Kresťanský život

Definícia slov „evanjelium“ a „presvedčiť“

V evanjelizácii máme veľmi konkrétny cieľ: chceme presvedčiť ľudí, aby sa stali Ježišovými nasledovníkmi. Chceme, aby sa obrátili.

Pavol sám hovorí, že presviedčame iných, aby nasledovali Ježiša (2Kor 5:11). Slovo presviedčať považujem za užitočné, pretože nás chráni pred omylom: presviedčame, ale nemanipulujeme; presviedčame, ale nie sme tí, ktorí spôsobujú pokánie alebo obrátenie. Samozrejme, túžime vidieť ľudí obrátených, pretože chápeme, že na to, aby sa stali kresťanmi, je potrebné obrátenie. Ale skutočné obrátenie je dielom Ducha Svätého.

Obrátenie je najčastejšie nesprávne pochopený bod kresťanskej viery. Je to tiež slovo, ktoré sa neteší mimoriadnej priazni moderného sveta. Niet sa čomu čudovať. Bolo mätúce, keď to Ježiš učil náboženského vodcu svojej doby (Jn 3), a je mätúce pre kresťanov i nekresťanov aj dnes. Preto je dobré venovať trochu času jeho vysvetleniu.

V moslimskom prostredí, kde žijem, je pre mnohých ľudí z iného náboženského prostredia dezorientujúce, keď počujú moje kázanie o tom, že nikto sa nenarodí kresťanom, že všetci kresťania sú konvertiti. Dokonca aj tí, ktorí pochádzajú z kresťanského prostredia, sú z obrátenia zmätení, pretože mnohí pochádzajú z tradícií, ktoré zdôrazňujú, že človek je kresťanom z vonkajších dôvodov. Biblia však jasne učí, že obrátenie nezávisí od náboženstva vašich rodičov, od toho, do ktorej cirkvi vstúpite, ani od toho, čo máte napísané v pase. Nie je založené na vašich akademických úspechoch, aj keď pochádzajú z náboženskej inštitúcie. Obrátenie pochádza z pravej, vedomej, skutočnej viery v Ježiša.

Ale tak ako nemôžeme vyprodukovať obrátenie, nemôžeme vyprodukovať ani skutočnú vieru. Aj toto je pôsobisko Ducha Svätého.

Samozrejme, keď vyučujeme evanjelium s cieľom presvedčiť, musíme evanjelium poznať dostatočne dobre, aby sme ho mohli vyučovať. Keď hovoríme o svojej viere, sústreďujeme sa na posolstvo, ktoré vedie k spaseniu. Je dôležité si všimnúť, že keď Biblia používa slovo evanjelium, a to tak v Starej, ako aj v Novej zmluve, vždy to robí vo vzťahu k spaseniu.

Tu je dobrá pracovná definícia:

Evanjelium je radostné posolstvo od Boha, ktoré nás vedie k spaseniu.

Toto je ďalšia definícia, ktorá sa zdá byť nedostačujúca, pretože sa musíme pýtať: „Čo je teda posolstvo spásy?“.

Posolstvo evanjelia odpovedá na štyri veľké otázky: Kto je Boh? Prečo sme v problémoch? Čo urobil Kristus? A ako sa môžeme vrátiť k Bohu? Na svete niet dôležitejších otázok, ktorými by sme sa mali zaoberať, a odpovede na ne sú zhrnuté v tejto osnove: Boh, človek, Kristus, odpoveď (v prílohe knihy nájdete rôzne úryvky z Písma, ktoré podporujú túto osnovu):

Boh je náš Stvoriteľ. Je milujúci, svätý a spravodlivý. Jedného dňa bude vykonávateľom dokonalej spravodlivosti voči každému hriechu.

Ľudia sú stvorení na Boží obraz. Sme krásne a úžasné stvorenia, ktoré majú dôstojnosť, hodnotu a cenu. Ale svojvoľnou, hriešnou vzburou proti Bohu sme sa z jeho detí stali jeho nepriateľmi. Napriek tomu majú všetci ľudia schopnosť byť v obnovenom láskyplnom vzťahu so živým Bohom.

Kristus je Boží Syn, ktorého bezhriešny život mu dal schopnosť stať sa dokonalou obetou. Svojou smrťou na kríži vykúpil hriešnych ľudí. Kristova smrť zaplatila za hriechy všetkých, ktorí k nemu prichádzajú vo viere. Kristovo vzkriesenie z mŕtvych je konečným potvrdením pravdivosti týchto tvrdení.

Odpoveď, ktorú od nás Boh vyžaduje, je uznať svoj hriech, robiť pokánie a uveriť v Krista. Tak sa odvraciame od hriechu, najmä od hriechu nevery, a obraciame sa k Bohu vo viere s tým, že ho budeme nasledovať po zvyšok svojich dní.

Iný spôsob, ako vyrozprávať ten istý príbeh, je osnova: Stvorenie, Pád, Vykúpenie a Zavŕšenie. Existuje mnoho ďalších dobrých zhrnutí evanjelia. Na konkrétnej osnove, ktorú použijete, nezáleží, pokiaľ učíte posolstvo, ktoré ľudia musia poznať, aby sa zmierili s Bohom.

Nádej v evanjelizácii spočíva v tom, že sa tak ponoríme do pravdy evanjelia a života podľa evanjelia a tak sa budeme venovať štúdiu evanjelia, že evanjelium nemôže iné ako z nás vychádzať.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Vydavateľstvo: Porta libri
Formát:       A5, mäkká väzba
Jazyk:    slovenčina
ISBN:     978-80-8156-117-7
Rok vydania:    2018
Počet strán:      88

J. Mack Stiles

je riaditeľom Gulf Digital Solutions a generálnym tajomníkom Spoločenstva kresťanských študentov v Spojených arabských emeirátoch (FOCUS). Dlhé roky pracoval pre Vysokoškolské biblické hnutie (InterVarsity) v Spojených štátoch. Je autorom niekoľkých kníh.