Nikdy nezabudnem na deň, keď som sa zastavila v škole nášho syna v Budapešti. Keď ma jeho učiteľka druhého ročníka uvidela cez okno, rýchlo ma vyšla pozdraviť. Počula, že som tiež bola učiteľkou a spýtala sa ma, či by som vedela pomôcť dieťaťu v jej triede, ktoré sa trápi. Potom sa ma spýtala, či som už niekedy počula o dyslexii.
Moja myseľ sa hneď zatúlala k predstavám o tom, ako budujem priateľstvo s maďarskou rodinou, ako pomáham ich dieťaťu a ako im nakoniec budem môcť predstaviť evanjelium. „Samozrejme!“ nadšene som súhlasila. Nakukla som do jej triedy a spýtala sa: „Ktoré dieťa to je?“ Naklonila sa ku mne a potichu odpovedala: „Je to Joel.“
Zareagovala som otázkou: „Takže máte v triede dvoch Joelov?“ Zmätene sa na mňa pozrela a povedala: „Nie. Hovorím o vašom Joelovi.“ Bola som zaskočená. Stála som tam a rozmýšľala som, či môže mať pravdu. Ako by som si to mohla nevšimnúť?
Život a budúcnosť našej rodiny sa v ten deň zmenili. Prišli sme len pred dvoma rokmi ako misionári a akurát sme začali hovoriť zložitým maďarským jazykom. Vedeli sme, že Boh nechce, aby sme nášho syna obetovali na oltári služby. Potrebovali sme spraviť rozhodnutie, ktoré bude najlepšie pre nášho syna, našu rodinu a našu misijnú prácu.
S touto situáciou sa stretnú mnohí misionári, či kresťania, keď počujú diagnózu ako autizmus, Aspergerov syndróm alebo dyslexia. Čo môžu v takej situácii robiť?
Boží zámer
V takejto chvíli si nemôžete dovoliť začať niekoho alebo niečo obviňovať – cítiť alebo prisudzovať vinu za niečo, čo je úplne mimo vašej kontroly. Chvíľu po diagnóze nášho syna, som sa topila vo svojich emóciách. Čo som spravila zle? Nejakým spôsobom to musí byť moja chyba.
Keď sa Ježiš stretol so slepým mužom, učeníci sa ho spýtali: „Kto zhrešil, tento muž alebo jeho rodičia?“ (Jn 9:2). V tejto chvíli im Spasiteľ dal odpoveď, ktorá zdôrazňovala zvrchovanosť Toho, ktorý stvoril oči slepého človeka, aj mozog vášho dieťaťa: „Ani on, ani jeho rodičia nezhrešili, ale stalo sa to preto, aby sa na ňom zjavili Božie skutky“ (Jn 9:3).
Prvú vec, ktorú si musíme v takejto situácii uvedomiť, je, že to je príležitosť na to, aby Boh ukázal svoju moc. Problémy, ktoré vaše dieťa má, Boha neprekvapili. On robí všetky veci pre naše dobro a na svoju slávu. Keď tomu porozumieme, môžeme začať robiť aj nejaké praktické kroky.
Praktické nápady
1. Nájdite si podporu.
V prvom rade, získajte platnú diagnózu – a potom si zožeňte pomoc! Existujú skvelé medzinárodné agentúry, ktoré sú tu len na to, aby pomáhali (misionárom) s potrebami detí v oblasti vzdelávania a rozvoja (napr. TCK Training, SHARE Education Services, Services in Asia for Family Education (SAFE), a Anchor Education.) Mnohé z nich ponúkajú diagnostické testy, odporúčania a komplexnú podporu za minimálne náklady, ktorá sa vyžadujú od rodiny v službe. Väčšie misijné agentúry majú často aj vlastného vzdelávacieho konzultanta. Táto osoba je pripravená podporovať vás aj vaše dieťa.
