Kresťanský život

Stratili ste schopnosť hlboko myslieť?

Počas svojich debát v 50. rokoch 19. storočia venovali Abraham Lincoln a Stephen A. Douglas na prednesenie prejavu každý jednu až tri hodiny. Rovnako dlho potom trvali ich vzájomné odpovede, pričom diváci ich niekedy počúvali až sedem hodín.

Porovnajte to s 21. storočím, kde jednou z najbežnejších foriem zábavy sú videá TikTok, ktoré trvajú v priemere 35-55 sekúnd. Američania trávia na sociálnych sieťach hodiny denne, prechádzajúc nekonečné videá, sociálne aktuality a mémy.

Zdá sa vám to niekedy bezvýznamné? Kazateľ 1:8 dobre vystihuje našu dobu: „Všetky veci unavujú, keď ich človek nedokáže slovami vystihnúť. Oko sa nenasýti pozeraním, ani ucho sa nenaplní počúvaním.“ Konzumujeme obsah, ktorý siaha do hĺbky pol centimetra a pokračuje v nekonečnom kolobehu. Stratili sme schopnosť sústrediť sa na čítanie Biblie dlhšie ako niekoľko minút bez toho, aby sme skontrolovali svoj telefón. Zabudli sme na umenie rozprávať sa o hlbokých témach. Nedokážeme sa sústrediť na kázanie bez toho, aby nám myseľ nezablúdila.

Hoci zábava nie je hriešna, musíme sa sami seba spýtať, či neovplyvňuje náš duchovný rast. Ježiš nám v Marek 12:30 prikazuje ,,Milovať budeš Pána, svojho Boha… celou mysľou“ – naša myseľ je spojená s našimi citmi. Keď obmedzíme bezmyšlienkovitú zábavu a nahradíme ju hlbším obsahom a rozhovormi, prospeje to nášmu vzťahu s Bohom a druhými.

Rast v hlbokom premýšľaní

V knihe 12 spôsobov, ako vás mení váš telefón, Tony Reinke píše: „Boh nám dal silu sústredenia, aby sme videli a vyhýbali sa tomu, čo je nepravdivé, falošné a pominuteľné – aby sme mohli hľadieť priamo na to, čo je pravdivé, pevné a večné.“ Tak ako sa naša schopnosť sústrediť sa oslabuje lacnou zábavou, tak sa oslabuje aj naša schopnosť rozoznávať pravdu a sústrediť sa na to, čo má večnú hodnotu. Plytváme vzácnym Božím darom.

Cieľom prehlbovania nášho myslenia nie je vystatovať sa svojimi vedomosťami alebo vyhrávať spory. Skôr, ako povedal Jonathan Edwards , by sme sa mali „usilovať o to, aby sme priniesli úžitok [našej] duši“. Naša duša sa posilňuje, keď hlboko premýšľame o Božích veciach.

Ak však máme problém o niečom hlboko premýšľať, ako by sme mohli rozvíjať svoje schopnosti?

  • Študujte biblické knihy induktívne. Zahŕňa to systematický prístup, pri ktorom prechádzame knihu verš po verši, aby sme pochopili jej pôvodný zámer. Zručnosť študovať Božie Slovo pripraví pôdu pre všetky ostatné formy štúdia.
  • Čítajte klasikov. Nielenže rozšíria vašu slovnú zásobu a pozornosť, ale zložité príbehy a morálne pravdy v nich poukazujú na konečnú Božiu pravdu.
  • Čítajte starších teológov, ako sú Charles Spurgeon a Jonathan Edwards. Ich hlboké pochopenie Boha bolo odrazom mnohých hodín štúdia.
  • Čítajte zakladajúcich otcov, ako boli Adams, Jefferson, Washington a Hamilton. Boli odrazom spoločnosti, ktorá si cenila rozum a snahu o vzdelanie.
  • Usporiadajte diskusné večery s priateľmi. Môžete použiť rámec založený na sokratovskej metóde: Ľudia prichádzajú s otvorenými otázkami na danú tému a každý sa zúčastňuje na kladení a odpovedaní na tieto otázky.
  • Počúvajte diskusie, v ktorých sa obhajujú a spochybňujú obe strany. Váš mozog začne rozpoznávať rétorické a logické prostriedky a nezrovnalosti.

Rozvíjajte disciplínu

Možno máte pocit, že ste uviazli v digitálnej pasci zábavy, kde sa technologické spoločnosti uchádzajú o vašu pozornosť. Viete, že táto konzumácia mentálneho nezdravého jedla nie je pre vás dobrá, ale stále jej podliehate, ako ruka, ktorá sa vracia po ešte jeden zemiakový lupienok.

Pred niekoľkými rokmi som trávil príliš veľa času zábavou a málo času hlbším premýšľaním, preto som začal robiť malé zmeny. Neboli radikálne, ale kultivovali disciplinovanejšie myslenie. Niektoré z nich prišli po prečítaní knihy Digitálny minimalizmus od Cala Newporta , ktorú odporúčam, ak sa chcete ponoriť hlbšie.

  • Začnite digitálnou inventúrou. Ak si chcete uvedomiť svoje zvyky, sledujte, koľko času trávite na telefóne alebo inou digitálnou zábavou.
  • Prejdite na digitálny detox. Môže to zahŕňať vymazanie určitých aplikácií, fyzické zmeny, ako napríklad používanie bežných hodiniek alebo budíka, alebo zavedenie času „bez obrazovky“ pred spaním.
  • Nastavte si obmedzenia v používaní sociálnych sietí. Zábavu nemusíte vylúčiť, ale mali by ste si stanoviť parametre, kedy a ako ju budete používať.
  • Zaveďte nové návyky čítania a vzdelávania sa, ktoré nahradia čas strávený zábavou. Nastavte si časovače alebo praktické ciele, napríklad 10 strán alebo 30 minút čítania denne, ktoré vám pomôžu preškoliť mozog. Spočiatku sa to môže zdať nudné, ale čoskoro sa váš mozog aklimatizuje na túto výzvu a vy môžete svoje ciele zvýšiť.
  • Vytvorte knižný klub s priateľmi, ktorí sa tiež chcú rozvíjať. Zodpovednosť vás bude motivovať k čítaniu a diskusia o materiáli vám pomôže, aby ste sa v ňom dlhšie udržali.

Možno sme postupne a neúmyselne prevzali zábavné návyky našej kultúry, ale môžeme si cielene vytvoriť vlastnú kultúru disciplíny a hlbokého myslenia. Príslovia 1:5 nás prosí: „Nech múdry počúva a obohatí sa o vedomosti, nech rozumný získa skúsenosť.“

Naša spoločnosť zúfalo potrebuje viac ľudí, ktorí dokážu múdro myslieť, jasne rozlišovať a viesť ďalšiu generáciu v Božej pravde. Znie to ako veľká úloha, ale môže sa to začať už niečím takým malým, ako je vypnúť televízor a vziať do ruky dobrú knihu.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Lydia Kinne

je spisovateľka a učiteľka na strednej škole, ktorá žije v meste Spokane vo Washingtone, USA. Patrí do cirkevného zboru Faith Bible Church, kde pracuje s vysokoškolákmi. Viac z jej tvorby si môžete prečítať v The Vintage Girl.

Lydia Kinne tiež napísal