S Kimm sme pred svadbou absolvovali jedno predmanželské sedenie. Trvalo možno päť minút, dosť dlho na to, aby nám poradca s dobrým úmyslom podal debnu s kazetami a vyzval nás, aby sme počúvali. Hodili sme ich do kufra. Jedného dňa, o deväť mesiacov neskôr, ich chcel späť. Nebol to problém, pretože boli tam, kde som ich nechal – v kufri, neotvorené a nepoužité.
Je desivé pomyslieť na to, akí sme boli na manželstvo nepripravení. Neobviňujem nášho poradcu. Nie som si istý, či aj on mal predmanželskú poradňu. Ale keď sa spätne zamýšľam nad uplynulými 35 rokmi, bolo tu niekoľko prekvapení, o ktorých by bolo bývalo užitočné vedieť.
Tu je šesť prekvapení, o ktorých si myslím, že by sa nimi mal zaoberať každý pastor alebo predmanželský poradca:
1. Prekvapenie z hriechu
Zasnúbenie je ako prechádzka zábavným parkom so zahmlenými okuliarmi. Je toho toľko, čo nevidíte jasne, ale koho to vlastne zaujíma? Veď sa bavíte! Tu je pravda: Tvoj snúbenec je hriešnejší, než si myslíš. Ak vás jeho hriech ešte neprekvapil, pripravte sa: prekvapí vás. Netvrdím, že váš budúci manželský partner niečo skrýva. Vy len nemáte oči, aby ste videli, čo tam je. Práve preto by ste mali vyhľadať radu u priateľov, rodiny a cirkvi skôr, ako sa vzťah stane vážnym.
Požičajte si okuliare iných, aby ste sa na svojho milovaného mohli pozrieť ich očami. Nenechajte sa znervózniť tým, čo odhalíte. Váš milovaný je hriešnik rovnako ako vy. Nezabudnite: Náš hriech je natoľko hrozný, že si vyžaduje Kristovu krv, aby ho odstránila. Ale Božia milosť má moc nad „výbuchmi hriechu“, ktoré ste pred svadobným dňom nemohli vidieť. Nebojte sa. Pád, ktorý odhalíte, sa stane divadlom na predstavenie Kristovho vykúpenia.
2. Prekvapenie z konfliktu
Myslel som si, že prvé roky manželstva boli o tom, ako sa Kimm musí zlepšiť. Môžete hádať, kam to viedlo. Podľa manželských guru naše prvé konflikty jednoducho poukazovali na nedostatok komunikačných zručností. Biblia však hovorí: „Odkiaľ pochádzajú boje medzi vami a odkiaľ rozbroje? Nie vari odtiaľ — z vašej žiadostivosti, ktorá brojí vo vašich údoch?“ (Jk 4:1-2).
K hádkam a sporom dochádza vtedy, keď nedostávame to, po čom túžime. Moje prvé konflikty s Kimm odhalili, po čom som ja túžil. Hneval som sa na ňu, pretože, nuž, mal som nároky. Chcel som, aby ma Kimm rešpektovala. Myslel som si, že byť rešpektovaný je akési neodňateľné právo zakotvené v Písme aj v americkej ústave. Netrvalo však dlho a videl som, ako sa dobrá túžba môže pokaziť na škodlivú požiadavku.
Myslel som si, že každý biblický príkaz pre moju manželku odhaľuje moju potrebu a právo, ktoré mám. Ale prišiel som na to, že to vylučuje Boha z hry – a stavia ma na jeho miesto. Iste, úctivá manželka prispieva k manželskej harmónii. Ale Božie príkazy pre Kimm existujú preto, aby jej pomohli rásť v láske k nemu. Neboli mi dané na to, aby som nimi manipuloval pre svoje vlastné ciele.
3. Prekvapenie z „pomalej zmeny“
Vojdi do tmavej miestnosti a zapni vypínač. Čo sa stane? Miestnosť sa okamžite premení. Chceme, aby sa duchovná zmena udiala rovnakým spôsobom: Vypočujte si úryvok, zapnite spínač aplikácie a zmena príde do hodiny. To by malo zmysel, keby kresťanstvo bolo automatom. Vložte štvrťdoláre a čakajte na limonádu posvätenia.
Ale Boh nariaďuje tempo zmeny podľa faktorov, ktoré nemôžeme vidieť. Niekedy ju dáva pomaly, aby nás pokoril. To nám pripomína, že my nie sme on. Niekedy dáva zmeny pomaly, aby vychovával nášho partnera k trpezlivosti, láske a milosrdenstvu. Keď sú dvaja ľudia spojení jarmom, Boží rast jedného z nich má vždy na zreteli dušu toho druhého. Vyžadovanie okamžitej zmeny u mladého manžela je skvelý spôsob, ako do manželstva vniesť ďalšie problémy.
Keďže zmena si vyžaduje čas, musíme mladým párom pomáhať pestovať dôveru v dobrú správu, aby neboli v pokušení unaviť sa alebo rozčúliť. Evanjelium sa zjavilo a učí nás žiť čestným a zbožným životom, kým čakáme na Kristov príchod (Tít 2:11-13). Na zmenu, ktorú Kristus prinesie, sa oplatí čakať.