2. Zabezpečte pomoc svojmu dieťaťu
Žijeme v 21. storočí, kedy máme k dispozícii robustné logopedické, pracovné či vzdelávacie terapie, ako aj poradenské či doučovacie služby dostupné dokonca aj online. Zistite si, aké máte možnosti. Možno môžete zvážiť profesionála, ktorý by sa k vám mohol pridať na vašom poli služby. Porozprávajte sa so svojou misijnou agentúrou a osobnými podporovateľmi o tom, či vám vedia poradiť špeciálnych pedagógov, ktorí by mali záujem používať svoje schopnosti na misijnom poli.
3. Vzdelávajte sa.
Porozmýšľajte nad online kurzami rôznych univerzít. Existujú rôzne špecifické možnosti vzdelávania pre rodičov a učiteľov. Keď náš syn dostal svoju diagnózu, nikdy som si nemyslela, že sa niekedy vrátim na univerzitu, aby som získala vzdelanie ako špeciálny pedagóg alebo školský psychológ. Avšak, po čase modlitieb a rozhovorov, som sa prihlásila do kurzu, ktorý ma pripravil na to, ako Joelovi pomôcť. Po krátkom čase sme videli, že Boh si toto moje vzdelanie použil nielen na to, aby pomohol nášmu synovi, ale aj iným rodinám, ktoré čelili rovnakej situácii. Odvtedy som pomohla množstvu misionárskych rodín so vzdelávacími potrebami ich detí.
4. Získajte perspektívu.
Mnoho z toho, čo si dieťa o sebe myslí, získa, keď sa pozerá na to, ako ho vidia iní. Buďte pozitívnymi príkladmi, ktoré ukazujú dôveru v Božiu zvrchovanosť. Nepomáhajte svojmu dieťaťu vyhovárať sa. Naopak, pomôžte mu rozvinúť taký spôsob myslenia, ktorý v ňom bude budovať sebavedomie. Povzbudzujte svoje dieťa tým, že mu zabezpečíte príležitosť zahviezdiť v špecifickej oblasti. Napríklad, ak sa vaše dieťa trápi v nejakej konkrétnej oblasti, možno má aj iné záujmy a talenty, či už sú to počítače, hudba, šport či umenie.
Je takisto dôležité, aby rodičia zostali zjednotení a aby si do kalendára plánovali aj oddych a Sabat, aby sa dokázali zregenerovať a dobiť baterky. Deťom sa darí v prostredí, v ktorom sú ich rodičia zjednotení a milujúci a toto je špecificky pravdou o dieťati so špeciálnymi potrebami.
Modlite sa s vďačnosťou
Keď naše dieťa čelí ťažkostiam, dôvera v Boha naberie novú dimenziu. Modlite sa verne a zámerne za trpezlivosť a múdrosť. Modlite sa, aby ste našli potrebnú pomoc a asistenciu pre svoje dieťa. Proste o pohľad vášho dieťaťa na samého či samú seba. Proste Boha o mocný zásah v každej oblasti života vášho dieťaťa – kognitívnej, duchovnej, emocionálnej aj sociálnej.
Ako sa budete modliť, nezabúdajte ďakovať Bohu za to, že vás požehnal týmto konkrétnym dieťaťom. Postavte sa tvrdým faktom postihnutia, poruchy a odlišnosti so srdcom plným dôvery a vďačnosti. Volajte k Bohu úprimne, prineste mu aj svoje sklamanie. Ale nech je pre vás útechou to, že on má nad tým všetkým kontrolu a že náš nebeský Otec má milujúci zámer aj pre túto skúšku.
Ako som písala tieto rady, zastavila som sa, aby som sa za vás modlila, drahí čitatelia. Asi by ste tieto riadky nečítali, keby ste nemali na srdci dieťa alebo misionársku rodinu, ktorá zápasí so špeciálnymi potrebami. Želala by som si, aby som vám mohla ponúknuť rýchlu úľavu. Ale byť rodičom dieťaťa so špeciálnymi potrebami je často dlhodobým a úplne pohlcujúcim problémom. Prijmite Ježišove pozvanie: Príďte ku mne a ja vám dám odpočinok (Mt 11:28). Držte sa! On je s vami všade, kam pôjdete.
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition