Nemyslím si, že kresťania sa rozhodli písať knihy o evanjelizácii na základe nebiblických princípov. Ale stáva sa to. Stáva sa to, pretože existujú nesprávne predstavy o rozhodujúcich zložkách evanjelizácie. Zvyčajne sú tieto nesprávne predstavy založené na marketingových princípoch alebo na ľudskom chápaní toho, ako niekoho prehovoriť do kráľovstva. Súvisí to skôr s výsledkami a účinkom, čo je oblasť Ducha Svätého, než s vernosťou pri ohlasovaní pravdy, ktorá je našou pracovnou náplňou. Ak nemáme biblickú evanjelizáciu pevne zakotvenú, máme tendenciu tráviť veľa času robením vecí, ktoré nazývame evanjelizáciou, ale vôbec nemusia byť evanjelizáciou.
Napríklad stretnutie ženy v domácnosti s kamarátkou pri káve môže byť evanjelizáciou, zatiaľ čo brilantný kresťanský apologét, ktorý hovorí tisícom ľudí v cirkevnej svätyni, ňou nemusí byť. Málokto to tak vidí, ale je to preto, že máme nesprávne chápanie toho, čo je evanjelizácia. Obhajoba viery je pekná vec, ale je ľahké prednášať apologetiku kresťanstva bez toho, aby sme vysvetľovali evanjelium – a bez evanjelia nemôžeme evanjelizovať.
Musíme vedieť, o čom hovoríme, keď hovoríme „evanjelizácia“, „obrátenie“ alebo dokonca „evanjelium“. Tieto slová vyvolávajú v mysliach ľudí rôzne definície a často sú spojené s otáznikmi. Ak kresťania nerozumejú týmto základným pojmom, rýchlo sa dostaneme z biblickej obežnej dráhy. Preto definujeme evanjelizáciu biblickým spôsobom, aby sme pomohli zosúladiť našu evanjelizačnú prax s Písmom. Tu je definícia, ktorá mi dobre slúži už mnoho rokov:
Evanjelizácia je vyučovanie evanjelia s cieľom presvedčiť.
Trochu krátke, však? Stavím sa, že väčšina ľudí by od takého dôležitého teologického slova očakávala oveľa viac. Ale táto definícia, aj keď je malá, ponúka oveľa lepšiu rovnováhu, v ktorej môžeme posudzovať našu evanjelizačnú prax, ako keď sa pozeráme na to, koľko ľudí reagovalo na výzvu.
Tu je spôsob, ako rozšíriť moju definíciu:
Evanjelizácia je vyučovanie (ohlasovanie, zvestovanie, kázanie) evanjelia (Božej zvesti, ktorá nás vedie k spaseniu) s cieľom (nádejou, túžbou, zámerom) presvedčiť (presvedčiť, obrátiť).
Všimnite si, že definícia nevyžaduje okamžitú vonkajšiu reakciu. Prejsť uličkou, zdvihnutie ruky alebo dokonca modlitba nám môžu napovedať, že došlo k evanjelizácii, ale takéto činy nie sú tým, čím evanjelizácia je. Všimnite si tiež, že ak chýba niektorá zo štyroch zložiek (vyučovanie, evanjelium, cieľ alebo presvedčiť), pravdepodobne robíme niečo iné ako evanjelizáciu. Pozrime sa na dve z nich: vyučovanie a cieľ. Evanjeliu a presviedčaniu sa budeme venovať v ďalšom príspevku.
Vyučovanie
Mnohým z nás pri myšlienke na evanjelizáciu napadne kázanie, čo by aj malo. Ja napríklad chcem, aby každé moje kázanie obsahovalo evanjelium. Pavol určite kázal evanjelizačne. Ale keď Pavol opisuje svoju službu, často hovorí, že je to služba vyučovania (1Tim 2:7; 2Tim 1:11). J. I. Packer vo svojom prehľade Pavlovej evanjelizačnej praxe hovorí, že Pavlova evanjelizačná metóda bola predovšetkým vyučovacia metóda1.
To je dobrá správa pre tých z nás, ktorí nemajú možnosť kázať každú nedeľu. Nie všetci môžeme byť kazateľmi, ale všetci môžeme vyučovať evanjelium, keď sa nám naskytne príležitosť. Často sa zamýšľam nad tým, či viac ľudí príde k viere pri obede, keď sa ich niekto spýta: „Čo si myslíš o dnešnom kázaní?“, než počas samotného kázania. Veľké veci sa dejú, keď môžeme vyučovať evanjelium.
Cieľ
„Cieľ presvedčiť“ nám tiež pripomína, že ľudia potrebujú viac než len prenos údajov. Niektorí, ktorí považujú evanjelizáciu len za vyučovanie, dobre vysvetľujú, ozrejmujú a odpovedajú na otázky, čo by sme mali robiť všetci. Všetci kresťania by sa mali usilovať premýšľať o dôvodoch nádeje, ktorú máme v Kristovi, o dôvodoch, ktoré zmietajú zo stola námietky a otázky. Ale keď predkladáme fakty evanjelia, pamätanie na cieľ evanjelizácie nám pomáha byť súcitnými, chápavými a milujúcimi (1Pt 3:15).
Mať cieľ nám pomáha udržať si perspektívu toho, čo robíme. Usmerňuje nás k finišu. Náš cieľ nám pomáha pamätať na to, že v stávke je veľa: vidieť ľudí, ktorí prechádzajú z temnoty do svetla, z otroctva do slobody. Cieľ, ktorý smeruje k niečomu väčšiemu, nám pomáha vedieť, ktoré boje si vybrať a ktorým sa vyhnúť.
Vydavateľstvo: Porta libri
Formát: A5, mäkká väzba
Jazyk: slovenčina
ISBN: 978-80-8156-117-7
Rok vydania: 2018
Počet strán: 88
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: 9Marks