Nezaradené

16. september

Článok patrí do série každodenných zamyslení nad knihou Genezis s názvom Ako bolo na počiatku.

Keď Ráchel videla, že je neplodná, žiarlila na svoju sestru a povedala Jákobovi: Daj mi synov, ak nie, zomriem.

Genezis 30: 1

Čím vlastne začal vzťah Jákoba s Ráchel? Bola to tzv. láska na prvý pohľad. Jákob sa do Ráchel zamiloval až po uši. Biblia pred nami neskrýva fakt, že Jákobova zamilovanosť bola vyvolaná fyzickou krásou tohto dievčaťa. Ráchel bola jednoducho krásavica na pohľadanie. Ale vo chvíli, keď sa stane Jákobovou ženou, zistí, že v živote sú aj iné hodnoty, ktoré sa nedajú ničím nahradiť, ani krásou nie.

Ráchel je síce krásna, ale neplodná. Pred manželstvom si vystačila so svojou krásou, ale v manželstve už nie. V orientálnom manželstve neplodnosť ženy predstavovala ten najväčší hendikep. Lenže Boh to tak robí, že nedáva jednému všetko, lebo by nám to uškodilo. My neraz nevieme duchovne zvládnuť ani jednu prednosť. Pri viacerých by to už mohlo byť s nami na nevydržanie.

Ak Lein zápas je zápasom o mužovu lásku, Ráchelin zápas je zápasom o mužove deti. Ju neteší, že je pekná, keď je neplodná. Ani ju neteší, že má mužovu lásku, keď nemá mužove deti. Ráchel je milovaná, ale vôbec nie je šťastná. Čím sa vyznačuje Ráchelin zápas? Najprv závisťou. To je irónia osudu, že táto milovaná krásavica nakoniec závidí svojej nemilovanej sestre. Zrazu chce mať to, čo má tá druhá. Pritom čo by dala Lea za to, keby mohla byť na mieste svojej sestry! A nakoniec je to ona, Lea, ktorej závidia. Tak je to s nami, že nás neteší to, čo máme, ale trápi nás to, čo nemáme. A závidíme to tomu, kto to má.

Ráchel nielen závidí sestre, ale aj vyčíta Jákobovi: Daj mi synov, ak nie, zomriem. V orientálnej spoločnosti muž vyčítal žene, ak bola neplodná. Tu je to naopak. Pre Ráchel je Jákob len prostriedok k realizácii jej ženstva. Ju nenapĺňa to, že je milovanou manželkou. Ona chce byť úspešnou matkou. Táto krásavica však musí okúsiť trpkosť prehry. Ale ona nevie prehrávať, nedokáže zniesť porážku. Radšej zomrieť ako neuspieť. Pre ňu je úspech modlou. Ráchel nechce vidieť, že jej neplodnosť je Božou rečou k nej. Boh zatvoril jej život, aby sa cez túto bolesť ona otvorila Bohu. Aby sa mohla stretnúť s Ním tak, ako sa Lea cez bolesť nemilovanej stretla s Bohom. Lebo aj cez bolesť nás Boh chce priviesť k sebe.

Pane, zmiluj sa nad nami, aby nás bolesť nevzdialila, ale priviedla bližšie k Tebe!


Každodenné zamyslenia sú prevzaté z publikácie AKO BOLO NA POČIATKU – úvahy na každý deň vydanej v roku 2021.

Ak by ste si chceli zakúpiť tlačenú knihu (10,- €) zamyslení, kontaktujte nás emailom.

Rastislav Betina

je kazateľ a teológ, ktorý miluje a nasleduje Pána Ježiša Krista. Štúdiu a vyučovaniu jeho Slova zasvätil celý svoj život. Jeho poslucháči, alebo čitatelia jeho výkladov proroka Jonáša, Apokalypsy, či knihy Genezis vedia, že ich prednášal a písal učeň Slova (Biblie) a majster slova (komunikácie). K rovnakej vášni Rasťo každoročne povzbudzuje aj ostatných ohlasovateľov Slova na Seminároch o zvestovaní Písma.

Rastislav Betina tiež napísal