Viera a práca

Keď si moja práca vyžaduje, aby som komunikovala nebiblické posolstvá

Vo firemnej komunikácii musím písať o nebiblických témach. Je to hriešne?


Každý deň sa stretávame s nebiblickými posolstvami, od reklám a zábavy až po firemné zápisky a príspevky na sociálnych sieťach. Veľkú časť obsahu, ktorý konzumujeme, vytvorili platení profesionáli. Grafický dizajnér vytvoril billboard, ktorý vás zaujal cestou do práce. Niekto v kancelárii pripravil poznámku, ktorá vám práve vkĺzla do schránky. Autor napísal knihu literatúry faktu, ktorá leží na vašom nočnom stolíku.

Keďže sa firemná kultúra odkláňa od kedysi prevládajúcich kresťanských morálnych zásad a ideálov, vaša otázka bude pravdepodobne čoraz dôležitejšia.

Samozrejme, existujú prípady, keď má zmysel, aby kresťania písali o nebiblických témach s cieľom objasnenia, vyučovania alebo všeobecného povedomia. V tomto článku však budem predpokladať, že ste požiadaní, aby ste písali o nebiblických témach spôsobom, ktorý propaguje určité hriechy ako ašpiratívne ideály. Dovoľte mi ponúknuť niekoľko myšlienok.

Podporujte ciele kresťanského života

Všetci kresťania pôsobiaci v sekulárnom prostredí musia zvážiť úlohu, ktorú zohrávajú pri realizácii určitých posolstiev. Nemôžete sa úplne oddeliť od slov, ktoré napíšete. Aj keď možno reagujete na zadanie od svojho zamestnávateľa, v konečnom dôsledku ste to vy, kto tieto slová vysiela do sveta. A tak nesiete zodpovednosť za to, čo hovoria.

Zamyslime sa teda nad tým, či vaše písanie môže existovať v súlade s niektorými základnými cieľmi kresťanského života.

1. Oslavovať Boha.

Často citovaná odpoveď na začiatku Westminsterského krátkeho katechizmu hovorí, že „hlavným cieľom človeka je oslavovať Boha a tešiť sa z neho naveky“. Umožňuje vám práca, ktorú vykonávate, naplniť tento cieľ? Alebo vám v tom bráni? Je Boh oslávený prostredníctvom vášho písania?

Nie každé písanie z povolania bude vyslovene založené na viere. Možno píšete učebnice matematiky, mzdové predpisy alebo návod na použitie, ktorý je súčasťou balenia novej fritézy. Dokonca aj tie najvšednejšie alebo zdanlivo neduchovné úlohy môžu oslavovať Boha prostredníctvom našej pracovnej etiky, nášho hovorenia pravdy a našej služby klientom a kolegom. V mnohých zamestnaniach môžeme pracovať „z tej duše, ako Pánovi“ (Kol 3:23). Nemôžeme však oslavovať Boha, keď vytvárame obsah, ktorý ide proti jeho príkazom.

2. Napomáhať jeho kráľovstvu.

Na sekulárnom trhovisku je potrebné vykonať veľa práce pre kráľovstvo. Ale ak hráte akúkoľvek úlohu pri presadzovaní posolstiev, ktoré propagujú hriech, pracujete proti Božiemu kráľovstvu. Môžete spôsobiť, že iní upadnú do hriechu (Mk 9:42) a ich hriech ich oddelí od Boha (Iz 59:2).

3. Zachovávať jeho prikázania.

Sme poverení dodržiavať príkazy Písma (2Tim 3:16-17) a Biblia o našej komunikácii nemlčí:

  • „Hovorím vám však, že v deň súdu sa ľudia budú zodpovedať za každé prázdne slovo, ktoré vyrieknu. Na základe svojich slov budeš ospravedlnený a na základe svojich slov budeš odsúdený.“ (Mt 12:36-37)
  • „Nech z vašich úst nevyjde nijaké zlé slovo, ale iba dobré, na budovanie, kde treba, aby počúvajúcim prinášalo milosť.“ (Ef 4:29)
  • „Hospodin, postav mi k ústam stráž a hliadku k dverám mojich pier.“ (Ž 141:3)

Vedieť, kedy odísť (a ako zostať)

Kým sa Ježiš nevráti, všetci žijeme a pracujeme v prítomnosti hriechu. Uvedomujúc si túto skutočnosť, mali by sme starostlivo zvážiť, ako interagujeme s komunikáciou, ktorá oslavuje vzburu proti Božiemu plánu. Niekedy môžeme byť v sekulárnom pracovnom prostredí použití pozitívnym spôsobom. Sú aj prípady, kedy by bolo najmúdrejšie hľadať si inú prácu.

Pri úvahách ako ďalej, zvážte svoje konkrétne možnosti. Máte vo svojej organizácii vplyv? Dokážete sa zasadiť o zmenu charakteru posolstiev, ktoré vydáva váš tím? Možno máte jedinečnú pozíciu na to, aby ste svojmu zamestnávateľovi poskytli iný hlas alebo pohľad.

Ak nemáte vplyvnú pozíciu, zvážte, ako často vás žiadajú, aby ste písali o témach, ktoré sú v rozpore s vaším presvedčením. Ak ide o jednorazovú alebo zriedkavú príležitosť, môžete mať dôvody na podanie žiadosti na základe svojho úprimného náboženského presvedčenia. Mohli by ste sa vzdať tejto úlohy, ale prijať viac práce v inej oblasti?

Ak neexistujú žiadne dostupné možnosti, možno je čas hľadať si iné zamestnanie. Ako kresťan máte dar Ducha Svätého (Jn 14:26). Svoju otázku ste položili, pretože ste sa možno cítili nesvoja, keď ste boli požiadaná, aby ste písali o určitých témach. Je možné, že Duch Svätý vo vás vyvoláva určitý nepokoj, aby vás postrčil preč od nejakej úlohy alebo dokonca práce.

Nájdite si čas na zváženie svojich úloh a myšlienok, ktoré propagujú. A keď tak urobíte, v modlitbe sa usilujte o rozlišovanie, aby ste mohli napredovať spôsobom, ktorý vám umožní oslavovať Boha, šíriť jeho kráľovstvo a zachovávať jeho prikázania.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Miranda Carls

je autorka, facilitátorka a trénerka lídrov a vedúcich pracovníkov. Po tom, ako Miranda viedla školenia a profesionálny rozvoj vo veľkej neziskovej organizácii, strávila osem rokov v úspešnej firme zaoberajúcej sa vzdelávacími stratégiami. Pracovala so začínajúcimi firmami, neziskovými organizáciami, cirkvami, stredne veľkými organizáciami a spoločnosťami z rebríčka Fortune 500. Jej kniha The Word at Work (Slovo v práci) odhaľuje 10 biblických princípov pre kresťanských profesionálov. Žije pri St. Louis v štáte Missouri s manželom a tromi malými synmi.