Kresťanský život

Zažiť Božiu lásku

Mnohí kresťania žijú vo veľkej vzdialenosti od citeľnej skúsenosti Božej lásky. Mnohé kresťanstvo na Západe je povrchné a uspokojivé. Potvrdzuje vyznanie, ale často mu chýba duchovný život. Po celej krajine sú milióny ľudí, ktorí majú vieru, ktorí boli vychovaní v cirkvi, aby verili, že Ježiš zomrel a vstal z mŕtvych, ale nemajú živú skúsenosť s Božou láskou.

Potrebujeme túto modlitbu z 2. Tesaloničanom 3:5: „A Pán nech vedie vaše srdcia k Božej láske a ku Kristovej trpezlivosti.“

Je to modlitba za kresťanov. Pavol píše cirkvi. Je to modlitba, aby Boh niečo urobil v nás, ktorí veríme, ale nie vždy cítime, že nás Boh miluje.

Svedectvá o prežívaní Božej lásky

Dovoľte mi uviesť niekoľko skutočných príkladov Božej lásky zaplavujúcej dušu človeka, aby ste boli povzbudení k tomu, aby ste sa sami modlili za viac tejto lásky.

John Wesley

Wesley bol pastor. Kázal na dvoch kontinentoch – v Anglicku a v Georgii, USA. Dňa 24. mája 1738 sa mu na ulici Aldersgate v Londýne niečo stalo, keď počúval muža, ktorý čítal predslov k Lutherovmu dielu o Liste Rimanom. Tu je Wesleyho opis toho, čo sa stalo:

Asi štvrť hodiny pred deviatou, keď opisoval zmenu, ktorú Boh pôsobí v srdci skrze vieru v Krista, pocítil som, ako sa moje srdce zvláštne zohrialo. Cítil som, že skutočne dôverujem Kristovi ako jedinému Spasiteľovi, a dostalo sa mi uistenia, že on vzal moje hriechy, dokonca aj moje, a zachránil ma od zákona hriechu a smrti.

Je úžasné, že Wesley už roky kázal v kostole, ale teraz zakúsil Božiu lásku. Mal nový pocit jej sladkosti. Jeho život a služba sa zmenili.

Jonathan Edwards

V roku 1737 Edwards odišiel do lesa, aby sa modlil a o svojom neobyčajnom zážitku napísal: „Mal som, pre mňa výnimočné, videnie slávy Božieho Syna… a jeho úžasnej, veľkej, plnej, čistej a sladkej milosti a lásky.“

Vošiel do lesa, priviazal koňa a videl Kristovu lásku tak, ako ju predtým nevidel. Videl ju. Mal možnosť ju zahliadnuť. Jej sladkosť sa mu vrátila do duše.

Blaise Pascal

Jeden z najintenzívnejších opisov tohto druhu zážitku pochádza od Blaise Pascala. Pascal je mimoriadne zaujímavý, pretože bol matematik a vedec. Pre niektorých z nás by bolo ľahké odmietnuť toto láskyplné volanie s tým, že existujú určité emocionálnejšie typy ľudí, ktorí majú takéto zážitky.

Pascal mal mimoriadnu skúsenosť s Božou láskou, ktorá trvala asi dve hodiny. O tom, čo sa mu stalo, si naškriabal niekoľko poznámok a potom si ich zašil do vnútornej strany kabáta, kde sa našli po jeho smrti:

Tento deň milosti 1654
Asi od pol desiatej večer do polhodiny
Po polnočnom ohni!
Boh Abrahámov, Boh Izákov, Boh Jákobov
Nie filozofov a učencov.
Bezpečnosť, cit, radosť, pokoj
Boh Ježiša Krista …
Veľkosť ľudskej duše . .
Radosť, radosť, radosť, slzy radosti . . .
Ježiš Kristus, Ježiš Kristus
Nech sa od neho nikdy neodlúčim.

Čo sa stalo Pascalovi? Jeho srdce bolo nasmerované „k Božej láske a ku Kristovej trpezlivosti“.

Tieto svedectvá ukazujú úžasné Božie pôsobenie v srdciach ľudí, ktoré spôsobilo, že začali novým spôsobom zakúšať Božiu lásku a Kristovu trpezlivosť.

Moc spoznať Božiu lásku

Nedávno položila profesorka v seminári 120 svojim študentom túto otázku: „Veríte, že vás Boh miluje?“ Čo myslíte, koľko zo 120 kresťanských študentov pripravujúcich sa na službu odpovedalo „áno“?

Dvaja!

