Slovo „domácnosť“ vo mne kedysi vyvolávalo predstavu domu, ktorý budem obývať – dúfam, že raz – s manželom a deťmi. Predstavovala som si, ako budem radostne vytvárať domov, ako sa budem tešiť zo stability a lásky zbožného muža a ako budeme spoločne sledovať, ako naše deti rastú.
Namiesto toho mám teraz tridsať, som slobodná a žijem s ďalšími tromi slobodnými ženami v prenajatom dome vo Washingtone, DC – meste, ktoré je známe tým, že je pre ľudí len dočasnou a nie trvalou zastávkou. Stále túžim po podstate mojich dávnych snov. Verím, že Písmo hovorí o jedinečnej úlohe ženy pri vytváraní domova pre svoju rodinu (Prís 31:10-31; Tít 2:4-5), a úprimne dúfam, že sa budem podieľať na tomto dobrom diele. Zároveň som sa však naučila, že pre kresťana sa môže „vytváranie domova“ diať v rôznych kontextoch a obdobiach. Detaily sa líšia, ale niektoré pravdy o vytváraní domova zostávajú rovnaké.
Vytváranie domova ukazuje na lepší domov
Jednou z prvých vecí, ktorú Boh urobil pre prvého človeka bolo to, že ho umiestnil na konkrétne miesto – miesto, ktoré mu poskytovalo to, čo potreboval, ale za ktoré mal aj zodpovednosť. Záhrada prekypovala množstvom jedla a krásy, no Adam musel aj pracovať a starať sa o ňu (Gn 2:8-9, Gn 2:15-17).
Hoci hriech Adama a Evy znamenal, že museli záhradu opustiť, Božie prísľuby vykúpenia stále obsahovali prvky domova. Od Božej zmluvy s Abrahámom, ktorému sľúbil zasľúbenú zem (Gn 15:7,17-21), až po jeho príkaz Izraelu usilovať sa o blaho mesta, v ktorom boli v zajatí (Jer 29:4-7), Bohu vždy záležalo na miestach, kde jeho ľudia žili a pracovali.
A potom, hoci je to neuveriteľné, Boh prišiel a urobil si svoj domov medzi nami (Jn 1:14). To bol stále len predobraz jeho večného prebývania medzi nami vo vykúpenom domove a meste, ktoré pre nás práve teraz pripravuje (Jn 14:2-3; Heb 11:16; Zj 21:3).
Domovy, ktoré kresťania obývajú teraz, sú predobrazom večného domova a môžeme ich tvoriť a starať sa o ne tak, aby poukazovali na našu budúcu nádej. Či už je to vysnívaný dom, ktorý zdieľame s rodinou alebo dočasná garsónka, každý príbytok môže poukazovať na ten pravý domov, ktorý ešte len prichádza.
Môj súčasný dom, hoci nie je taký, aký som si ho kedysi predstavovala, oplýva príchuťou prichádzajúcej slávy, od radostného smiechu mojich spolubývajúcich až po pohodlie a bezpečie, ktoré dom poskytuje. Keď naše domovy nie sú presne také, aké sme očakávali alebo po akých sme túžili, stále v nich môžeme „bývať… a zachovávať vernosť“ (Ž 37:3), ďakovať za dobré Božie zaopatrenie teraz, aj keď seba a ostatných orientujeme na to prichádzajúce, trvalé mesto.
Vytváranie domácnosti myslí na druhých
Nech už sú vaše okolnosti akékoľvek, môžete si vytvoriť domov – dom, byt, apartmán alebo niečo iné – s víziou, že sa oň budete deliť. Hoci možno nezdieľate svoj domov s partnerom alebo deťmi, ale mali by si ho zdieľať s niekým. Apoštol Pavol dal veriacim príkaz, aby preukazovali pohostinnosť (Rim 12:13; 1Pt 4:9), a Písmo je plné príkladov toho, ako kresťania spolu jedia a otvárajú svoje domovy.
Tvoríte svoj domov s týmto nastavením štedrosti? Uvažovali ste o tom, že vytváranie pohodlného a krásneho domova by mohlo byť prejavom lásky tým, ktoré doň prichádzajú?
To, akou veľkou prioritou je pre jednotlivých kresťanov tento aspekt tvorby domova, bude rôzne, ale stojí za to sa nad tým vedome zamyslieť. Edith Schaeffer vo svojej knihe The Hidden Art of Homemaking (Skryté umenie tvorenia domova) píše: „Som si istá, že neexistuje žiadne miesto na svete, kde by vaše posolstvo nebolo umocnené tým, že toto miesto (či už je maličké alebo obrovské, chatrč alebo palác) urobíte usporiadaným, umeleckým a krásnym nejakou formou kreativity či umenia.“
Váš domov nemusí byť profesionálne vyzdobený, ale je prívetivý? Ako môžu ozdoby a akcenty podnecovať rozhovory? Cítia sa tam ľudia rôzneho veku a obdobia života príjemne? Moje spolubývajúce a ja milujeme obrazy a umenie, ktoré ukazujú na Písmo, literatúru a krásne scenérie. Máme hromadu detských kníh, o ktorých dúfame, že potešia rodiny, ktoré prídu na návštevu. Snažíme sa používať farby a sviečky, ktoré navodzujú pocit tepla a pohodlia.
Tým, že dobre pripravíme svoje domovy pre tých, ktorí ich navštívia, môžeme hosťom ponúknuť malú ochutnávku miesta, ktoré Ježiš pripravuje pre tých, ktorí ho milujú.
Vytváranie domova maximálne využíva to, čo máme k dispozícii
Na rozdiel od mnohých iných domov vo Washingtone, DC, má náš dom priestor na dlhý jedálenský stôl. Má tiež dostatok priestoru na dvore, čo je tu skutočná rarita. Spolu s mojimi spolubývajúcimi sme sa stali hostiteľkami, ktoré sa špecializujú na skupinové večere, grilovačky a otvorené skupinové stretnutia, pretože náš priestor je na takéto príležitosti jedinečne vybavený.
Poznám dom, v ktorom bývajú slobodní muži, a ktorí skvelo používajú svoj dom nachádzajúci sa oproti nášmu kostolu na to, aby sa u nich mohli ľudia ďalej rozprávať po skončení biblického štúdia, ktoré sa koná každú stredu. Študenti, návštevníci a noví členovia hovoria o tom, ako im tieto stretnutia pomohli spoznať sa s inými kresťanmi a budovať priateľstvá.
Zvážte, na čo by sa mohol váš dom obzvlášť hodiť: Nedeľné obedy? Hry v záhrade? Rozhovory jeden na jedného? Nedajte sa odradiť tým, čo robia iní ľudia, a nemysli si, že ich musíte kopírovať. Aj váš domov má čo ponúknuť.
Jedna z mojich spolubývajúcich sa verne stará o malú záhradku na našom dvore. Jej usilovnosť, s ktorou sa stará o svoj malý kus zeme, mi pripomína verné správcovstvo. Vieme, že v tomto dome nebudeme žiť dlhodobo, ale jej práca prináša dobré ovocie na obdobie, kým v ňom žijeme.
Stále dúfam, že budem mať dom, v ktorom sa budem môcť starať o moju vlastnú rodinu. Ale naučila som sa tiež radovať sa zo slnečného svetla, ktoré prúdi cez okná nášho prenajatého domu, zo smiechu dievčat zo zborového dorastu na mojom gauči z druhej ruky, a zo spolubývajúcej, ktorá sa rozpráva o Ježišovi so svojou neveriacou kolegyňou. Všetky tieto veci občerstvujú mňa aj iných na našej ceste do nášho večného domova.
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition