Článok patrí do série každodenných zamyslení z rôznych textov Starej i Novej zmluvy vydaných pod názvom Svetlo môjmu chodníku.
Hospodin, netrestaj ma vo svojom hneve, nekarhaj ma vo svojom rozhorčení. Veď tvoje šípy uviazli vo mne a tvoja ruka doľahla na mňa. Pre tvoj hrozný hnev niet zdravého miesta na mojom tele, ani moje kosti nie sú v poriadku pre môj hriech. Veď previnenia mi prerástli cez hlavu. Je to ťažké bremeno, ťažšie, než unesiem. Páchnu a hnisajú mi rany pre moju nerozvážnosť. Zohnutý som a veľmi skľúčený. Smutne sa vlečiem celý deň, lebo mám bedrá celkom zapálené a zdravého miesta na mne niet na mojom tele. Som otupený a nesmierne zdrvený, kvíliacim srdcom nariekam.
Žalm 38:1–9
V tomto žalme nezaznieva radostná oslava Boha, ale bolestný nárek duše. Žalmista Dávid hovorí: … kvíliacim srdcom nariekam. Zvonku ubolené telo (niet zdravého miesta na mojom tele) a zvnútra ubolená duša (Zohnutý som a veľmi skľúčený). Človek je psychosomatická bytosť. Naše telo a duša sú úzko prepojené. Čo postihne telo, sa premietne aj do našej duše. Sme zronení, smutní, bez chuti do života. Práve to je to, čo Dávid prežíva. Telesné utrpenie, spôsobené chorobou, sa podpísalo pod smútok a skľúčenosť jeho duše.
Ale prečo tá choroba? Dávid vie, prečo: Pre tvoj hrozný hnev niet zdravého miesta na mojom tele… Ale prečo ten Boží hnev? Aj to Dávid vie, prečo: …pre môj hriech. Jeho hriech vyvolal Boží hnev a Boží hnev viedol k Božiemu trestu:Veď tvoje šípy uviazli vo mne a tvoja ruka doľahla na mňa. Dávid vidí súvislosť medzi svojou chorobou a svojím hriechom. Znamená to, že každá choroba je Boží trest za konkrétny hriech človeka? Kto za každou chorobou vidí hriech, potrebuje počuť, čo Ježiš povedal učeníkom. Na otázku, kto zhrešil v prípade slepého od narodenia, hovorí: Ani on, ani jeho rodičia nezhrešili, ale stalo sa to preto, aby sa na ňom zjavili Božie skutky (Jn 9:3).
Kto však za žiadnou chorobou nevidí hriech človeka, potrebuje počuť, čo Ježiš povedal uzdravenému mužovi pri rybníku Betesda: Pozri, ozdravel si! Už nehreš, aby sa ti nestalo niečo horšie (Jn 5:14). Niekedy sa Boh dotkne nášho svedomia tak, že sa dotkne nášho tela. Aby nás choré telo upozornilo na chorú dušu. Ako to urobil v prípade Dávida. Boh ho chorobou zastavil, aby nešiel ďalej životom s hriechom nevyriešeným a nevyznaným. Lebo Bohu viac záleží na zdraví našej duše ako na zdraví nášho tela. Lebo choroba je síce zlá, ale hriech je oveľa horší. Aspoň v Božích očiach. A mal by byť aj v našich.
Pane, ďakujeme za každé tvoje zastavenie v živote! Aj za to, ktoré bolelo!

