Biblia a teológia

Štyri dôvody, prečo si môžete myslieť, že Biblia je nudná

Možno si myslíte, že Biblia je nudná. Zamotali ste sa do genealógie, stratili ste sa v mierkach a materiáloch svätostánku a zmiatli vás niektoré obrady a obety. Snažili ste sa vysloviť zložité mená, škrabali ste sa na čele pri niektorých zemepisných odkazoch a cítili ste sa premožení obrovskou veľkosťou a rozsahom Starej a Novej zmluvy.

Ale poďme späť. Čo je Biblia za knihu? Zamyslite sa nad tým, čo o tejto knihe tvrdia kresťania. Premýšľajte o vážnosti jej témy a o vplyve, ktorý mala – a stále má – na celom svete.

Biblia je dráma vekov, Príbeh všetkých príbehov. V tejto knihe čítame o skutkoch stvorenia a vykúpenia živého Boha. Vidíme skutočný príbeh sveta. Súperí so všetkými ostatnými eposmi a prekonáva staroveké mýty. Biblia nie je ako žiadna iná kniha.

Ak vás Biblia nudí, zamysleli ste sa prečo? Existuje množstvo vysvetlení a ktorékoľvek (alebo niekoľko) z nich by mohlo identifikovať problém. Zvážme štyri možnosti.

1. Ignorujete kristologický tvar Písma.

Biblia je Ježišova kniha. Stará zmluva predpovedá jeho príchod a Nová zmluva ohlasuje jeho príchod. Aby sme správne pochopili jednotlivé časti Písma, musíme ich vidieť vo svetle celku. Celkový obraz je príbehom vykúpenia a vedie ku krížu a to cez prázdny hrob.

Musíme sa pýtať, ako do tohto celkového príbehu zapadajú rôzni ľudia a zmluvy, mnohé udalosti a zákony, vzory a inštitúcie. Poznať tento príbeh je ako mať hornú časť krabice puzzle skladačky s jasným obrázkom hneď pri sebe. Možno ste teda čítali Bibliu bez toho, aby ste mali škatuľu od puzzle nablízku, takže ešte nevidíte, ako do seba tie mnohé dieliky zapadajú a aký obraz vytvárajú.

Keď rozoznávame kristologický tvar Písma, vidíme, že je to knižnica kníh, ktoré všetky slúžia dobrej správe o Božom milosrdnom hľadaní hriešnikov. Ale bez toho, aby sme mali na pamäti celkový obraz, sa nám jednotlivé časti môžu zdať nesúvislé a nezaujímavé.

2. Nie ste si vedomí niektorých historických záležitostí.

Bez ohľadu na to, akú kapitolu alebo knihu v Písme otvoríte, od kompozície a obsahu toho, čo čítate, vás delia tisíce rokov. Čím viac pochopenia získate o určitých historických miestach, zvykoch, zákonoch alebo genealógiách, tým menej je pravdepodobné, že vás náročné pasáže odradia od ďalšieho čítania.

Buďte neúnavne zvedaví! Oboznamovanie sa s pozadím biblických udalostí si vyžaduje prácu a zdroje. Existujú atlasy, komentáre a študijné Biblie, ktoré môžu objasniť to, čo sa na prvý pohľad zdá byť mätúce. Buďte teda zvedavým čitateľom. Pýtajte sa sami seba: Prečo je to tu? Akú úlohu zohráva táto pasáž alebo kapitola v okolitom toku Písma? Aké podrobnosti o tom neviem a potrebujem ich ďalej preskúmať?

Keď pristupujete k Písmu, predpokladajte, že existujú veci, ktoré ešte nepoznáte, ale ktoré potrebujete poznať a ktoré spoznáte. Tento postoj poskytne biblickým autorom výhodu pochybností – a to oprávnene. A bude vám pokorne pripomínať, že hoci ste súčasným čitateľom posvätného textu, nie ste jeho prvým príjemcom.

3. Čítate nedôsledne.

Nejasná znalosť Písma nevyvolá lásku k nemu. Niekedy si niečo zamilujeme vďaka tomu, že do toho investujeme. Takto môžu fungovať vzťahy, keď zistíme, že sa nám niekto páči, keď ho lepšie spoznáme. Takto môžu fungovať aj zručnosti, ktoré sa pestujú dôslednosťou a vytrvalosťou. To, čo sa kedysi zdalo ako bremeno, sa môže stať potešením.

Myslite na Písmo ako na niečo, čo nebudete milovať, ak ho budete čítať len občas alebo náhodne. Cieľte dlhodobo. Nechcete sa stať lepším čitateľom Biblie? Nechcete Písmu viac rozumieť, viac ho milovať a viac si ho pamätať? Musíte čítať dôsledne. Tak sa ponoríte do učenia a svetonázoru biblických autorov.

Váš návyk na čítanie Biblie (alebo jeho nedostatok) nezvýši ani nezníži Božiu lásku k vám. Ale vaša duchovná disciplína ovplyvní vrelosť vášho srdca voči pravde. Vaša oddanosť Písmu bude pestovať vašu radosť z Kristovej slávy a evanjelia.

4. Čítate bez modlitby.

Táto možnosť je na poslednom mieste, ale nie preto, že by bola najmenej dôležitá. Môže byť najdôležitejšia. Nemali by ste sa snažiť vytvoriť si plán dôsledného a meditatívneho čítania, v ktorom chýba modlitba. Na vhodnosť modlitby pri čítaní Biblie upozornili mnohí ľudia (vrátane Donalda Whitneyho v jeho knihe Praying the Bible).

Pri čítaní Písma by ste sa mali modliť, pretože Duch Svätý je skutočný a aktívny. Veríte tomu? Modlíte sa tak, ako tomu veríte? Duch Svätý vám dáva porozumenie a osvecuje vašu myseľ. Duch vás nabáda k presvedčeniu, radosti alebo pokoju. Váš rast a zrelosť nie sú oddelené od pôsobenia Ducha, ale sú výsledkom jeho pôsobenia.

Keď otvoríte Bibliu, modlite sa za sústredenie a potešenie. Modlite sa za vhľad. Modlite sa za ovocie Ducha. Nečítajte Bibliu bez modlitby. Boh sa ukáže ako verný a milostivý, keď bude živiť vašu dušu prostredníctvom svojho Slova.

Tieto štyri dôvody nevyčerpávajú vysvetlenia, prečo sa čitateľovi môže zdať Písmo nezaujímavé. Ale pretože Písmo je božsky inšpirované a svedčí o Božom vykupiteľskom diele v Kristovi, naše srdcia a mysle potrebujú vedieť, čo Boh povedal. Jeho slová sú slová pravdy, dobroty a múdrosti. Biblia nie je nudná. Žalmista má pravdu: „Sviecou mojej nohe je tvoje slovo, svetlom môjmu chodníku“ (Ž 119:105).

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Mitch Chase

Mitch Chase tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články