Kresťanský život

Päť povzbudení pre ženy v strednom veku

Pred niekoľkými mesiacmi mi môj osemročný syn povedal, že by som si mala zafarbiť svoje šedivé vlasy, aby som nevyzerala staro. Akoby to nestačilo, ďalší členovia rodiny mi tiež radia, nech si začnem farbiť vlasy, aby som nerobila hanbu svojim deťom. (Ale to je predsa úloha rodiča, či nie?)

Keď som pred niekoľkými rokmi oslávila štyridsiatku, všimla som si, že začínam vyzerať staršie. Mala som viac šedivých vlasov, ako mi ľudia neustále pripomínajú, objavili sa prvé vrásky od smiechu a ráno som často mala opuchnuté oči. Zdalo sa, že mám tri možnosti: bojovať proti príznakom starnutia všetkými možnými spôsobmi, hodiť uterák do ringu a „vykašlať sa na to“ alebo sa naučiť starať sa o svoje starnúce telo.

Vybrala som si tretiu možnosť.

Na ženy v strednom veku je vyvíjaný neuveriteľný tlak, aby stále vyzerali na 25. Objavujú sa šediny? Zafarbite si ich. Vrásky na tvári? Existujú krémy, procedúry, injekcie, a dokonca aj operácie, ktoré si s nimi poradia. Mení sa tvar tela? Na to existuje celý priemysel. Bolo by ľahké odmietnuť takéto zákroky ako obyčajnú márnivosť, ale tieto nepríjemné otázky poukazujú na širšiu diskusiu, ktorú musíme viesť.

Okrem fyzických zmien, ktoré ženy v strednom veku zažívajú (perimenopauza a menopauza), mnohé z nás čoraz viac premýšľame nad našou identitou, očakávaniami, existenčnými otázkami a dedičstvom. Skutočnosť, že naše telo chradne a my nakoniec zomrieme, sa stáva zjavnejšou – stačí sa opýtať niekoho po štyridsiatke, čo sa stane, ak bude spať v nesprávnej polohe.

Ak sme múdre, naučíme sa počúvať svoje telo a dobre sa oň starať. Dôležitejšou otázkou však je, ako sa starať o svoj život od stredného veku až do stretnutia s Pánom.

Otázka teda znie: Ako môžu kresťanské ženy dobre zvládať stredný vek v dobe, ktorá oslavuje mladosť a je plná nových tlakov, stresov a meniacich sa úloh?

Neexistuje jednoduchá odpoveď, ale tu je päť povzbudení, ktoré nám pomôžu zostať pri zemi, keď starneme.

1. Spoľahnite sa na Slovo a cirkev

Nepotrebujeme novú techniku alebo nový zásah, aby sme zvládli stredný vek. Dobrá správa evanjelia je stále naším základom. Písmo a cirkev sú pre ženu v strednom veku, ktorá sa snaží nasledovať Ježiša, stále potrebné.

Život žien v strednom veku síce vyzerá inak ako v minulosti, ale pravda nemenného Božieho slova je rovnako aktuálna. Božie slovo nám pripomína Božiu veľkú lásku k nám zjavenú v Ježišovi Kristovi a vyzýva nás, aby sme ho milovali celým svojím srdcom, dušou, mysľou a silou a milovali svojich blížnych ako seba samých (Mk 12:30-31).

Okrem toho môže cirkev hľadať praktické spôsoby, ako pomôcť ženám, ktoré sa cítia rozpoltené medzi výchovou mladých, zvládaním pracovných povinností a starostlivosťou o starnúcich rodičov. Niektoré z týchto situácií môžu byť veľmi vyčerpávajúce a cirkev môže pomôcť. Staršie ženy sa môžu modliť za ženy, ktoré zmietajú starosti stredného veku, navariť im alebo zoznámiť ich so ženami v podobnej situácii, aby sa necítili osamelé.

2. Konajte múdro

Musíme si uvedomiť, že je rozdiel medzi starostlivosťou o starnúce telo a posadnutosťou zakrývať príznaky starnutia. Nie je ľahké určiť hranicu.

Namiesto spisovania zoznamu, aké zásahy sú prijateľné, je užitočnejšie povzbudiť ženy v strednom veku, aby si uvedomili, že Boh je s nami uprostred našich zápasov. Žijeme preto, aby sme potešovali Boha, a nie preto, aby sme sa vyrovnali nerealistickým štandardom mladosti.

Keď sa rozhodujeme, ako sa starať o svoje starnúce telo, mali by sme zvážiť nielen to, aké zásahy použijeme, ale aj to, prečo ich používame. V modlitbe môžeme hľadať Pánovu pomoc, aby sme ho oslavovali vo svojich telách (1Kor 6:20). Môžeme sa obrátiť na iné zbožné ženy v našich spoločenstvách, aby nám pomohli zorientovať sa v konkrétnych normách a možnostiach.

3. Dôverujte Kristovmu dielu

Potrebujeme dôverovať Kristovmu dielu, nie nášmu. Ak zabránime, aby sa na našom tele prejavili známky starnutia, neznamená to, že nás Boh bude milovať viac. Aj keď sa v očiach kultúry staneme bezvýznamnými, môžeme sa radovať, že náš život je skrytý s Kristom v Bohu (Kol 3:3).

Povzbuďme naše sestry, ktoré zápasia s očakávaniami a sklamaním, aby sa zamerali na svoju identitu v Kristovi, upriamili svoju myseľ na to, čo je hore (Kol 3:1-2), a bežali v pretekoch tak, aby získali cenu (1Kor 9:24).

Toto posolstvo nestačí počuť len raz. Potrebujeme ho počúvať pravidelne, aby prehlušilo posolstvá sveta.

4. Pamätajte na to, čo je pravdivé

Musíme si uvedomiť, že sme neustále bombardovaní nereálnymi obrazmi. Sú upravené a sú všade, dokonca aj na našich zborových webových stránkach a účtoch na sociálnych sieťach.

Nezabúdajme, že to, čo vidíme, nie je vždy realita, a prestaňme porovnávať naše neupravené selfie s profesionálne upravenými reklamami. Väčšina ľudí to teoreticky vie, ale v praxi na to zrejme zabúda.

5. Investujte do vzťahov

Potrebujeme obnoviť dôraz na osobné vzťahy. Virtuálne vzťahy a vzťahy na diaľku môžu byť užitočné, ale na osobnom spojení so spoluveriacimi je niečo výnimočné. Priateľstvá v reálnom živote sú miestom, kde žijeme evanjelium tým, že sa navzájom milujeme a slúžime si.

Potrebujeme priateľov, ktorí nás s láskou nasmerujú späť k našej identite v Kristovi, keď začneme mať pocit, že sme prehliadaní. Potrebujeme ľudí, ktorí nás povzbudia a budú sa s nami a za nás modliť, keď budeme prechádzať vzostupmi a pádmi stredného veku.

Nakoniec, či už je naša koža hladká alebo vráskavá, držme sa pôvodcu a završovateľa našej viery a dôverujme, že nás prevedie rozbúrenými vodami stredného veku (Heb 12:1-3; Flp 1:6).

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Shelley Madueme

je spisovateľkou na voľnej nohe a vo svojom zbore pôsobí ako koordinátorka služby ženám. Získala titul ThM z Nového zákona na Trinity Evangelical Divinity School a titul MTS na Beeson Divinity School. Shelley žije vo Flintstone v štáte Georgia so svojím manželom Hansom a ich dvoma deťmi.

Shelley Madueme tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články