Poznámka redaktora: Toto je posledný zo série štyroch článkov o usporiadaní bohoslužobného zhromaždenia. Tu si môžete prečítať prvú, druhú a tretiu časť.
Naplánovanie prvej bohoslužby mi trvalo šesť hodín.
Prehrabával som sa v spevníkoch, rôznych zdrojoch, webových stránkach a v Biblii. Konzultoval som indexy, zoznamy toho, čo sme spievali ako zbor, a svoju vlastnú pamäť. Bol som novým pastorom, ktorý mal dohľad nad naším nedeľným zhromaždením. Väčšiu časť desaťročia som spolupracoval s bratmi, ktorí boli zodpovední za kurátorstvo a usporiadanie zborových piesní, čítaní a modlitieb. Nikdy som však túto prácu nerobil sám na týždennej báze.
Šesť hodín o mne hovorilo, že to chcem robiť správne. Chcel som, aby bohoslužba bola ucelená, krásna a poučná. Ale šesť hodín odhalilo aj niečo iné: že som na túto úlohu nebol organizovaný.
Domáce projekty mi trvajú príliš dlho, pretože nemám správne nástroje, a ak ich mám, nie sú dobre zorganizované. Sem-tam mi to prejde, pretože nie som generálny dodávateľ. Som pastor. Ale keďže usporiadanie bohoslužieb v mojom zbore je súčasťou mojej práce, vedel som, že potrebujem pomoc. Potreboval som si to zorganizovať.
Pre pastorov, ako som ja, je tu niekoľko tipov, ako si túto úlohu zorganizovať.
Tip č. 1: Rozhodnite sa pre svoje materiály
Čo budete spoločne spievať?
Možno pracujete zo spevníka. Existujú novšie spevníky, ktoré obsahujú novšie piesne, takže sa nemusíte obmedzovať na historické texty a melódie.
V našom prípade sme identifikovali približne 150 piesní, ktoré sme chceli, aby naši ľudia spievali. Tieto piesne museli mať spievateľné melódie a dôstojné texty. Chcel som, aby bolo pár piesní pre nás výzvou, ale zároveň som mal v úmysle, aby väčšina piesní zostala v rámci nášho kultúrneho a hudobného kolobehu. Tu a tam sme mohli pridať a ubrať, ale cieľom bol definovaný katalóg piesní pre náš zbor.
Náš zoznam sme zostavili v troch krokoch. Najprv sme vymenovali všetky piesne, ktoré sme spievali za posledné tri roky. Po druhé, prečítali sme si každý text, zvážili každú melódiu a potom sme určili, ktoré zostanú a ktoré (prípadne) odídu. Je to pravda? Oplatí sa ju spievať? Spieva sa dobre? Spievajú ju naši ľudia dobre? Po tretie, texty všetkých týchto piesní sme vložili do jedného dokumentu a všetky názvy do tabuľky, aby sa dali ľahko vyhľadávať.
Podobný zdroj sme potrebovali aj pre čítania – výzvy, vyznania, texty na uistenie, vyznania viery, požehnania atď. Definovali sme teda súbor starobylých vyznaní viery, historických vyznaní a čítaní z Písma, ktoré sa hodia najmä pre rôzne prvky našej bohoslužby. Jeden priateľ pastor mal v tomto smere náskok, tak sme si požičali jeho a vychádzali sme z neho.
Tip č. 2: Usporiadajte si materiály
Ako určíte najlepšie piesne pre túto nedeľu?
Ako určíte obzvlášť vhodné piesne pre otvorenie vašej bohoslužby alebo také, ktoré budú zbor viesť chválami, vyznaním alebo vďakami? Ako určíte pieseň, ktorou budete reagovať na kázané Slovo?
Možno je to pre vás spevník, liturgická kniha a vaša Biblia. Možno na hľadanie správnej piesne použijete webové stránky, aj keď obsahujú viac materiálu, než z ktorého budete čerpať[1].
Pre nás to, že sme mali texty piesní v jednom dokumente, v ktorom sa dalo vyhľadávať, zlepšilo našu prípravu a celkový dizajn bohoslužieb. Potrebovali sme však viac než len abecedne zoradený zoznam, v ktorom sa dá vyhľadávať. Kľúč ponúkla známa vlastnosť spevníkov: tematický index. Chceli sme vytvoriť niečo podobné, ale digitálne. Chceli sme využiť značky, aby sa piesne dali vyhľadávať nielen podľa textu, ale aj podľa liturgického použitia a témy. Tento proces sme uskutočnili v dvoch krokoch.
