Politika rozdeľuje našu krajinu. A nemusíte byť odborníkom, aby ste to videli. Či už sledujete správy alebo prechádzate sociálne siete, je jasné, že politika vtrhla do každého priestoru a priniesla so sebou napätie a rozdelenie.
V našom politicky napätom svete musíme hľadať perspektívu a vedenie v Božom Slove. List Rimanom 13 je jednou z kľúčových pasáží Písma o politike, a hoci je hlboká a zložitá, pre náš dnešný kontext z nej možno vyvodiť tri jednoduché body: vodcovia sú potrební, zákony sú dobré a láska je lepšia.
Vodcovia sú potrební
List Rimanom 13:1 obsahuje odvážne tvrdenie: „Každý nech sa podriadi vrchnosti. Lebo niet vrchnosti, ak len nie od Boha, a tie, ktoré sú, ustanovil Boh.“ V dobe skorumpovaných politikov pôsobí tento príkaz zvláštne. Sme naozaj povolaní podriadiť sa vládnym predstaviteľom, aj keď ich vedie chamtivosť a stranícky prospech?
Potvrdenie Božej zvrchovanosti nad vládnucimi autoritami a výzva, aby sa im kresťania podriadili, neznamená, že tieto autority nebudú zodpovedné za svoje činy alebo že im dlhujeme bezpodmienečnú poslušnosť. Ide o to, že všetka ľudská autorita je odvodená od Božej autority. A keďže pochádza od Boha, autorita vládnych predstaviteľov je autoritou delegovanou, nie absolútnou.
To neznamená, že Boh schvaľuje všetko, čo politický vodca urobí. Bohom daná autorita môže byť nedobre použitá a zneužitá. Ako povedal Ježiš Pilátovi pred ukrižovaním: „Nemal by si nado mnou nijakú moc, keby ti to nebolo daná zhora“ (Jn 19:11). Pilát využil svoju autoritu, aby odsúdil a zabil Ježiša, avšak autoritu, ktorú na to použil, mu delegoval Boh.
Apoštol Peter mohol napísať: „Kráľa si ctite“ (1Pt 2:17), hoci ním bol v tom čase psychopat menom Nero, ktorý terorizoval kresťanov a nakoniec zabil aj Petra. Podriadiť sa autoritám, ktoré ustanovil Boh, znamená rešpektovať funkciu úradu, nie charakter toho, kto úrad zastáva.
Z tohto dôvodu, hoci je v poriadku nesúhlasiť s politickým vládcom, kresťania sú povolaní robiť to s úctou a láskou, uznávajúc Boží obraz v tomto vodcovi, aj keď ho považujeme za zodpovedajúceho sa za svoju autoritu, ktorú mu dal Boh.
Vodcovia nikdy nie sú bez chýb, napriek tomu sú podstatnou súčasťou Božieho plánu pre vládu.
Zákony sú dobré
Vládni predstavitelia sú povolaní vytvárať a dodržiavať zákony, ktoré chránia základné práva ľudí a vytvárajú priestor pre ich rozkvet. A vo všeobecnosti sa všetci zhodneme na tom, že zákony sú dobré. Je dobré, že desaťročné deti nemôžu šoférovať. Je dobré pre všetkých, že sa nesmie kradnúť. Ale hoci zákony majú byť dobré, musíme uznať dve dôležité výhrady k tomu, ako sa kresťania stavajú k zákonom svojej krajiny.
Po prvé, musíme si uvedomiť rozdiel medzi biblickými princípmi a vládnou politikou. Pre kresťanov musia naše biblické princípy formovať spôsob, akým pristupujeme k vládnej politike. Nesmieme však tieto dve veci zamieňať. Biblia nám neposkytuje pokyny týkajúce sa medzinárodného obchodu, emisií oxidu uhličitého alebo verejného vzdelávania. Ak si tento rozdiel neuvedomíme, hrozí nebezpečenstvo, že budeme do Písma včítavať svoje politické preferencie a potom tvrdiť, že máme jediný biblický postoj.
