Viera a práca

Evanjelizácia na pracovisku

Aký vplyv má rastúca kultúrna opozícia voči kresťanstvu na vašu evanjelizáciu v práci? Ste viac verní alebo viac bojazliví?

Sotva by vás mohol niekto viniť, ak ste bojazlivejší. Rýchly pokrok sociálneho liberalizmu a politiky ľudských zdrojov propagujúcej „toleranciu“ na pracovisku iba zhoršujú dve obavy, ktoré bežne uvádzame ako dôvody prečo nezdieľame evanjelium s našimi kolegami: strach zo sociálnej ujmy a strach z kariérnych následkov (ako strata zamestnania alebo koniec kariéry).

Evanjelizácia bola vždy ťažká. Ak sú naše výzvy dnes v niečom nové, tak v tom, akí povzbudení sa zdajú odporcovia. Nekresťania zvykli hovoriť „Každý podľa seba.“ Dnes je rovnako pravdepodobné, že vás obvinia zo sprostosti („Vážne? Neveríš v evolúciu?“) ako z nenávistného fanatizmu („Ako sa opovažuješ povedať, že homosexualita je hriech?“). Zamestnávatelia robia čoraz častejšie prísne kontroly pozadia na sociálnych médiách predtým, než niekoho prijmú alebo povýšia. Ako dlho potrvá kým spoločnosti, ktoré sa obávajú harašmentu na pracovisku a diskriminácie, prehliadnu viac viditeľného kresťana kvôli niekomu, kto robí menej rozruchu?

Napriek tomuto všetkému som vďačný za tých bratov, ktorí sa báli Boha viac ako ľudí a zdieľali so mnou evanjelium. Moja vlastná viera je ovocím evanjelizácie na pracovisku.

STRATENÝ A NÁJDENÝ NA PRACOVISKU

Pred dvanástimi rokmi som bol výskumník v stredne veľkej firme vo Washingtone, DC. Bol som sebavedomý, sebestačný, profesionálne prosperujúci hinduista. Nepredpokladali by ste, že som bol duchovne neistý. Úprimne, nevedel som, že som bol duchovne neistý. Čo som nebol je chalan, ktorý aktívne hľadal Krista.

Prišiel môj kresťanský kolega Hunter. Známy a obľúbený v kancelárii, Hunter bol vysoko výkonný predajca so škálou záujmov. Niekto mi povedal, „Vieš, je to kresťan.“ Ani jeden z nás si nebol istý, čo to znamená, ale obaja sme verili, že stačí povedať chápavé „Hm.“

Vedel som, že Hunter nezapadá do formičky kresťana, ktorú som si mentálne vytvoril. Kresťania boli milí, staromódni, pokryteckí, monotónni. Hunter taký nebol. Začal som ho teda pozorovať.

Stali sme sa priateľmi. Trávili sme spolu čas a rozprávali sa o škále rôznych tém – Simpsonovci, Pán prsteňov, Kristus, Krišna, káva, práca. Kým Pán používal Huntera, ktorý sa o mňa aktívne zaujímal, nikdy som sa necítil ako projekt, iba ako priateľ. Boh, tak ako to dokáže len on, prozreteľne zariadil, aby bol Hunter na blízku v čase, kedy Boh vytvoril v mojom živote duchovnú krízu. Dal Hunterovi múdrosť a odvahu hovoriť do môjho života pravdu v čase, kedy som to najviac potreboval.

SPRÁVANIE EVANJELISTU NA PRACOVISKU

Aj keď bol Hunter v tom čase mladým vo viere, na jeho príklade je toho veľa, čo môže každý veriaci človek aplikovať v pracovnom prostredí.

1. Vyložte Krista na stôl

Po prvé, vyložte Krista na stôl. Keďže stretnúť v práci kresťanov môže byť nezvyčajné, je zásadné, aby ľudia v kancelárii vedeli, že ste nasledovníkom Krista. Takto sa môžete stať dostupným pre slabších veriacich a príkladom pre neveriacich. O Huntrovej viere mi povedal neveriaci kolega. Pochopiteľne by sme to nemali robiť prehnane alebo nezodpovedne, ale rozprávaním o vašom víkende, opisovaním študijnej biblickej skupinky, na ktorú chodíte alebo zdieľaním toho, ako sa modlíte za iných. Ľudia to rýchlo zistia.

