Článok patrí do série každodenných zamyslení z rôznych textov Starej i Novej zmluvy vydaných pod názvom Svetlo môjmu chodníku.
Hospodin upevňuje kroky človeka, v jeho ceste má záľubu. Ak spadne, nezostane ležať, lebo mu Hospodin podoprie ruku.
Žalm 37:23–24
Človek, o ktorom žalmista hovorí, patrí medzi spravodlivých, ktorí v žalme stoja v kontraste k bezbožným. Vidíme ho na ceste, o ktorej čítame, že Hospodin má v nej záľubu. Lebo na rozdiel od bezbožníkov, ktorí kráčajú po svojej vlastnej ceste, spravodliví sa pridŕžajú Božej cesty.
Pre túto cestu dostali veľmi povzbudzujúce zasľúbenie: Hospodin upevňuje kroky človeka… Boh vie, že cesta spravodlivých neraz povedie náročným a namáhavým „terénom“. Vie, že naše nohy sa môžu na nej ľahko pošmyknúť a vyvrtnúť. Preto upevňuje naše kroky, aby sme neprišli k úrazu a k zraneniu. Upevňuje naše kroky, aby sme vládali kráčať.
Ale čo vtedy, keď k tomu úrazu predsa len dôjde? Čo vtedy, keď spadneme? Ak spadne, nezostane ležať, lebo mu Hospodin podoprie ruku. Aké nesmierne potešujúce zasľúbenie! My nepotrebujeme podoprieť vtedy, keď stojíme, ale keď klesáme a padáme. A my všetci máme svoje skúsenosti s pádmi rôzneho druhu. Upadáme na duchu a sme skleslí. Upadáme na tele a sme slabí. Upadáme do hriechu a sme vinní. Upadáme znovu a znovu.
Ale čo hovorí toto zasľúbenie padajúcim a klesajúcim? Že Hospodin počíta s našimi pádmi a my môžeme počítať s jeho podopretím. Čím On podopiera klesajúcich a padajúcich? Keď upadneme do hriechu, pozdvihne nás svojou milosťou a odpustením. Keby nebolo jeho odpúšťajúcej milosti, o našich pádoch by platilo: Padol a už nevstal. Padol a zostal ležať. Ale vďaka jeho odpusteniu platí: Padol a nezostal ležať v hriechu. Padol, ale opäť vstal a kráčal ďalej.
Keď upadáme na duchu, podoprie nás svojím slovom potešenia a povzbudenia. Keď upadáme na tele, podoprie nás svojou mocou, aby sme vládali vstať a kráčať ďalej. Ak spadne, nezostane ležať… Prečo nie? …lebo mu Hospodin podoprie ruku. Toto zasľúbenie neplatí pre naše vlastné cesty. Platí len pre Božie cesty. Ale ako dobre, že platí!
Pane, ďakujeme, že Ťa môžeme poznať ako Boha, ktorý podopieraš padajúcich!

