Cirkev a služba

Prečo potrebujete kázne, ktoré sa vás priamo netýkajú

Ako počúvať kázanie, ktoré sa vás netýka? Ako môžete mať úžitok z kázne o úzkosti, ak sa nebojíte, o manželstve, ak nie ste ženatý, alebo o depresii, ak nie ste na dne? Kážem z 1. Petrovho listu a narážam na oddiely so špecifickou cieľovou skupinou ako kresťanské manželky, mnohé s nekresťanskými manželmi (1Pt 3:1-6) – všetko témy, ktoré sú pre kresťanov v týchto situáciách životne dôležité.

Môžu však mať z týchto oddielov úžitok všetci členovia našich zborov? Mali by sme sa o to vôbec pokúšať?

Výkladové kázanie nás núti zaoberať sa každým oddielom, ktorý sa objaví v priebehu danej biblickej knihy. Môže byť adresovaný otrokom prvého storočia. Môže sa týkať otcov alebo matiek. Môže sa týkať tých, ktorí sú aktívne prenasledovaní pre svoju vieru.

Predpokladám, že pastori by tieto oddiely nemali vynechávať a poslucháči by ich nemali ignorovať. Existujú však špecifické dôvody, prečo by sme mali počúvať a učiť sa, aj keď máme pocit, že nie sme cieľovým publikom? Áno. Tu je šesť dobrých dôvodov.

1. Každý oddiel je súčasťou ekosystému pravdy.

Každý oddiel Písma je súčasťou širšieho ekosystému pravdy. Súvisí s každým iným oddielom, či už sú tieto súvislosti priamo na povrchu, alebo sú nenápadné a skryté.

Písmo poskytuje jediný neomylný rámec pre život, jediný svetonázor s autoritatívnou optikou na správne vnímanie sveta. Ak však budete ignorovať alebo minimalizovať niektoré časti, skreslíte aj zvyšok.

Takže či už čítate kňazskú príručku s názvom Levitikus, milostné odkazy medzi kráľom a jeho nevestou, konfrontácie a útechy od prorokov alebo dva Pavlove pastierske listy jeho služobnému chránencovi Timotejovi, Boh používa svoje Slovo, aby vás ponoril do svojho ekosystému pravdy – bez ohľadu na vašu osobnú situáciu.

2. Každý oddiel nám pomáha pochopiť evanjelium.

Biblia vrcholí dobrou správou, že Boh vstúpil do ľudských dejín v Kristovi a naplnil zasľúbenia, ktoré dal Adamovi a Eve, Abrahámovi a Izraelu, Dávidovi a prorokom.

Túto dobrú správu však očakávajú, vysvetľujú, symbolizujú, aplikujú a šíria obrovsky rozmanité biblické žánre a pravdy. Napríklad v kráľovskom žalme, ktorý smúti pre politické ohováranie, máme predobraz toho, čo bude znášať Kristus (Žalm 41); cez konkrétne Božie pokyny manželom sa dozvedáme o Kristovom vzťahu k jeho cirkvi (Ef 5:22-33); cez pokyny o tom, ako sa má cirkev starať o vdovy, nazeráme do novej Božej rodiny tvorenej Duchom (1Tim 5:3-16).

Inými slovami, pretože celé Písmo predpovedá Krista, poukazuje na Krista alebo rozširuje jeho vládu do niektorej oblasti života, každý oddiel (správne pochopený) pomáha vysvetliť evanjelium.

3. Každý oddiel odráža nadčasové princípy pre váš život.

Hoci Písmo bolo napísané v konkrétnom čase, jeho princípy sú nadčasové. Niekedy je most cez čas a kultúru konkrétny, inokedy máme pocit, že hľadíme na ostrov bez mosta, pomocou ktorého by sme mohli daný oddiel spraviť relevantným pre súčasnosť.

Čím lepšie však spoznávame postupnosť biblického zjavenia, tým lepšie chápeme, ako každý text odráža nadčasovú pravdu o Bohu, svete, ľudskom údele a vykúpení, ktoré sa aj teraz završuje prostredníctvom Krista.