2. Pracujte excelentne

Po druhé, pracujte excelentne. Keď vyložíte Krista na stôl, očakávajte, že vás budú vaši kolegovia pozorovať tak, ako som ja pozoroval Huntera. Pracujte spôsobom, ktorý odráža kreativitu, zámer a dobrotu Boha.  Demonštrujte vernosť a integritu. Pracujte “bez reptania a pochybovania“ (Flp 2:14). Podriaďte sa ľuďom s autoritou a slúžte pokorne.

Toto samé o sebe nie je evanjelizáciou, ale obsah našich životov v práci by mal podporiť a nie podkopať obsah správy evanjelia, ktorú zdieľame.

3. Milujte svojich kolegov

Po tretie, milujte svojich kolegov. Investujte do priateľstiev s nekresťanmi v práci, nie povrchne ako s „projektmi“, ale milujúco ako tí, ktorí boli stvorení na Boží obraz. Nepodceňujte dôležitosť dôvery. Zvážte, že prešiel rok a pol od môjho stretnutia s Hunterom, kým sme spolu študovali Bibliu a Boh mi dal uši pre evanjelium.

Používajte svoju obednú prestávku strategicky. Vždy keď je to možné, buďte pohostinní. Môžete tak zdieľať svoj život s kolegami mimo kancelárie a bez zvyčajného vykecávania a kancelárskeho podpichovania.

4. Buďte pripravení evanjelizovať

Po štvrté, buďte pripravení evanjelizovať. Akokoľvek smiešne to môže znieť, buďte si istí, že viete ako jednoducho vysvetliť evanjelium. Nacvičte si to ak treba.

Keď Pán  pripraví príležitosť, nechcete, aby na vás váš vnútorný hlas kričal za to, že ste nejasný – chcete svoju myseľ voľnú na počúvanie vášho kolegu a toho, čomu má problém porozumieť. Napokon je to evanjelium, ktoré zachraňuje, nie náš rýchly dôvtip a silná apologetika. Oslavujem Boha za Hunterovu jasnosť, odvahu a dôveru v silu evanjelia.

5. Modlite sa

Po piate, modlite sa. Pravidelne sa za svojich kolegov modlite. Modlite sa za dobré príležitosti na zdieľanie evanjelia. Modlite sa, aby ste rástli v odvahe. Modlite sa, aby bol Boh veľký a človek malý – všetci sme vinní zo zamieňania týchto dvoch vecí.

A pozvite aj bratov a sestry z vášho zboru k modlitbám. Hunter mi neskôr povedal, že jeho mužská biblická skupinka sa za mňa modlila od momentu, kedy som sa ho spýtal na kresťanskú vieru.

VÝZVA K VERNOSTI

Čím nepriateľskejšími voči kresťanstvu sa pracoviská stávajú, tým dôležitejšie budú tieto základné praktiky. Pán bol dobrý v tom, že odpovedal na množstvo mojich modlitieb za dobré príležitosti a slová, ktoré som mal hovoriť. Byť známy ako kresťan, žiť navonok moju vieru profesionálne a medziľudsky a milovať mojich kolegov viac ako nositeľov Božej podoby mi prinieslo možnosti otvorene hovoriť o mojej viere. A Boh si vo svojej úžasnej milosti použil mňa, aby som priviedol kolegu k viere.

Mali by sme očakávať, že Pán odpovie na naše modlitby a dá nám príležitosti hovoriť o Kristovi, takže sa modlite za odvahu. A buďte ochotní použiť váš vzťahový kapitál. Boh vás postavil tam, kde ste s nejakým zámerom.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: 9Marks

Ashok Nachnani

je starším v First Baptist Church v americkom Durhame. Pracuje ako vedúci stratégie v nadnárodnej spoločnosti pre energetický manažment.

Ashok Nachnani tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články