Nezaradené

7. október

Článok patrí do série každodenných zamyslení z Lukášovho evanjelia s názvom … a začali sa radovať.

Keď vošiel do chrámu, začal vyháňať predavačov a povedal im: Je napísané: Môj dom bude domom modlitby. A vy ste z neho urobili pelech lotrov. A deň čo deň učil v chráme. No veľkňazi, zákonníci a vodcovia ľudu sa ho usilovali zahubiť. Nevedeli však, čo robiť, lebo všetok ľud na ňom lipol a počúval ho.

Lukáš 19: 45 –48

Ježišove prvé kroky po príchode do Jeruzalema vedú do chrámu. Nevojde do neho ako ostatní pútnici, ale ako jeho Pán. Svoju autoritu Pána uplatní tým, že začne z neho vyháňať predavačov. Kde sa tam vzali? Kde kvitne organizované náboženstvo, tam kvitne aj náboženský obchod. To v plnej miere platilo o jeruzalemskom chráme. Pre cudzincov tam boli zmenárne, v ktorých si mohli zameniť „valuty“ za domácu menu. Pre pútnikov tam boli stánky s občerstvením. Na obetujúcich už čakali obchodníci so zvieratami určenými na obetovanie. Veď komu by sa chcelo zďaleka nosiť ovečku, keď si ju mohol kúpiť priamo na mieste, samozrejme za poriadnu prirážku?! Pre turistov tam boli stánky s náboženskými suvenírmi. Chrámové nádvorie sa viac podobalo orientálnemu bazáru ako miestu, kde sa mal človek pripraviť na stretnutie s Bohom.

Toto znesvätenie chrámu však Ježiš nestrpí. Jeho vyhnanie predavačov, dokonca s použitím sily, je vehementným protestom proti takému znesväteniu. Veď je to dom, o ktorom jeho Otec hovorí ako o svojom dome: Je napísané: Môj dom… Kto prichádzal do jeruzalemského chrámu, prichádzal do Božieho domu. Do domu, ktorý mal byť domom modlitby. Miesto toho ľudia z neho urobili pelech lotrov. Teda skrýšu, či úkryt pre ľudí, ktorí zhrešili a idú sa tam skryť, aby sa im nič nestalo.

Pred kým sa Židia skrývali? Pred Bohom! Človek sa často utieka k náboženstvu vtedy, keď je na úteku pred Bohom. Náboženstvo sa tak pre neho stáva skrýšou, či útočiskom, ktoré ho má ochrániť pred Bohom. Boh chce od človeka pokánie, zmenu života, vnútornú oddanosť srdca. Ale človek Mu miesto toho ponúkne náboženské obrady, vonkajšie prejavy zbožnosti. Zbožnosť, ktorá má slúžiť ako plášť na zakrytie bezbožnosti. To bolo náboženstvo, ktoré kvitlo v Ježišovej dobe. A ktoré kvitne až dodnes. Preto Ježišovo odsúdenie takéhoto náboženstva platilo nielen vtedy, ale aj dnes. Ježiš sa nenechá oklamať zdaním zbožnosti. To len človek klame sám seba, ale Boha neoklame.

Pane, odpusť nám, keď Ti ponúkame svoju zbožnosť miesto svojho srdca!


Každodenné zamyslenia sú prevzaté z publikácie . . . A ZAČALI SA RADOVAŤ – úvahy na každý deň vydanej v roku 2022.

Ak by ste si chceli zakúpiť tlačenú knihu (10,- €) zamyslení, kontaktujte nás emailom.

Rastislav Betina

je kazateľ a teológ, ktorý miluje a nasleduje Pána Ježiša Krista. Štúdiu a vyučovaniu jeho Slova zasvätil celý svoj život. Jeho poslucháči, alebo čitatelia jeho výkladov proroka Jonáša, Apokalypsy, či knihy Genezis vedia, že ich prednášal a písal učeň Slova (Biblie) a majster slova (komunikácie). K rovnakej vášni Rasťo každoročne povzbudzuje aj ostatných ohlasovateľov Slova na Seminároch o zvestovaní Písma.

Rastislav Betina tiež napísal