomienka, že nám ide o dlhodobé výsledky a že by sme si nemali rátať body len za krátkodobé ovocie.

Rodičia smútia, keď ich detí odídu od Ježiša. Vedúci mládeží a dorastov smútia tiež.

Investovali sme roky svojich životov, aby sme im kázali evanjelium. Sedeli sme v hľadisku počas ich basketbalových zápasov, odtrpeli trápne konverzácie na káve a trpezlivo sme ich viedli cez pubertálnu krízu identity či zlomených sŕdc. Niektorých z nich sme pokrstili. Videli sme ich na duchovných vrcholoch, keď im niečo, čo v besiedke počuli tisíckrát, konečne začalo dávať zmysel, keď bola Božia dobrota v ich životoch úplne zjavná a keď ich Boh použil v službe ich priateľom.

Keď študenti odchádzajú od viery, zasiahne to naše srdcia spôsobom, ktorému rozumie len pár ľudí. Nedávno som zdieľal, čo som sa naučil o tom, ako mládežnícki vedúci môžu mladých ľudí pripraviť na celoživotnú cestu viery. Tento článok je mojou snahou pomôcť vysvetliť a snáď aj povzbudiť pracovníkov s mladými v tom, ako reagovať, keď mladí ľudia odchádzajú od viery.

1. Zastavte sa a smúťte

Môže to byť lákavé nevenovať pozornosť smútku a zármutku. Nerobte to.

Nikto z nás neslúži mladým pre peniaze alebo preto, že je to dobrý spôsob, ako si zaslúžiť rešpekt iných. Sme pastiermi tínedžerov, pretože nás Pán zavolal viesť mladých k Ježišovi. Pracovníci s mladými investujú do životov mladých ľudí výrazným spôsobom.  Ja sám sa ešte stále cítim kazateľom  či vedúcim tých mladých ľudí, ktorí z mojej služby vyrástli už pred 15 rokmi. Keby ma potrebovali, v sekunde by som bol pri nich.

Preto, ak sa niekto z nich odvráti od Ježiša, smútok, ktorý cítim, je skutočný.

Ježiš rozumie, aké to je, keď milovaní učeníci stratia vieru. Niektorí (Peter) sa vrátia a iní nie (Judáš). V oboch situáciách môžu vedúci mládeží nájsť porozumenie u toho, ktorý za nich trpel. Smúťte za vierou mladého človeka, ale nie spôsobom, ktorý vo vás bude vyvolávať sebaľútosť alebo horkosť. Nech váš smútok poháňa vaše modlitby za daného mladého človeka, keď budete horlivo prosiť, aby Pán oživil jeho či jej vieru.

2. Dôverujte Pánovi

Je prirodzené pýtať sa, čo sme mali spraviť inak. Mal som sa s nimi častejšie rozprávať, keď boli prváci na vysokej? Mal som dôraznejšie pracovať na tom, aby som ich zapojil do zdravej služby univerzitným študentom a do miestneho zboru, keď sa odsťahovali z domu? Mohol som sa viac venovať otázkam, ktoré teraz nahlodali ich vieru?

Vďaka Božej milosti nemusíme žiť s pocitom viny či sebaľútosti z toho, čo sme mali urobiť inak. Spasenie je Boží dar z milosti. Bodka. Potrebujeme dôverovať Pánovi v tom, ako bude viesť budúcnosť týchto mladých ľudí viac než sa zameriavať na to, čo sme mali spraviť my a čo sme neurobili.

Vedúci mládeže vo mne chce objať študentov, ktorí stratili svoju vieru a vypočuť si ich s dobrou šálkou kávy v ruke. Skutočne si ich chcem vypočuť – to, čo povedia, aj to, čo zostane nevypovedané. A chcem im pripomenúť, že evanjelium je dobrá a radostná správa. Chcem ich varovať a pripomenúť im, čo riskujú, keď odmietajú Božie spasenie.

3. Nevzdávajte to s nimi

Mnohí ľudia, ktorí prešli formálnou dekonštrukciou svojej viery, vás začnú považovať za svojich duchovných nepriateľov. Počul som od študentov aj to, že museli ísť na terapiu, lebo sa potrebovali odnaučiť všetky škodlivé a ničivé veci, ktoré sa naučili v cirkvi. Realita 1. Korinťanom 1:23 je ťažkým, ale pravdivým faktom, rovnako ako to, čo Ježiš hovorí svojim učeníkom v Lukášovi 10:16: „Kto vás počúva, mňa počúva. Kto vami pohŕda, mnou pohŕda. A kto pohŕda mnou, pohŕda tým, ktorý ma poslal.“

Kazateľ toho nevie spraviť veľa, keď niekto jednoznačne odmieta evanjelium.

No na druhej strane, dobrí pastieri hľadajú svoje stratené ovečky. Buďte verní a nevzdávajte rozhovory s mladými dospelými, ktorí sa pýtajú otázky či dekonštruujú svoju vieru. Dajte im najavo, že ste pripravení počúvať ich otázky a kráčať po tejto ceste s nimi. (Môžete im napríklad poslať kópiu knižky Before You Lose Your Faith a ponúknuť sa, že sa o nej môžete spoločne porozprávať.) Modlite sa za nich po mene pred trónom milosti, aby ste si pamätali, že vy nie ste ich spasiteľom a že vy nemôžete rozhodnúť, či budú alebo nebudú spasení. Modlitba za múdrosť znie ako zjavná reakcia, ale často na ňu zabúdame.

4. Nezabudnite, že vaše práca je behom na dlhé trate

Videl som množstvo mladých ľudí, ktorí opustili vieru po strednej škole. Mal som obdobia, kedy som sa s ťažkým srdcom pýtal samého seba: Čo to vlastne robím? Má to vôbec zmysel? Ale vydržal som to, lebo Pán naďalej vkladal túžbu do môjho srdca zasiahnuť ďalšiu generáciu evanjeliom a pretože som vedel, že mi ide o prácu na dlhé trate.

Ako som napísal v mojej knihe A Biblical Theology of Youth Ministry: „Cieľom práce s mladými nie je vyprodukovať kresťanov v tínedžerskom veku. Naopak, cieľom práce s mladým je vyprodukovať dospelých učeníkov, ktorých viera sa zakorenila a začala rásť, keď boli tínedžermi.“

Je ľahké mať chuť veci vzdať, keď vidíme ako mladí ľudia odchádzajú od viery. No sú tu aj tí ostatní, ktorých viera sa začne formovať až potom, ako opustia brány strednej školy. Často sa vracajú a hovoria ti o množstve vecí, ktoré sa učia a ktoré „nikdy doteraz nepočuli“, hoci si im ich rozprával na doraste každý týždeň. No v tom čase boli ich srdca zatvrdnuté. Nebuď z toho znechutený, ale oslavuj Boha za to, že ti dal príležitosť v začiatkoch zakložíť ohník, ktorý Boh nakoniec rozdúchal.

Boh pracuje nekonečným množstvom spôsobov, ktoré nevidíme. Niektorí študenti prichádzajú o svoju vieru; viera iných sa naopak oživí. Akokoľvek to je, nevzdávaj sa. Vytrvaj vo svojom povolaní viesť Božie stádo. Odpočívaj vo vedomí, že Ježiš je ten, ktorý aj dnes buduje svoju cirkev.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Mike McGarry

je kazateľom pre mládež v baptistickom zbore South Shore v Hinghame v štáte Massachusetts, USA a jeho vášňou je tlmočiť zdravé učenie budúcej generácii. Je autorom Biblickej teológie služby mládeže (Biblical Theology of Youth Ministry) a Veď ich k Ježišovi (Lead Them to Jesus).