Kresťanský život Nezaradené

Modlitby s deťmi pred spaním

Máš niekedy pocit, že sa ti nedarí naučiť tvoje deti ako sa modliť?

Dni sú uponáhľané. Čím viac detí máš, tým ťažšie je zhromaždiť všetkých k rodinnej modlitbe. Keď sa tvoje dieťa konečne začne modliť, modlí sa každý večer tú istú modlitbu. Rozmýšľaš nad tým, či sa aspoň trochu modlí zo srdca, alebo či je to len úplná formalita. Teba samého tvoja snaha vyčerpáva. Niekedy sa zdá, akoby nájsť si tých pár minút každý večer na spoločnú modlitbu, je jednoducho nemožné.

Rád by som ťa povzbudil. Malé deti vnímajú všetko, čo im povieme. Nebuď frustrovaný z toho, že ešte vo veku štyroch rokov nevedia odrecitovať katechizmus. Nebuď frustrovaný z toho, keď to vyzerá tak, že ich modlitba nezaujíma. Nebuď frustrovaný tým, ako krátko sa sústredia.

Modli sa aj tak.

Náš syn sa naučil Apoštolské vyznanie viery, Otče náš a niektoré Žalmy len tým, že každý večer opakoval niektoré modlitby dookola. Nie, nikdy sme ho z toho neskúšali, ani sme mu nesľubovali odmeny, ak sa bude dostatočne so zápalom modliť. Dokázali sme to úplne jednoduchým opakovaním.

Čítaj každý večer po dobu dvoch týždňov svojím deťom Žalm 23 a budeš prekvapený ako rýchlo ho budú schopní zopakovať ho spolu s tebou. . . slovo po slove. Nepozeraj sa na opakovanie ako na niečo, čo zabíja modlitbu. Naopak, my sme u nás doma zistili, že opakovanie je ten najlepší spôsob ako sa modliť s malými deťmi.

Ak ti to čo i len trochu pomôže, tu sú naše modlitby, ktoré sa každý večer pred spaním modlíme spolu s našimi deťmi:

Naše večerné modlitby

Ako rodina sa stretneme v izbe nášho syna, zhasneme a kľakneme si vedľa jeho postele (väčšinou). Len tak na okraj, odporúčam, aby si tieto modlitby ovládal spamäti predtým, než ich začneš učiť svoje deti. Je to efektívnejšie ako čítať ich z nejakej knihy alebo papiera a okrem toho vás to bude inšpirovať k väčšej snahe pri učení sa vecí naspamäť.

  1. Apoštolské vyznanie viery (s ukazovačkami) – Spoločne recitujeme Apoštolské vyznanie viery a používame pri tom aj naše telo. Náš syn má rád Kristov príbeh, najmä tú časť „v tretí deň VSTAL Z MŔTVYCH!!!” (doplňte krátke skákanie po posteli).
  2. Nech nám, a všetkým, ktorých milujeme, dá náš Boh Všemohúci pokojnú noc a dokonalý odpočinok.
  3. Naša pomoc je v mene Hospodina, stvoriteľa neba a zeme (Žalm 124:8).
  4. Vyznanie hriechov: Všemocný Bože, náš nebeský Otče, zhrešili sme proti tebe, našou vlastnou vinou, v myšlienkach, slovách aj činoch, v tom, čo sme spravili, aj v tom, čo sme zanedbali. Skrze tvojho Syna, nášho Pána, Ježiša Krista, odpusť naše previnenia a daj, aby sme ti slúžili v novote života na slávu tvojho mena, Amen. (The Book of Common Prayer/Kniha spoločných modlitieb)
  5. Gloria: Sláva Otcovi, Synovi a Duchu svätému. Ako bolo na počiatku, tak nech je aj teraz, aj naveky vekov. Amen.
  6. Učenie sa biblických veršov naspamäť: Vyberte si Žalm alebo biblickú pasáž, ktorú chcete, aby vaše deti vedeli naspamäť. Recitujte ju spolu niekoľko týždňov.
  7. Modlitba Otče náš: podľa vášho obľúbeného biblického prekladu
  8. Svojho ducha zverujem do tvojej ruky. Vykúpil si ma, Hospodin, verný Bože. Chráň ma ako zrenicu oka! Skry ma v tôni svojich krídel. (Žalm 31:6, 17:8)
  9. Osobné, spontánne modlitbyKaždý člen modlitby sa minútu alebo dve modlí za čokoľvek, čo majú na srdci.

Môže sa zdať, že takýto modlitebný program zaberie veľmi veľa času. Ale naozaj nezaberie. Väčšinou skončíme do 5-10 minút. Ale má to skvelý dopad na našu rodinu. Keď som bol nedávno odcestovaný, môj syn poprosil manželku, aby mi zavolala a pustila ma na odposluch a takto som viedol našu rodinu v modlitbách pred spaním aj na diaľku.

Aké modlitebné návyky ste vo svojej rodine vyskúšali vy a čo sa vám osvedčilo?

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. https://www.thegospelcoalition.org/blogs/trevin-wax/bedtime-prayers-with-our-children/

Témy:

Trevin Wax

je jedným z hlavných vedúcich kresťanského vydavateľstva LifeWay. Je tiež šéfredaktorom The Gospel Project a autorom niekoľkých kníh (This Is Our Time, Eschatological Discipleship a Gospel Centered Teaching). S manželkou majú tri deti a žijú v štáte Tennessee, USA.