4. Každý učeník je zodpovedný za povzbudzovanie druhých.

V Liste Rimanom 15:14 Pavol hovorí rímskym kresťanom: „Bratia moji, ja sám som presvedčený o vás, že aj vy ste plní dobroty, že ste naplnení všetkým poznaním, schopní navzájom sa napomínať.“

V Efezanom 4:15 učí iný zbor, že budú spoločne rásť, keď budú „pravdiví v láske“. Napriek výraznému rozlišovaniu medzi duchovnými a laikmi, ktoré stále trápi cirkvi, každý kresťan je súčasťou svätého Božieho kňazstva (1Pt 2:5). Všetci sme povolaní k tomu, aby sme si navzájom slúžili, rozprávali sa, povzbudzovali sa a dokonca sa navzájom poučovali.

Čím lepšie poznáme Písmo – všetky oddiely Písma, nielen tie, ktoré sa zjavne vzťahujú na naše pohlavie, povolanie alebo životné obdobie – tým lepšie budeme pripravení na to, aby sme sami pomáhali svojim spolu-veriacim na ceste s Bohom.

5. Každý kresťan je povolaný reprezentovať vieru.

Kresťania sú Kristovými vyslancami. Žijeme medzi národmi na zemi, ale naše občianstvo je v nebi. Patríme do iného kráľovstva a vzkriesený Kristus nás poveril, aby sme reprezentovali učenie a hodnoty tohto kráľovstva, ako aj spôsob získania občianstva pre všetkých, ktorí chcú utiecť z kráľovstva temnoty a uchýliť sa ku Kráľovi svetla.

Nie sme povolaní reprezentovať len tú najjednoduchšiu formu posolstva evanjelia – že Ježiš zomrel za naše hriechy – ale celú kresťanskú pravdu. Či už je témou stvorenie alebo sexualita, imigrácia alebo zábava, rod alebo vláda, práca alebo voľný čas, kresťania a zbory by mali vždy rásť v efektívnejších vyslancov a veľvyslanectvá Krista a jeho kráľovstva. Preto bez ohľadu na to, aká téma sa pri čítaní Biblie vyskytne, v malej skupine alebo v nedeľnej kázni, mali by sme sa jej s nadšením venovať ako tréningovému materiálu pre naše hlavné povolanie byť Kristovými veľvyslancami.

6. Každý kresťan zažije v živote zmeny.

Jedinou konštantou v živote je zmena. Mení sa náš vek, mení sa naša situácia, mení sa naše pohodlie, mení sa naša práca, mení sa naše postavenie.

Možno sme teraz ženatí, ale o desať rokov ovdovieme. Teraz môžeme mať príjemného šéfa, ale o mesiac už panovačného. V súčasnom období možno nepotrebujeme byť veľmi trpezliví, ale zajtra to môže byť inak. Možno pracujeme v príjemnom kresťanskom prostredí, ale budúci týždeň nás počas letu lietadlom spochybní skeptik svojimi otázkami. Možno si myslíme, že konkrétny úryvok z Písma sa nás dnes netýka, ale o mesiac alebo o rok sa už môže. Dôsledné učenie sa Božiemu slovu – celému – nás pripravuje na tieto meniace sa obdobia oveľa skôr, ako prídu.

Počúvajte pozorne

Keď Boh hovorí, je múdre počúvať. Nie preto, že všetko, čo napísal, nám bude okamžite pripadať relevantné, ale preto, že všetko, čo hovorí, je pravdivé, všetko, čo hovorí, je užitočné: „Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na učenie, karhanie, nápravu a výchovu v spravodlivosti, aby Boží človek bol dokonalý a pripravený na každé dobré dielo“ (2Tim 3:16-17).

Ak chcete byť vytrénovaní, zrelí a pripravení na dobré skutky, ktoré pre vás Boh pripravil na každý deň, učte sa dobre jeho Slovo – aj vtedy, keď máte pocit, že hovorí k niekomu inému.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

David Gundersen

slúži ako hlavný kazateľ v cirkevnom zbore BridgePoint v Houstone v Texase. Predtým strávil pätnásť rokov vyučovaním a školením študentov kresťanských vysokých škôl ako riaditeľ, docent a profesor.

David Gundersen tiež napísal