Vezmime si napríklad imigráciu. Písmo poskytuje jasné zásady o Božom srdci pre prisťahovalcov a o tom, ako má Boží ľud milovať prisťahovalcov. V knihe Deuteronómium 10:18-19 sa píše: „[Hospodin] miluje cudzinca a dáva mu chlieb a odev. Preto milujte aj cudzinca, lebo aj vy ste boli cudzincami v Egypte“. Avšak hoci je táto biblická zásada týkajúca sa lásky k prisťahovalcom jasná, Písmo nepredpisuje politiku týkajúcu sa toho, koľko prisťahovalcov by malo byť v krajine povolených alebo ako dlho by mali trvať víza. Biblické princípy musia byť základom nášho prístupu k vládnej politike.
Po druhé, hoci sú zákony dobré, niekedy je vhodné, aby kresťania vzdorovali zákonom krajiny. Sme povinní odporovať zákonom, keď vláda zakazuje to, čo Boh prikazuje, alebo prikazuje to, čo Boh zakazuje.
Písmo je plné príkladov Božieho ľudu, ktorý kladie odpor vláde. Egyptský faraón prikázal hebrejským pôrodným asistentkám zabíjať novorodencov, ale ženy odmietli poslúchnuť (Ex 1:15-17). Babylonský kráľ Nabuchodonozor vydal nariadenie, že jeho poddaní sa musia pokloniť a uctievať jeho zlatý obraz, ale traja Izraeliti – Šadrach, Mešach a AbédNego – sa vzopreli (Dan 3:4,5,6,12). Keď perzský kráľ Dárius vydal nariadenie, že počas 30 dní sa nikto nesmie modliť k žiadnemu bohu ani človeku okrem neho samého, Daniel to odmietol (Dan 6:7-10).
Keď vládnuca moc prikázala apoštolom, aby prestali hlásať evanjelium, Peter a Ján odpovedali: „My nemôžeme nehovoriť o tom, čo sme videli a počuli“ (Sk 4:20). V knihe Skutky 5:29 hovoria: „Boha treba poslúchať viac ako ľudí.“
Máme povinnosť voči vláde, ale naša konečná oddanosť patrí Bohu. Keď sa však kresťania vláde postavia na odpor, musia tak robiť nie násilím, ale v pokoji, vedení nie nenávisťou, ale láskou, a so zámerom nie k dobývaniu, ale k zmiereniu.
Láska je lepšia
Hoci mnohí ľudia hľadajú v Liste Rimanom 13:1-7 zásady o vláde, často im uniká jej spojenie s nasledujúcimi tromi veršami, ktoré sa týkajú lásky. Hneď po diskusii o vodcoch a zákonoch apoštol Pavol hovorí: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého“, lebo „naplnením Zákona je . . . láska“ (Rim 13:9,10).
Musíme pamätať na to, že hoci Písmo hovorí o legitímnosti vlády, jasne ukazuje aj jej hranice.
Vláda nemôže zmeniť srdce, ale láska môže. Politici z vás nemôžu urobiť nového človeka, ale láska áno. Zákony nemôžu dať vášmu životu zmysel, ale láska áno.
Týmto nechceme minimalizovať legislatívu: je dôležitá. Ale vnútornú premenu nemôžete uzákoniť. Boží ľud je povolaný byť ľudom lásky:
Ako vyvolení Boží, svätí a milovaní, oblečte si milosrdný súcit, dobrotivosť, pokoru, miernosť, trpezlivosť, navzájom sa znášajte a odpúšťajte si, najmä ak by mal niekto niečo proti niekomu. Ako Pán odpustil vám, tak aj vy odpúšťajte druhým! Nadovšetko sa však odejte láskou, ktorá je zväzkom dokonalosti. (Kol 3:12-14)
Láska je sociálnym spojivom Kristovho spoločenstva. Spája nás láska k sebe navzájom a k nášmu mestu.
Vodcovia sú potrební. Zákony sú dobré. Láska je lepšia.
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition