Kresťanský život

Tety a strýkovia, neprehliadnite svoje povolanie

V cirkevnom zbore sa ma často pýtajú na dieťa: Kedy sa má narodiť? Teším sa? Ako sa Bethany cíti, keď sa stane veľkou sestrou? Ich úsmevy ukazujú, že zdieľajú nadšenie mojej rodiny.

Nie, ja nie som tehotná, ale moja sestra áno.

Dokonca aj v modernej západnej kultúre, kde rozšírené rodiny nie sú tak prepojené ako v iných spoločnostiach, sa považuje za prirodzené, že tety a strýkovia zdieľajú radosť z detí našich súrodencov vo väčšej miere ako tí mimo rodiny. Ak máte netere alebo synovcov, pravdepodobne ste už túto radosť okúsili.

Byť tetou alebo strýkom však znamená viac než len cítiť náklonnosť k maličkej osôbke a nenápadne jej podstrkovať kúsky čokolády. Ako by sme mali ako kresťania premýšľať o tomto povolaní?

Povedzte to nastupujúcej generácii

Na rodičoch leží skľučujúca zodpovednosť vychovávať svoje deti, aby poznali Pána (napr. Prís 22:6; Ef 6:4). V Starej zmluve sa poznanie Boha odovzdávalo z generácie na generáciu prostredníctvom rodín, ktoré o ňom učili (Dt 6:6-7). Žalm 78 rozpráva o katastrofe, ktorá postihla Izraelitov, pretože zabudli na Pána, a potvrdzuje dôležitosť rozprávania „budúcemu pokoleniu . . . slávne skutky Hospodina“ (Ž 78:4).

Neexistuje verš, ktorý by veriacim prikazoval, aby učeníkovali svoje netere a synovcov, ale pre tých, ktorí sú si príbuzensky blízki a trávia spolu dlhší čas, ako to často býva v rodinách, má zmysel zohrávať kľúčovú úlohu pri učení ďalšej generácie. Rodičia síce majú hlavnú zodpovednosť, ale neučia svoje deti o Bohu sami.

Spôsoby podpory

Praktické spôsoby, ktorými môžete podporovať svoje netere a synovcov v ich duchovnom raste, sa budú líšiť v závislosti od vašej situácie a ich situácie. Tu sú však štyri nápady.

1. Pravidelne sa modlite.

Najúčinnejší spôsob, ako môžeme slúžiť svojim neteriam a synovcom, je modliť sa za nich. Môže však byť ťažké vedieť, ako sa modliť, najmä ak žijete ďaleko od nich a nevidíte ich každodenné potreby. Ich rodičia to budú vedieť, preto sa ich pravidelne pýtajte. Súrodencov posilní a povzbudí vedomie, že bremeno modlitby za svoje deti nenesú sami.

Aby som obohatil svoje modlitby, mám po ruke kópiu knihy Melissy Krugerovej 5 vecí, za ktoré sa môžete modliť za svoje deti (5 Things to Pray for Your Kids). Mená každej z mojich neterí a synovca som napísala na samolepiace bločky, umiestnila ich do jednotlivých častí knihy a každý deň sa modlím za jedno dieťa.

2. Buďte k dispozícii.

Vzhľadom na to, že v tomto uponáhľanom svete sa všetko dožaduje našej pozornosti, môže byť ťažké pravidelne tráviť čas so svojimi neterami a synovcami, najmä ak ich máte veľa alebo nebývajú blízko (alebo ak máte vlastné deti).

Moja priateľka Kim je jednou z najoddanejších tiet, aké poznám, a jej rada znie: Buďte osobou, ktorá počúva. Zaujímajte sa o to, čo ich zaujíma – ak neviete, o čom hovoria, vygooglite si to. Ak vám hovoria o svojich zápasoch, počúvajte ich bez posudzovania a využite príležitosť modliť sa s nimi v danom momente.

Nemajte pocit, že ako teta alebo strýko zlyhávate, ak nie ste pre každé dieťa dôverníkom číslo jeden. Ak však chcete, aby sa na vás obrátili v čase zmätku alebo ťažkostí – a ak je to vo vašich podmienkach možné -, vyžaduje si to zámerné a pravidelné úsilie.

