Slobodní ľudia v cirkvi sú často príjemcami nevyžiadaných „slov povzbudenia“ – slov, ktoré, ak nie sú zakorenené v pravdách Písma, môžu zraniť a budovať zúfalstvo. Tieto dobremienené reči sa nedajú pokladať za slová, ktoré budujú. Pre tých, ktorí nezažili dlhé obdobie v nezadanom stave, môže byť ťažké vedieť, čo povedať tým, ktorí ho zažívajú.
Pozrime sa na tri rôzne klišé frázy, ktoré nerozumejú osamelosti a neschopnosti nájsť svoj zmysel, ktoré slobodní často cítia a skúsme ich nahradiť skutočnými zasľúbeniami z Božieho Slova.
Klišé #1: „Musíš byť spokojný/á v Bohu predtým, než ti dá partnera.“
Hovoriť inému veriacemu, že jeho alebo jej slobodný stav skončí, keď budú správne prežívať spokojnosť nesprávne predpokladá tri veci. Po prvé, predpokladá to, že daný slobodný človek už nie spokojný v Pánovej vôli pre svoj svoj život. Po druhé to naznačuje, že ľudia v manželstve sú spokojní alebo že dosiahli vrchol svojej spokojnosti predtým, než si našli svojich partnerov. A po tretie, táto veta hlúpo naznačuje, že dokážeme identifikovať rovnicu pre Božiu prozreteľnosť – náš Boh, ktorého dobrota je istá, ale ktorého plány sú tajomstvom.
Nemali by sme hovoriť smútiacej dvojici, že ich neplodnosť sa vyrieši, ak budú spokojní vo svojej bezdetnosti. Takisto by sme nemali povedať niekomu, kto sa trápi finančne, že sa mu podarí nájsť si prácu snov, ak prijme to, kde ho Boh má teraz. Takisto by sme nemali dávať takéto prázdne sľuby ani slobodným ľuďom.
Čo povedať namiesto toho
Týmto som nechcela povedať, že nemôžeme povzbudzovať našich slobodných bratov a sestry, aby v tomto období svojho života hľadali spokojnosť. Pripomeňme im, že spokojnosť nie je cestou k väčšiemu požehnaniu. Je požahnaním samým o sebe a jeho zámerom je prinášať slávu Bohu (Ž 16:11). Pavol hovorí, že pozná tajomstvo spokojnosti – dokáže robiť všetko v Kristu, ktorý ho posilňuje (Flp 4:12-13). Slobodný stav môže byť náročný, ale odpoveďou nie je rozhodnutie nebyť nahnevaný. Odpoveďou je oprieť sa o Božie sľuby a prosiť o silu a útechu.
Pavlov výrok o spokojnosti sa objavuje v kontexte jeho vďačnosti za tých, ktorí mu prejavili fyzickú starostlivosť (Flp 4:14). Ak poznáte slobodného človeka, ktorý sa trápi, spýtajte sa ho, akým spôsobom by ste mu v tomto období mohli byť povzbudením. Spýtajte sa, či by rád šiel s vami na kávu alebo ho pozvite k sebe domov na večeru. Spýtajte sa slobodnej kamarátky, či sú nejaké fyzické bremená, ktoré jej môžete zložiť z pliec a spýtajte sa, ako sa za ňu môžete modliť. Sme všetci jedným telom a sme povolaní, aby sme jeden druhého posilňovali (1Kor 12:26).
Klišé #2: „Ty si taká úžasná – prečo ešte nie si vydatá?“
Táto veta je niekedy komunikovaná takýmto spôsobom: „Kohokoľvek má pre teba Boh pripraveného, je to určite niekto skutočne výnimočný.“ Verzie týchto viet som počúvala od kedy som bola malým dievčatkom, takže keď som dorazila do prvých rokov môjho dospelého života, mala som v sebe zakorenený nesprávny postoj k tomu, odkiaľ pochádza moja hodnota a povzbudenie vrámci mojej cirkevnej komunity.
Z veľkej časti bola moja túžba po manželstve, potrebou byť prijatá, cítiť sa hodnotná a milovaná a cítiť sa, že mám svoje miesto uprostred Božej rodiny. Zdalo sa, že ak ma niekto nebude milovať romantickou láskou, moje pozitívne kvality nebudú nikdy plne použité a hodnotné. Slobodní v našich zboroch sú hodnotní už teraz – nie pre to, či sú alebo nie sú vo vzťahu, ani kvôli ich charakteru či službe, ale preto, že za nich zomrel náš Spasiteľ.
Čo povedať namiesto toho
Ak si skutočne myslíte, že tento váš brat alebo sestra sú skvelí, vysvetlite im prečo. Nepremýšľajte nad tým, koho možno požehnajú v manželstve – poďakujte im za to, že sú požehnaním už teraz. Povedzte im, že ste vďační, že sú vo vašom zbore, vo vašej práci, či vo vašom živote.
A okrem toho, snažte sa o to, aby slobodní vedeli o svojej hodnote, ktorá nezávisí od toho, či si nájdu niekoho, s kým vstúpia do manželstva. Oni, takisto ako všetci ostatní v cirkvi, bežia svoj beh viery. Primárna identita slobodného človeka je identita hriešnika, ktorý bol zachránený (Ga 3:28; Kol 3:1-4). Boh prináša skvelých ľudí do našich životov v rôznych vzťahoch, ale koniec koncov, ten ktorého má pre nás všetkých Boh pripraveného, je Kristus – zamerajme naše pohľady na neho (Heb 12:1-2).
Klišé #3: „O chvíľu si na rade ty!“
Ak niekedy existoval sľub, ktorý sa nedá splniť, je to tento. Rovnako, ako nedokážeme privolať Božie načasovanie toho, kedy nám privedie partnera, takisto si nemôžeme byť istí, či pre nás nejakého vôbec má.
Ale to, čo skutočne zabolí, keď niekto počuje tento prázdny sľub, je, že nám niečo chýba, kým čakáme. Napríklad také aspekty manželstva, akými sú spoločenstvo, posväcovanie, rodina a hlboké spojenie s niekým, kto je spoludedičom nebeského dedičstva. Ale veď slobodní ľudia sa môžu z týchto vecí tešiť už teraz! Pavol si to teda určite myslel (1Kor 7:25-35). Život nie je o manželstve, je o Kristovi (Flp 1:21). Ak si kresťania budú ďalej mýliť tieto dve veci, sklamaní budú tak manželia ako aj slobodní ľudia, lebo všetci budú svoju vieru vkladať do falošného boha, ktorý nemôže priniesť radosť.
Čo povedať namiesto toho
Ak sa rozprávate so slobodnými ľuďmi, ktorí sa trávia so zúfalstvom a nepokojom, pripomeňte im, že radosť zo života je tu, v dňoch, ktoré im Boh pripravil. Posvätenie prichádza skrze Ducha svätého, keď čakáme na Pána a dôverujeme jeho dobrote (2Tim 2:21). Spoločenstvo, komunita a vzácne vzťahy s večnými bratmi a sestrami sú naše v Kristovom tele, keď sa ponárame do služby jeho cirkvi a láske voči jeho ľudu (Sk 2:42; 1Jn 1:7).
Do veľkej miery, slobodný brat či sestra, už si „na rade“ teraz. Ale čo je ešte slávnejšie, je, že jedného úžasného dňa, stretneš svojho Ženícha (Iz 62:5). Slávna cirkev, Nevesta Kristova, bude navždy uctievať nášho Boha – a v tomto zmysle, drahý svätý, už čoskoro budeš na rade.
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition