Biblia a teológia

Čo znamená modliť sa „Buď vôľa tvoja“?

Ježiš učil svojich učeníkov, aby sa modlili: „Buď vôľa tvoja“ (Mt 6:10).

Čo znamená Božia vôľa?

Ak ste zmätení ohľadom Božej vôle, nie ste sami. Jedným z dôvodov tohto zmätku je, že o Božej vôli hovoríme tromi rôznymi spôsobmi. Rozlišovanie medzi nimi nám pomôže odstrániť zmätok a umožní nám modliť sa „Buď vôľa tvoja“ s väčším významom a porozumením.

1. Skrytá Božia vôľa

Skryté veci patria Hospodinovi, nášmu Bohu,
ale veci zjavené naveky patria nám a našim synom,
aby sme plnili všetky slová tohto zákona!
(Deuteronómium 29:28)

Všimnite si dôležitý rozdiel, ktorý sa tu robí medzi tým, čo je skryté, a tým, čo je zjavené. To, čo je zjavené, patrí nám a musíme to robiť, ale to, čo je skryté, patrí Bohu a my to nemôžeme poznať.

Čo je skrytá Božia vôľa? Biblia hovorí o rozhodnutiach „toho, ktorý koná všetko podľa zámeru svojej vôle“ (Ef 1:11). Všetko, čo sa deje, je vpletené do Božieho zámeru. A nič, čo sa deje, nie je mimo jeho vôle. Boh všetko koná podľa zámeru svojej vôle.

Boh je zvrchovaný, takže Jeho plány vždy zvíťazia. Vyvrcholenie vidíme na kríži. Satan rozvíril udalosti, ktoré viedli k Ježišovmu ukrižovaniu. Boh však prostredníctvom toho uskutočnil Jeho plán záchrany sveta.

Božia vôľa, ktorou Boh všetko uskutočňuje podľa svojho zámeru, je pre veriacich kresťanov úžasnou útechou. Nič vo vašom živote nie je mimo Božieho zámeru alebo mimo jeho kontroly. Ako presne sú udalosti nášho života votkané do Otcovho plánu, teraz nevieme povedať. Tieto veci sú „skryté“ a skryté veci patria Hospodinovi. Sú pre nás tajomstvom a často sa nám stáva, že sa pýtame prečo? Prečo si to dopustil v mojom živote, Pane? Prečo si zachránil ju a nie jeho? Čo sleduješ pandémiou? Čo dobré z toho môže vzísť?

To všetko sú otázky o skrytej Božej vôli a skryté veci patria Hospodinovi.

Ako by sme mali reagovať na Božiu skrytú vôľu?

Musíme dôverovať Bohu v tom, čo si ponechal v tajnosti. Keď ho uvidíme, zjaví sa to, čo bolo skryté. Dovtedy kráčame vierou, a nie zrakom.

Takže tu je návod, ako sa modliť, keď čelíte tajomstvu, ktorému nerozumiete: Pane, posilňuj moju vieru, aby sa diala Tvoja vôľa.

2. Zjavená Božia vôľa

Skryté veci patria Hospodinovi, nášmu Bohu,
ale veci zjavené naveky patria nám a našim synom,
aby sme plnili všetky slová tohto zákona!
(Deuteronómium 29:28)

Zjavená Božia vôľa sa nachádza v Písme.

Božia vôľa pre nás je dnes zjavená vo Veľkom prikázaní: Božia vôľa je, aby sme milovali Pána celým svojím srdcom a aby sme milovali svojich blížnych ako seba samých (Mk 12:29-31).

Božia vôľa pre nás je dnes zjavená vo Veľkom poverení: Božia vôľa je, aby sme išli a robili učeníkov vo všetkých národoch (Mt 28:19).

Božia vôľa pre nás dnes zahŕňa Desatoro. Božou vôľou je, aby ste nescudzoložili ani vo svojom srdci. Božia vôľa je, aby ste boli spokojní. Božia vôľa je, aby ste hovorili pravdu. Božia vôľa je, aby ste nemali iných bohov okrem Neho.

V 1. Tesaloničanom 5:15-18 je nádherný obraz Božej vôle:

Hľaďte, aby sa nikto nikomu neodplácal zlým za zlé, ale vždy sa usilujte o dobro medzi sebou a voči všetkým. Ustavične sa radujte. Neprestajne sa modlite. Za všetko vzdávajte vďaky, lebo to je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi.

Samozrejme, že zjavená Božia vôľa sa neobmedzuje len na verše, v ktorých sa používajú slová „Božia vôľa“. Všetko, k čomu nás Boh v Písme vyzýva, je Jeho vôľa pre nás.

Zjavená Božia vôľa by mala byť vždy naším prvým záujmom, pretože Boh nás bude brať na zodpovednosť za našu odpoveď na to, čo zjavil (Rim 14:12).   Ale Boh nás nebude brať na zodpovednosť za to, čo pred nami držal v skrytosti.