Ako by ste mohli zorganizovať svoj život, aby si vytvorili priestor pre pravidelné spoločné chvíle? Môžete si naplánovať týždennú alebo mesačnú večeru. Alebo si raz alebo dvakrát do roka naplánujte návštevu vzdialenej rodiny. Alebo začnite tradíciu, že každú neter a synovca zoberiete v čase jeho narodenín niekam, kde sa zabavia a strávia čas medzi štyrmi očami.

Zvážte potreby a preferencie jednotlivých detí. Moja najstaršia neter by sa zhrozila, keby som jej z ničoho nič zavolala na rozhovor. Ocenila by však napísaný odkaz alebo spoločné aktivitu, ktorá ju baví. Ak vaši súrodenci nenasledujú Ježiša, možno budete chcieť venovať viac času ich deťom, ktoré nemajú okolo seba iné kresťanské vplyvy.

3. Pomáhajte pestovať vieru a zbožnosť.

Rodičia potrebujú pri učení svojich detí pomoc druhých a toto je príležitosť pre tety a strýkov. Deti môžu byť vnímavejšie na počúvanie biblickej pravdy a múdrosti od vás než od svojich rodičov, najmä keď sú staršie.

Ak máte možnosť, čítajte s nimi Bibliu spolu s vynikajúcimi knihami zameranými na Krista. Zistite od svojich súrodencov, čo sa ako rodina učia alebo čítajú, a pýtajte sa detí na to premyslenými otázkami. Pýtajte sa ich, čo sa učia v nedeľnej škole alebo či si v zbore našli nejakých kamarátov. Keď vás prídu navštíviť, vezmite ich so sebou do kostola, aj keď to znamená, že iné zábavné víkendové aktivity musia počkať.

Aj keď žijete ďaleko, existujú kreatívne spôsoby, ako môžete podporiť duchovný rast svojich neterí a synovcov. Ak sa modlíte, aby rástli v štedrosti, môžete im dať (alebo poslať poštou) dve päťeurovky – jednu, aby ju minuli pre seba, a druhú, aby ju rozdali. To poskytne ich rodičom príležitosť porozprávať sa s nimi o výbere účelu a pomôže deťom zažiť radosť z dávania.

4. Podporte ich rodičov.

Investícia do života a viery vašich súrodencov bude mať na ich deti obrovský vplyv. Malé deti sa učia o Bohu z toho, ako ich rodičia hovoria a žijú.

Ako by ste mohli pomôcť svojim súrodencom duchovne rásť? Mohli by ste na hodinu postrážiť deti, aby vaša sestra mohla stráviť čas čítaním Biblie a modlitbou? Ak máte väčší disponibilný príjem ako váš brat, ktorý živí päť detí, mohli by ste byť stálym zdrojom dobrých kresťanských kníh alebo tým, kto mu občas zaplatí účasť na kresťanskej konferencii? Ak sú vaši súrodenci veriaci, mohli by ste hľadať spôsoby, ako s nimi hovoriť o Kristovi?

Proste Pána, aby zabezpečil všetko, čo vaši súrodenci potrebujú na výchovu svojich detí v Pánovi, a buďte otvorení akýmkoľvek praktickým spôsobom, ako by ste im v tom mohli pomôcť.

Keď sa v najbližších dňoch alebo týždňoch narodí moja nová neter, budem sa tešiť z novorodeneckého maznania, skúmania jej drobných prstov a neustáleho vykrikovania, aká je roztomilá. Ale budem sa tiež modliť, aby mi Boh ukázal, ako živiť jej vieru, keď bude rásť, aby jedného dňa mohla rozprávať ďalším generáciám o Hospodinových skutkoch.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Cassie Watson

je redaktorkou a manažérkou redakčných projektov pre The Gospel Coalition. Žije v austrálskom Sydney a je súčasťou anglikánskeho zboru Merrylands.

Cassie Watson tiež napísal

Tento autor zatiaľ nemá žiadne ďalšie články