Evanjelizácia a apologetika

Rastúci význam kresťanských svedectiev

Apologetika sa tradične zaoberá obhajobou a vyzdvihovaním pravdivých tvrdení kresťanskej viery. V 90. rokoch 20. storočia kresťanský apologéta Alister McGrath v reakcii na meniace sa spoločenské postoje navrhol, aby sa apologetika nezaujímala len o stanovenie pravdivosti kresťanskej viery, ale aj o jej relevantnosť. Dnes sa svet opäť pohol dopredu a my sa ocitáme v prostredí, kde musíme riešiť novú situáciu: názor, že kresťanstvo je škodlivé. Teraz musíme kresťanskú vieru obraňovať z hľadiska jej pravdivosti, relevantnosti a dobra.

Sila osobného svedectva

Existujú rôzne spôsoby, ako sa dnes môžeme snažiť ľuďom odporúčať evanjelium. Ale jedným z najlepších, pretože sa týka otázok relevantnosti aj dobra, je podeliť sa o naše svedectvo. To zahŕňa rozprávanie o tom, ako a prečo sme uverili v Ježiša, ako to zmenilo náš život k lepšiemu a ako nám Boh pomohol v nejakej konkrétnej situácii. Môžeme dokonca hovoriť o tom, ako sme zápasili a vyrovnali sa s nejakým ťažkým aspektom kresťanského učenia.

S manželkou sa pravidelne stretávame s dobrými priateľmi, ktorí nie sú veriaci. Hoci sa niekedy dosť bránia rozhovorom o kresťanstve, moja manželka mala príležitosť hovoriť o tom, ako nám Boh pomohol v náročnej rodinnej situácii. Mohli ste počuť padnúť špendlík. Všetci pozorne počúvali. Myslím si, že sa vedeli stotožniť s tým, čo moja žena opisovala. Svojím osobným svedectvom dokázala získať poslucháča, pričom zdôraznila relevantnosť aj dobrotu kresťanskej viery. Pri inej príležitosti mi jeden neveriaci priateľ povedal: „Nehovor mi o doktríne, hovor mi o svojom živote.“

Stále by sme mali pracovať na vysvetľovaní posolstva evanjelia. Ale ako východiskový bod ľudí často úprimne zaujíma naše osobné svedectvo.

Kontexty pre zdieľanie kresťanských svedectiev

Vzhľadom na osobitnú hodnotu svedectiev v našom kontexte sa oplatí pravidelne ich začleňovať do našich pravidelných bohoslužieb, ako aj do evanjelizačných kurzov a podujatí. Svedectvá možno použiť ako ilustračný materiál v kázňach alebo ich predniesť ako formálnu súčasť bohoslužby alebo evanjelizačného podujatia. V niektorých prípadoch by sme dokonca mohli vyhradiť určitý čas na to, aby sa ľudia neformálne podelili so svojím okolím.

Z rovnakého dôvodu je vhodné podeliť sa o to, ako nám Boh pomohol, aj v každodennom rozhovore. Možno sa obávate, že vám niekto položí otázku, na ktorú nedokážete odpovedať. Dobrou vecou pri zdieľaní svojho svedectva je, že hovoríte na tému, na ktorú ste svetovým odborníkom.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Stephen Liggins

pracuje ako právnik a v médiách. V súčasnosti pôsobí ako pastor v cirkvi v Sydney. Prednáša v Austrálii a v zámorí na témy ako evanjelizácia, apologetika, etika, doktrína, biblická teológia a Nová zmluva.

Stephen Liggins tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články