Zvyšok odpovedal takto: „Viem, že mám povedať: ‘Áno’. Viem, že Biblia hovorí, že ma miluje…, ale necítim to.“ alebo „Nie som si istý, či môžem naozaj povedať, že tomu verím.“

Ako je to možné? Jonathan Edwards použil jednoduché prirovnanie, aby sa dostal k podstate tohto problému: „Je rozdiel medzi tým, keď máme racionálny úsudok, že med je sladký, a keď máme vnem jeho sladkosti.“ Môžete vedieť, že med je sladký, pretože vám to niekto povie, ale v skutočnosti nepoznáte jeho sladkosť, kým ho neochutnáte.

Môžete vedieť, že Boh vás miluje, pretože vám to povedal váš učiteľ v nedeľnej škole, ale v skutočnosti nepoznáte Božiu lásku, kým ste jeho lásku neochutnali.

Tu sú konkrétne kroky, ako zažiť viac Božej lásky.

Staňte sa nespokojní so svojou súčasnou duchovnou skúsenosťou.

Pestujte si svätú nespokojnosť. Človek, ktorý sa modlí túto modlitbu, hľadá niečo viac, než už má: „Pane, veď moje srdce k tvojej láske.“

Žijeme v kultúre, ktorá sa riadi princípom „to už poznám“, a veľké nebezpečenstvo spočíva v tom, že si vytvoríme kresťanstvo, ktoré sa riadi princípom „to už poznám„: „Viem, že Boh ma miluje, že Ježiš za mňa zomrel a že moje hriechy sú odpustené. Čo ďalej?“ Potom sa jedného dňa niekto spýta: „Naozaj veríš, že ťa Boh miluje?“ A vaša plytkosť bude odhalená.

A. W. Tozer v knihe Hľadanie Boha hovorí,

Boli sme chytení do osídel falošnej logiky, ktorá trvá na tom, že ak sme ho našli, už ho nemusíme hľadať. . . Uprostred tohto veľkého nadšenia sa nájdu takí, ktorí sa neuspokoja s plytkou logikou. Chcú okúsiť, dotknúť sa srdcom divu, ktorým je Boh. Chcem zámerne povzbudiť túto mocnú túžbu po Bohu.

Niektorí z vás si myslia, že Boh je chladný a odmeraný, prísny a náročný, a tieto myšlienky sú hlboko zakorenené vo vašej mysli. Potrebujete túto modlitbu: „Otče, veď moje srdce k tvojej láske!“ Proste Boha a pokračujte v prosbe, kým sa vaše srdce nezačne topiť v teple Božej lásky, podobne ako sa tento týždeň topil sneh.

Zahľaďte sa do Božej lásky v Ježišovi Kristovi.

Žalm 27:4 hovorí: „Len jedno som žiadal od Hospodina, len o to sa snažím, aby som smel bývať v jeho dome po všetky dni svojho života, aby som mohol rozjímať o dobrote Hospodina a obdivovať jeho chrám..“

Ľudia, ktorí sa navzájom nemajú radi, sa na seba iba letmo pozrú. Ľudia, ktorí sa majú radi, sa budú pozerať jeden na druhého. Ľudia, ktorí sú zúfalo zamilovaní, budú na seba uprene hľadieť.

Isaac Watts vo svojom slávnom hymne When I Survey the Wonderous Cross (Keď na ten kríž sa zahľadím) použil na vyjadrenie toho istého iné slovo. Skúmať, hľadieť, uvažovať a meditovať o Božej láske. Nech Pán vedie vaše srdcia k Božej láske a Kristovej trpezlivosti.

Dve odpovede

Niečo v tomto článku môže vo vás prebudiť – hlboké volanie do hĺbky. Možno si myslíte, chcem viac toho, o čom hovorí.

Rozhodnite sa dnes vo svojom srdci a vo svojej mysli, že budete usilovať o sladšiu chuť, hlbšiu skúsenosť, jasnejší pohľad na Božiu lásku a Kristovu trpezlivosť. Choďte za tým. A nikdy sa nezastavujte.

Pre iných toto posolstvo neznie ani tak ako kostolný zvon, ktorý vás priťahuje, ale ako budík, ktorý vás budí.

Ak na Božiu lásku nereagujete, nemali by ste sa zaujímať o stav svojej duše? Dúfam, že sa budete pýtať: „Čo je to so mnou? Nemám záujem o Božiu lásku. Prečo som taký spokojný, keď iní sú hladní a smädní po Bohu?“

Možno si Boh použije tento článok, aby vás prebudil z mŕtvoty ducha, v ktorej ste spali príliš dlho.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition

Colin Smith

je pastorom Orchard Evangelical Free Church, cirkevného zboru na severozápadnom predmestí Chicaga, a jeho služba sa rozširuje prostredníctvom rozhlasovej relácie Open the Bible. Venuje sa tiež mentoringu budúcej generácie pastorov prostredníctvom The Orchard School of Ministry. Colin a jeho manželka Karen majú dvoch ženatých synov a päť vnučiek.