Cirkev a služba

Ako vytvoriť plán vyučovania pre študentskú službu

„Tak, čo budeš dnes večer vyučovať?“

„Ešte neviem. Premyslím si to neskôr.“

Keď som túto odpoveď počul od môjho kolegu, dorasteneckého vedúceho, skoro som odpadol. Vyučovať mal už o pár hodín! Smutné však je, že to nebolo naposledy, čo som niečo podobné počul od niekoho, kto pracuje s dorastom či mládežou.

Vedúci často svoje vyučovanie pre študentov dajú dokopy len tak na kolene. Krátka kázeň a pár biblických veršov k tomu, aby sa nepovedalo. Najlepšie z týchto kázní možno majú aj hlavnú myšlienku. A ak je vedúci nadaný v komunikácií a dokonca má za sebou aj nejaký teologický tréning, kázne na kolene môžu ísť aj dobre… istú dobu.

Existujú náročné týždne (a niekedy aj obdobia) v službe, počas ktorých sa silný učiteľ musí spoľahnúť na materiály, ktoré si pripravil už niekedy v minulosti. No ak sa dorastenecký či mládežnícky vedúci zasekne vo zvyku pripravovať sa na poslednú chvíľu, čoskoro začne od svojich študentov aj rodičov počúvať: „Veď o ničom inom nehovoríš. Každá tvoja kázeň znie rovnako!“

Problém je v tom, že vyučovanie takéhoto vedúceho dorastu nie je zamerané na nejaký konkrétny cieľ, ani nenasleduje nejaký konkrétny plán. Je možné, že moderná študentská služba si cení budovanie komunity do takej miery, že jej začala unikať hodnota vyučovania. Možno sme zabudli na cieľ a dôvod žitia v kresťanskej komunite – aby sme poznali Ježiša a stávali sa takými, aký je on.

Ako by sme mohli znovuobjaviť hlbšie vyučovanie v službe študentom? Môžeme začať s tým, že si spravíme plán. Hoci jednorazové vyučovanie môže byť v niektorých prípadoch užitočné, nepomôže to študentom, s ktorými pracujete, porásť v poznaní Božieho Slova tak ako to môže spraviť dobre premyslený vyučovací plán. Tu je päť tipov, ako si svoje vyučovanie naplánovať. 

1. Poproste o pomoc

Ak sa celkom necítite pripravení napísať kázeň alebo viesť štúdium Biblie, možno ešte sami potrebuje, aby vás niekto vyučoval. Poproste svojho kazateľa alebo nejakého iného vedúceho zboru, aby vám pomohol. Nájdite si niekoho, kto dobre vyučuje (napríklad niekoho, kto dlhodobo vyučuje dospelých a mnohí ho rešpektujú) a poproste ho, aby sa stal vaším mentorom. Nájdite si vedúcich študentskej služby, ktorých obdivujete (ja napríklad vzhliadam k ľuďom, ktorí pravidelne hovoria či píšu pre Rooted MinistryYouth Pastor TheologianReformed Youth Ministries), a ozvite sa im a poproste ich o pomoc. Ak ste nikdy neabsolvovali žiadne teologické vzdelanie, zamyslite sa nad tým, či to nie je cesta, ako byť lepšie vystrojený. Povedzte svojmu cirkevnému zboru o svojej túžbe rásť. Nebojte sa opýtať. Vo väčšine prípadov veriaci okolo vás chcú, aby sa vám darilo!

2. Vyučujte biblické knihy

Najjednoduchší vyučovací plán je prejsť postupne nejakou knihou Biblie. Vyberte si knihu, prečítajte si k nej úvod z vašej obľúbenej študijnej Biblie. Potom použite dobrý komentár, ktorý vám pomôže pri osobnom štúdiu. Môžete použiť prehľad, ktorý vám ponúknu takéto zdroje a naplánovať si, koľko týždňov vám zaberie prejsť celou knihou. Týmto prístupom sa vyhnete stresu z rozmýšľania nad tým, čo študenti „potrebujú“ počuť z vášho pohľadu a necháte Boha, aby definoval agendu na aplikáciu. Týždeň po týždni budete vyučovať to, čo nasleduje a nie to, nad čím práve rozmýšľate.

