Článok patrí do série každodenných zamyslení z rôznych textov Starej i Novej zmluvy vydaných pod názvom Svetlo môjmu chodníku.
Lepšie je to málo, čo má spravodlivý, než hojnosť, čo majú mnohí bezbožníci, lebo ramená bezbožníkov budú polámané, ale spravodlivých podoprie Hospodin. Hospodin pozná dni bezúhonných a ich dedičstvo bude trvať večne. Nebudú zahanbení v zlých časoch, v dňoch hladu sa nasýtia. No bezbožníci zahynú. Nepriatelia Hospodina sa pominú ako pôvab lúk, rozplynú sa ako dym.
Žalm 37:16–20
Čím sa dnes meria hodnota človeka? Kedysi bol v časopise Forbes uverejnený zoznam sto najbohatších ľudí sveta. To je kritérium, ktorým dnešný svet meria hodnotu človeka, jeho majetok. Čo a koľko má. Teda materiálne kritérium. Podľa toho sa ľudia delia na tých, čo majú málo a tých, čo majú hojnosť. Biblia však nepoužíva materiálne, ale morálne kritérium. Nie to, koľko človek má, ale aký je. Či je spravodlivý alebo bezbožný. Či má správny vzťah s Bohom a žije v súlade s jeho vôľou. Alebo žije bez Boha a v rozpore s jeho vôľou.
Z hľadiska sveta je lepšie na tom ten, čo má hojnosť ako ten, čo má málo. Z hľadiska Biblie je to presne naopak: Lepšie je to málo, čo má spravodlivý, než hojnosť, čo majú mnohí bezbožníci… Je lepšie mať málo a byť Boží, ako mať veľa a byť bezbožný. Prečo? Bezbožníci sa spoliehajú na silu svojich ramien. Im, čiže sebe pripisujú zásluhu na majetku, ktorí nadobudli: Toto bohatstvo mi získala moja moc a sila mojej ruky (Dt 8:17). Ale jedného dňa budú ramená bezbožníkov polámané. Čo to znamená? No bezbožníci zahynú. Strašný údel čaká tých, ktorých bohom je ich bohatstvo a majetok. To, čo im v spoločnosti dodávalo lesk a hodnotu, sa raz pominie spolu s nimi: Nepriatelia Hospodina sa pominú ako pôvab lúk, rozplynú sa ako dym. Nič po nich nezostane.
Aký kontrastný údel čaká spravodlivých, ktorých podoprie Hospodin! Na rozdiel od bezbožníkov sa nespoliehajú na silu svojich ramien, ale na silu Božieho ramena. Boh podoprie tých, ktorí Ho urobili svojou oporou. A nenechá zahanbených tých, čo dúfajú v Neho: Nebudú zahanbení v zlých časoch, v dňoch hladu sa nasýtia. Nemajú zasľúbené, že zlé časy a dni hladu neprídu. Majú zasľúbené, že nebudú hladovať. A na rozdiel od bezbožníkov, po ktorých nič nezostane, ich dedičstvo bude trvať večne. A oni spolu s ním. (v. 29)
Pane, pomôž nám seba i bezbožných vidieť tvojimi očami!