To je dobrá správa, najmä ak ste sa obávali, že ste sa možno „minuli Božej vôli“ kvôli zlému rozhodnutiu vo svojom živote.  Boh vám v posledný deň nepovie: „Išiel si žiť do Alabamy, keď si mal ísť do Michiganu.“ Boh nezjavil, či ste mali žiť v Alabame, Michigane, Illinois alebo kdekoľvek inde. Ale zjavil, ako by ste mali žiť v Alabame, Michigane, Illinois alebo kdekoľvek inde. Poslúchli ste Veľké prikázanie a Veľké poverenie? Usilovali ste sa o svätý život?  To sú veci, z ktorých musíme všetci skladať Bohu účty.

Ako by sme mali reagovať na zjavenú Božiu vôľu?

Musíme poslúchať Boha v tom, čo zjavil.  A svet sa pomíňa aj so svojou žiadostivosťou. Kto však plní Božiu vôľu, zostáva naveky. (1Jn 2:17).

Takže tu je návod, ako sa modliť, keď vás Božia zjavená vôľa a vaše túžby ťahajú rôznymi smermi: „Pane, daj mi silu poslúchať, aby sa naplnila tvoja vôľa.

3. Rozpoznaná Božia vôľa

Nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premieňajte sa obnovou svojej mysle, aby ste skúšaním rozpoznali, čo je Božia vôľa, čo je dobré, príjemné a dokonalé. (Rimanom 12:2)

Existuje Božia vôľa, ktorú možno rozpoznať. Nie je ani skrytá, ani zjavená, ale niekde medzi nimi.

Každý z nás robí životné rozhodnutia a zápasí s životnými otázkami: Na akú vysokú školu mám ísť? Kde by som mal bývať? Mal by som sa oženiť, a ak áno, s kým? Akú prácu by som mal vykonávať? Aké peniaze by som mal minúť, aké ušetriť a čo by som mal darovať? Do akej cirkvi by som mal vstúpiť? Akú zodpovednosť by som mal vziať na svoje plecia?

Vždy, keď prídete na rázcestie svojho života, zistíte, že sa pýtate: „Aká je Božia vôľa?“. V Biblii však nie je verš, ktorý by odpovedal na niektorú z týchto otázok. Nie je to zjavené.

Na druhej strane,  Božia vôľa v týchto veciach nie je ani skrytá alebo nepoznateľná. To, čo je dobré, prijateľné a dokonalé, sa dá „rozpoznať“.

A všimnite si, že Božiu vôľu rozpoznávame „skúšaním“.  Toto skúšanie zahŕňa naše skúsenosti, naše schopnosti a možnosti, múdrosť druhých, otvorené dvere príležitostí, okolnosti, túžby nášho srdca atď.

Neprichádzame k tomu, čo Boh zjavil v Písme, a nehovoríme: „Tak to vyskúšajme: Čo si myslia ostatní ľudia? Ako sa to zhoduje s mojou skúsenosťou? Otvárame Bibliu, aby sme videli, čo Boh zjavil, a potom vylučujeme to, čo Boh zakazuje, a zvažujeme, čo Boh prikazuje. Ale tam, kde Boh neprehovoril, musíme rozlišovať skúšaním, a tak nájsť cestu múdrosti.

Ako by sme mali reagovať na rozpoznanú Božiu vôľu?

Nemôžeme skúšať to, čo Boh skryl. Nesmieme skúšať to, čo Boh zjavil.  Vždy by sme mali skúšať to, k čomu nás Boh povolal, aby sme to rozpoznávali.

Takže tu je návod, ako sa modliť, keď stojíte pred závažným rozhodnutím:

Pane, pomôž mi rozlišovať, aby sa stala tvoja vôľa.

Nech sa stane Tvoja vôľa

Musíme rozlišovať medzi tromi oblasťami Božej vôle, pretože na každú z nich sme povolaní reagovať osobitným a odlišným spôsobom. Skrytú Božiu vôľu nemôžeme poznať a na tajomstvá života musíme reagovať s vierou. Zjavenú Božiu vôľu môžeme poznať s istotou a v nej musíme byť poslušní. Rozpoznanú Božiu vôľu môžeme skúšať a skúšaním môžeme hľadať a nájsť cestu múdrosti.

Keď sa modlíme „Buď vôľa tvoja“, prosíme o vieru v tom, čo Boh ukryl, o poslušnosť v tom, čo Boh zjavil, a o múdrosť v tom, čo nás Boh povolal rozpoznať.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: Open The Bible

Colin Smith

je pastorom Orchard Evangelical Free Church, cirkevného zboru na severozápadnom predmestí Chicaga, a jeho služba sa rozširuje prostredníctvom rozhlasovej relácie Open the Bible. Venuje sa tiež mentoringu budúcej generácie pastorov prostredníctvom The Orchard School of Ministry. Colin a jeho manželka Karen majú dvoch ženatých synov a päť vnučiek.