Najprv sme s pomocou niektorých systematických teológov určili súbor tagov pre: liturgické použitie[2], témy zjavenia[3], témy odpovede[4], orientáciu (na Boha ako modlitbu, na seba navzájom atď.)[5] a typ textu a melódie[6]. Tieto tagy pomáhajú našej predstavivosti, keď uvažujeme o témach pre našu bohoslužbu a piesňach, ktoré by našu tému reflektovali.
Naším druhým krokom bolo štúdium textov a označovanie jednotlivých piesní. Chceli sme pomôcť našej mysli, aby sa ľahko presunula od Písma k možnostiam piesní. Uvažovali sme o vytvorení vlastného softvéru. Ale po ďalšej úvahe sme nevymysleli nič jednoduchšie ako PDF s možnosťou vyhľadávania.
Takto to vyzerá v prípade známej modernej piesne:
Tip č. 3: Sledujte, čo robíte
S rozpakmi musím povedať, že po druhom týždni plánovania našich služieb som opäť použil viacero rovnakých piesní. Vyčistil som si hlavu a začal som od začiatku, ale moja myseľ ma viedla k tým istým piesňam.
Jednoduchý nástroj nám pomohol vyhnúť sa tomu, aby sme niektoré piesne opotrebovali a iné zanedbali. Najprv sme všetky naše piesne natlačili do abecednej tabuľky. Po druhé, pridali sme päť ďalších stĺpcov, v ktorých sme zaznamenali posledných päťkrát, keď sme pieseň použili. Po tretie, použili sme podmienené formátovanie, aby sa dátumy rozsvietili rôznymi odtieňmi podľa toho, ako dlho sme pieseň nespievali.
Na prvý pohľad môžeme zistiť, či sa pieseň v poslednom čase hrala veľa, alebo či to bolo dávno. Nie každá pieseň sa bude používať rovnako často a rôzne kázňové obdobia volajú po rôznych dôrazoch. Pomáha nám to však robiť premyslené rozhodnutia pre vyvážený spev. Viackrát sa mi stalo, že som si myslel, že nejakú pieseň spievame príliš veľa, a zistil som, že už je to šesť mesiacov, čo sme ju naposledy spievali.
Tip č. 4: Zapojte aj ostatných
Najlepšie návrhy bohoslužieb zahŕňajú mnoho nadaných pomocníkov, a to aj vo fáze kurátorstva, riadenia a výberu piesní.
Ostatných zapájame tromi spôsobmi.
Po prvé, zapájame hudobníkov do procesu identifikácie najlepších piesní, ktoré pridáme do nášho katalógu. Mám dobré oko na správne texty, na ich pravdivosť a prínos pre náš katalóg. Ale už sa mi stalo, že som sa nadchol pre texty, ktoré by sa dobre nespievali. Som vďačný za prínos vyškolených hudobníkov. Takže sa možno opýtam kľúčového hudobníka niekoľko otázok: Dá sa táto pieseň spievať väčšine našich ľudí? Hodí sa to k hlasu nášho zboru? Je táto pieseň v rámci nášho hudobného kolobehu? Dokáže náš tím túto pieseň viesť s istotou a pohodlne?
Po druhé, tak ako nechceme mať v našom zbore len jedného kazateľa, nechceme mať ani jedného dizajnéra našich zhromaždení v Pánov deň. Máme záujem vychovávať mužov k pastorácii a vedeniu zborov. Z tohto dôvodu, keď máme pastoračného asistenta na plný úväzok, je návrh bohoslužieb súčasťou jeho prípravy a prínosu.
Po tretie, administratívny asistent udržiava naše dokumenty s aktuálnymi značkami a dátumami, aby naše nástroje boli vždy aktuálne.
Ponorte sa do týchto vecí
V týchto dňoch potrebujem na prípravu plánu zhromaždenia približne tri hodiny. Sú to však kvalitné hodiny. Nestrávim ich navštevovaním webových stránok a kníh a lámaním si hlavy nad riadkami veršov. Tieto hodiny strávim premýšľaním nad teológiou, časťami Písma, piesňami a čítaniami a nad tým, kam ich všetky zaradiť.