3. Striedajte Starý a Nový zákon a rôzne typy literatúry

Keď vyučujete celé biblické knihy, vyhnite sa pokušeniu zostať vo svojej komfortnej zóne. Ak milujete Pavlove listy, možno budete chcieť tráviť čas v liste Rimanom alebo Efezanom. Skúste však rotovať rôzne typy literatúry a rozličné žánre. Striedajte Starý a Nový zákon v každej novej sérii.

Možno si napríklad prejdete evanjelium, po ktorom bude nasledovať historická kniha zo Starého zákona. Potom sa môžete presunúť na jeden z listov a pokračovať knihou múdrosti, akou sú napríklad Príslovia. Keď to budete takto robiť, budete mať príležitosť priniesť svojim dorastencom a mládežníkom celé spektrum Božieho slova, nielen časti, v ktorých sa vy sami cítite dobre. A koniec koncov to pomôže aj vám stať sa lepším učiteľom.

4. Skoordinujte sa so svojim pastorom

Zamyslite sa nad tým, či by ste mohli vyučovať biblické knihy, ktoré dopĺňajú vyučovanie na nedeľných bohoslužbách. Kazateľ nášho zboru čoskoro začne sériu, ktorá nás prevedie knihou Zjavenia. My so študentami budeme zároveň tráviť čas v knihe Daniel. Obe tieto knihy sú súčasťou apokalyptického žánru a zameriavajú sa na eschatologické otázky. Študenti, ktorí budú vyučovaní z oboch týchto kníh naraz, budú mať šancu ísť v týchto témach skutočne do hĺbky. Budú mať takisto šancu pochopiť, ako je vyučovanie prepojené naprieč celým zborom. Mojou modlitbou je, aby takýmto spôsobom študentské bohoslužby vzbudzovali túžbu byť stálou súčasťou nedeľných bohoslužieb namiesto toho, aby nás naše vyučovanie zbytočne rozdeľovalo.

5. Využite na vyučovanie rôzne druhy stretnutí.

Mnohé študentské služby sa skladajú z viac ako jedného stretnutia týždenne. V našom zbore máme tri rôzne: nedeľnú školu, nedeľné večerné skupinky a študentské bohoslužby v stredu večer. Počas nedeľnej školy prechádzame plánom zameraným na teologickú formáciu, ktorá študentom pomáha vidieť veľký obraz Biblie. V nedeľu večer sa zameriavame na duchovné disciplíny a apologetiku. Tieto rozličné prístupy pomáhajú našim študentom pospájať si fakty medzi výkladovým kázaním (akými sú séria zo Zjavenia v nedeľu ráno a z Daniela v stredu večer), širším teologickým pohľadom a praktickým kresťanským životom.

Ak v rámci vašej služby môžete vyučovať na rôznych stretnutiach, využite to, aby ste rozšírili svoj vyučovací plán o rôzne ciele vyučovania. Toto pomôže vašim študentom doplniť si medzery v poznaní Biblie, teológie a kresťanského žitia, ktoré by ste inak mali tendenciu prehliadať.

Každý kontext študentskej služby je iný. Niektorí vedúci týchto služieb majú okolo seba skvelých učiteľov, dostatok financií a podpory. Iní pracujú v cirkvi len na polovičný úväzok popri sekulárnej práci alebo sú iba dobrovoľníkmi. Robia veci najlepšie ako to dokážu za tých pár hodín, ktoré každý týždeň majú.

Neexistuje návod, ktorý by sedel každému, ale o to dôležitejšie je mať nejaký plán. Nech je váš zbor akokoľvek veľký a nech je váš kontext akýkoľvek, môžete sa nad tým, čo budete vyučovať, zamyslieť dopredu. Môžete si vytvoriť plán, ktorý pomôže vašim študentom lepšie porozumieť celému Božiemu zjaveniu.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Will Standridge

slúži ako pastor pre mládež a študentov v Paramount Baptist Church v Amarille v Texase. Will často píše blogy o filozofii študentskej služby. Je ženatý so svojou stredoškolskou láskou Kendyl.

Will Standridge tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články