Článok patrí do série každodenných zamyslení z rôznych textov Starej i Novej zmluvy vydaných pod názvom Svetlo môjmu chodníku.
Povedal som: Vyznám Hospodinovi svoje priestupky. Ty si potom odpustil vinu môjho hriechu.
Žalm 32:5b
Od Dávidovho cudzoložstva s Batšebou už uplynul rok. Ale hriech nemá premlčaciu dobu. Ani časom nezarastie trávou. Hoci sa Dávid pokúša potlačiť výčitky svedomia a zabudnúť na svoj hriech, ten sa nie a nie stratiť. Je stále tu, ako obrovský balvan v ceste, ktorý nedokáže obísť. Ako tmavý tieň, ktorého sa nevie striasť. Je mu stále v pätách. A tak po roku nájde odvahu pozrieť sa svojmu hriechu do očí. A čo je ešte dôležitejšie, rozhodne sa predstúpiť pred Boha ako kajúci hriešnik. Povedal som: Vyznám Hospodinovi svoje priestupky.
Na Dávidovo vyznanie Boh odpovie svojím milostivým odpustením: Ty si potom odpustil vinu môjho hriechu. Tam, kde mohol právom čakať odsúdenie, Boh mu daroval svoje odpustenie. Odpustenie také slávne a dokonalé, ktoré nenecháva nič nevyriešené, nič otvorené. Lebo rieši nielen Dávidov hriech, ale aj jeho vinu. Veď hriech nie je len prestúpením Božieho zákona. Je aj previnením sa voči Božej osobe, urážkou svätého Boha. To je to, čo je na hriechu najzávažnejšie.
Máme do činenia s Bohom a pred jeho božským tribunálom stojíme vinní. Nemáme čo povedať na svoju obhajobu. Nemôžeme uviesť žiadne poľahčujúce okolnosti. Sme úplne vydaní na milosť a nemilosť Bohu, ktorý má právo s nami naložiť v súlade so svojou spravodlivosťou. Súdiť a odsúdiť nás ako rebelov, ktorí prestúpili jeho zákon. Ako vinníkov, ktorí sa voči Nemu previnili. Ako páchateľov zla, hriešnych činov.
A Dávid to veľmi dobre vie. Vie, že pred Bohom si nemôže na nič robiť nárok. Ani na odpustenie nie. Lebo Boh nikomu nemusí odpustiť. Môže, ale nemusí. Ale Dávid zistí, že Boh chce odpustiť. A že niet takého hriechu, ktorý by mohol poraziť jeho milosť. Lebo jeho milosť je neporaziteľná. Nekapituluje pred žiadnym hriechom. Je vždy väčšia ako náš hriech. Preto stačí na každý náš hriech. Veď je napísané: … a krv Ježiša Krista, jeho Syna, očisťuje nás od každého hriechu (Jn 1:7).
Pane, ďakujeme za milosť a zázrak tvojho dokonalého odpustenia!