Pred niekoľkými týždňami naša nedeľná ranná kázeň ohlasovala krásnu pravdu: „Keby boli vaše hriechy ako šarlát, zbelejú sťa sneh, a keby boli červené ako purpur, budú ako vlna“ (Iz 1:18). Chcel som, aby sa tento deň uzavrel piesňou, ktorá by túto pravdu niesla v osobnom duchu. Hneď mi prišla na um pieseň „Ježiš zaplatil za všetko“. Napadlo mi však, že budem hľadať pieseň, ktorá by túto pravdu podporila s dôrazom na pokoj, ktorý prináša. Pokoj bol témou večerného modlitebného stretnutia a kázne. Tiež by bolo najlepšie, keby pieseň bola modlitbou k Bohu, a nie o tom, čo urobil, akokoľvek sú tieto modlitby dôležité.
Pri rýchlom hľadaní som našiel tento skvost, ktorým sme ako zbor ukončili náš spoločný deň:
Existuje mnoho legitímnych spôsobov, ako koncipovať bohoslužbu. Akokoľvek si túto prácu lásky zorganizujete, nech sú Pavlove povzbudivé slová zástavou nad vaším dielom:
„. . . venuj sa predčítavaniu, povzbudzovaniu a vyučovaniu. . . O toto sa staraj a tomu sa venuj, aby tvoje napredovanie bolo všetkým zjavné. Dávaj pozor na seba a na učenie; buď v tom vytrvalý. Lebo ak toto budeš robiť, zachrániš aj seba, aj tých, čo ťa počúvajú.“ (1Tim 4:13,15-16)
POZNÁMKY:
[1] Tu je niekoľko príkladov: Hymnary, Sovereign Grace Music, Getty Music, City Alight, The Worship Initiative atď.
[2] Liturgické použitie: #výzva #chvála #vyznanie #uistenie #plač/túžba #prosba/príhovor #evanjelium #osvietenie #záväzok #vyslanie #očakávanie #Večera Pánova #požehnanie
[3] Témy Zjavenia: (Atribúty nášho trojjediného Pána) #trojjediný #jediný #nekonečný #večný #nemenný #sebestačný #všadeprítomný #vševedúci #všemocný #požehnaný #slávny #majestátny #zvrchovaný #láskavý #radostný #dobrý #trpezlivý #múdry #svätý #verný #milostivý #milosrdný #spravodlivý #hnev #transcendentný #imanentný (Dielo Otca) #stvorenie #vyvolenie #adopcia/otcovstvo (Dielo Syna) #boh/božstvoo #vtelenie #človek/ľudstvo #poslušnosť/spravodlivosť #utrpenie/kríž/vyykúpenie #veľkňaz #spojenie s Kristom #ospravedlnenie/odpustenie #uzdravenie #vzkriesenie #víťazstvo #oslobodenie #nanebovstúpenie/kráľovstvo/kráľ #prostredník #príhovor #misia #návrat (Dielo Ducha) #Božie slovo #regenerácia #záruka #uistenieosynovstve #prítomnosť/prebývanie #vedenie #usvedčenie #naplnenie #útecha #zmocnenie/odvaha #posvätenie #spoločenstvo (Náš Pán zmluvy/Tituly) #brat #priateľ #zákonodarca #zaopatrovateľ #vykupiteľ #útočisko #skala/pevnosť/sila #pastier #bojovník (Budúcnosť) #smrť #oslávenie #nebo/novéstvorenie #súd
[4] Témy pre reakciu: #vyznanie #viera #spoločesntvo/jednota #závislosť/dôvera #utrpenie/zármutok #plač #očakávanie #slabosť #pokora #hlad/túžbapoBohu #láska #nádej #pokoj #radosť #modlitba #uctievanie #posvätenie #poslušnosť #vytrvalosť #vďačnosť #uspokojenie/odpočinok #evanjelizácia/misia
[5] Orientácia: #ja/mňa #my/nás #obohu #kbohu #jedendruhému #kumne
[6] Typ textu / melódie: #žalm #historický #moderný / #hymnus
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: 9 Marks