4. Prekvapenie zo sexu
Tu je sexuálne prekvapenie. Oženíte sa s disneyovským zmýšľaním. Očakávate, že všetko prebehne dokonale a budete žiť šťastne až do smrti. Ale sex je nepredvídateľný. Niektorí zistia, že ich telá boli stvorené na prepletenie, a medovými týždňami sa začína život plný sexuálnych dobrodružstiev. Sú prekvapení, že to tak dobre funguje; tak to malo byť. Pre mnohých je však sex oveľa ťažší, než si predstavovali – či už je to minulosť, fyzická bolesť, zábrany a hanba, ťažkosti s nájdením rytmu alebo tieň sexuálneho zneužívania.
Prekvapuje vás, že manželská posteľ si vyžaduje toľko montáže – toľko odhodlania a práce. Pre mnohých kresťanov je sex „nič moc“. V prvom storočí musel Pavol hovoriť s korintským zborom o sexuálnych nedorozumeniach a očakávaniach (1Kor 7:3-5). Odvtedy sa život veľmi nezmenil. Je to prekvapujúca realita, na ktorú musia byť mladé páry pripravené.
5. Prekvapenie z rodičov/svokrovcov
Manželstvo premieša vašu príbuzenskú sieť. Nikto to nepocíti viac ako vaši rodičia. Ježiš povedal: „Preto opustí človek otca i matku a priľne k svojej žene a budú dvaja jedno telo“ (Mt 19:5). Boh stvoril manželstvo na to, aby vytváralo nové rodiny. A aby ste mohli založiť jednu rodinu, musíte opustiť druhú.
Ľudia to zvyčajne redukujú na geografiu: „Sťahujem sa z domu svojich rodičov k novej manželke na druhý koniec mesta.“ Ale „opustenie a priľnutie“ mení aj autoritu a zodpovednosť vašich rodičov. Keď sa pár zosobáši, nastáva seizmická zmena v úlohe rodičov. Neprestávajú byť mamou a otcom, ale nemôžu očakávať, že ich budú ctiť rovnako, ako keď boli deti malé. To, ako sa trávi čas, frekvencia návštev, kde sa trávia prázdniny, stretávania sa s vnúčatami, spôsob zdieľania rád alebo názorov – všetky tieto nádherné požehnania sa musia presunúť z oblasti očakávaní do oblasti spolupráce.
6. Prekvapenie „Odpustenie je drahé“
„Každý hovorí, že odpustenie je krásna myšlienka,“ poznamenal C. S. Lewis, „kým nemá čo odpúšťať.“ Možno najbolestivejšou a najodvážnejšou časťou odpustenia je, keď musíme prijať cenu partnerovho hriechu. Bolesť z toho, že sme zhrešili, nezmizne rýchlo. Vypovedané slová, stratené peniaze, porušené sľuby – tieto bolesti sa zaseknú na „opakovaní“.
Bolesť srdca a duševné utrpenie môžu do vašej mysle preniknúť bez ohlásenia. Vkradne sa, keď ste na dne, a môže vás privítať vo chvíli, keď sa prebudíte. Biblické odpustenie však pohlcuje minimálne dve ceny. Po prvé, manželský partner musí povedať: „Nebudem ťa trestať.“ Niet medzi nami človeka, ktorý by v duchu nesúdil manžela a nevyslovil rozsudok, ktorý vyslovil nemilosrdný sluha v Matúšovi 18,28: „Vráť, čo si dlžný!“ Aby však došlo k odpusteniu, musíme poprieť svoj inštinkt škrtiť dlžníka a oslobodiť ho alebo ju od trestu.
Po druhé, musíme povedať: „Namiesto toho ja zaplatím dlh za tento hriech.“ Dlh sa len tak záhadne nevyparí. Ak vám požičiam 10 dolárov a vy odmietnete zaplatiť, peniaze sa zázračne neobjavia späť v mojej peňaženke. Niekto to musí zaplatiť. Tu často zmierenie naráža. Chceme odpustiť, ale predpokladáme, že by nás to nemalo nič stáť. Máme pocit, že samotná ochota neodplácať je dostatočná. Inštinktívne reagujeme na nespravodlivosť absorbovania dlhu: „Urobil si to ty! A teraz to mám zaplatiť ja?“ Správať sa k nášmu manželskému partnerovi tak, ako si jeho hriech zaslúži (hnevom, stiahnutím sa alebo emocionálnym trestom), sa zdá byť férovejšie a spravodlivejšie. Keď to však robíte, zabúdate, koľko vám už bolo odpustené. Zabudli ste na dlh, ktorý za vás zaplatil Kristus. Bol vám odpustený veľký dlh. Manželstvo často znamená robiť to isté.
Odstránenie klapiek na oči
Mnohé mladé páry vstupujú do manželstva s klapkami na očiach – veria, že ich manželstvo bude rozprávkou, o ktorej snívali, keď plánovali obrad na Pintereste a chvíľkové medové týždne. Pravdou však je, že manželstvo odhaľuje naše hriechy, odhaľuje naše túžby, je výzvou pre našu vzťahovú sieť a vyžaduje si od nás pravidelné praktizovanie nákladného odpustenia. Snúbenci musia vedieť, že manželstvo je povolaním do služby, kde sa dvaja hriešnici učia – kým ich smrť nerozdelí – ako uplatňovať evanjelium milosti.
Ak ste pastor alebo predmanželský poradca, povedzte im o prekvapeniach, ktoré manželstvo nevyhnutne prinesie. Pripraví ich to na ešte väčší zázrak, ako Ježiš pôsobí prostredníctvom zlomených ľudí, aby zjavil svoju neporovnateľnú lásku (Ef 5:31-32).
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition