Aktuálne témy

Prečo Kevin DeYoung napísal (ďalšiu) detskú Bibliu

Biblia obsahuje mnoho príbehov o jednom veľkom príbehu: o evanjeliu Ježiša Krista. Vy to možno viete, ale vedia to aj vaše deti?

Knihe biblických príbehov Najväčší príbeh, Kevin DeYoung zosumarizoval 104 biblických príbehov, vďaka ktorým to budú vedieť aj ony. Táto detská Biblia je rozšírením jeho knihy The Biggest Story (Crossway, 2015), ale tentokrát je určená deťom od 6 do 12 rokov. Táto detská Biblia ukazuje ako biblické scény – tie, ktoré sú nám známe, aj tie ktoré veľmi nepoznáme – patria do Božieho veľkého plánu milosti. „Kevin zachytáva krásu najväčšieho príbehu, aký kto kedy napísal s jemu typickou jasnosťou a nadšením,“ napísal som vo svojom odporúčaní. „Ale moje deti budú mať problém s čítaním tejto knihy, lebo ich otec si ju bude kradnúť sám pre seba.“

Spýtal som sa Kevina, čo robí túto jeho knihu unikátnou, prečo moralizovanie nie je jedinou nástrahou, ktorej sa rodičia musia vyvarovať, ktorá ilustrácia od Dona Clarka je jeho najobľúbenejšou a iné otázky.


Vyzerá to tak, že detských Biblií vzniká stále veľké množstvo. Čo robí tú tvoju jedinečnou?

Toto je jednoznačne najlepšia a jediná detská Biblia, ktorú budete kedy potrebovať. Ale vážne, existuje množstvo veľmi dobrých kresťanských kníh a biblických materiálov pre deti. Ale to, čo mám veľmi rád na Knihe biblických príbehov Najväčší príbeh (okrem toho, že si nikdy neviem spomenúť na jej celý názov) je, že je dostatočne dlhá na to, aby sa do nej zmestil celý biblický príbeh, ale každý príbeh je dostatočne krátky na to, aby ste ho zvládli prečítať len za pár minút. Ilustrácie Dona Clarka sú úžasné, takže v tom naozaj vyčnieva. Snažil som sa každý príbeh napísať s pohľadom na veľký príbeh Biblie. Nechcel som sa veľmi odkloniť od Písma v prerozprávaní jednotlivých príbehov, ale snažil som používať jazyk, ktorý je energický a občerstvujúci.

Ako môžu rodičia viesť svoje deti v poznaní Biblie bez toho, aby padli do pasce moralizmu? Čo by mohol byť opačný problém?

Najdôležitejšie je, aby sa rodičia nebáli toho, že spravia chybu tak veľmi, že nakoniec nespravia vôbec nič. Biblia nám má dávať aj morálne príklady – pozitívne aj negatívne. Ale samozrejme by sme ju nikdy nemali zredukovať len na kolekciu príbehov s poučnou pointou.

Dávajte si pozor na význam, aj na náladu každého z príbehov a to vám pomôže vybrať sa tým správnym smerom. Každý príbeh je do istej miery o Ježišovi, ale nie každý príbeh je o Ježišovi rovnakým spôsobom.

Niektorí ľudia hovoria, že je dôležité naučiť deti zákonu v skorom veku a potom počkať a aplikovať evanjelium, keď pochopia, že ho potrebujú? Ako by mali rodičia používať aj zákon aj evanjelium pri výchove svojich detí?

Nechcem nikoho uraziť, ale to znie ako hrozná stratégia. Rozumiem vašej pointe – že deti potrebujú pravidlá a hranice, najmä keď sú mladšie. Ale takisto potrebujú poznať Božiu milosť, v každom veku, keď tie pravidlá a hranice prekračujú. Na druhej strane, niektorí rodičia sú takí nervózni z toho, že by prestali vychovávať „s evanjeliom v centre“, že sa boja dať svojim deťom akýkoľvek jasný príkaz a následky za neuposlúchnutie toho príkazu.

Mnohí rodičia to prežívajú tak, že je toho na nich veľa, a myšlienka, že by mali do svojho života zahrnúť ešte ďalší kresťanský materiál, na nich môže pôsobiť veľmi náročne. Ako však môže táto kniha pomôcť vyčerpanému rodičovi vo výchovnom úsilí?

Pevne verím, že žiadny rodič si nekúpi túto knihu s pocitom povinnosti vlastniť ďalšiu knihu, ktorú bude čítať svojim deťom. Ak je táto kniha dobrou detskou knihou, deti si ju budú chcieť čítať aj sami. Samozrejme si myslím, že môže byť aj skvelým nástrojom pri rodinných zamysleniach pri večeri, ale najmä dúfam, že to bude kniha, ktorej slová a obrázky budú deti priam hltať.

Dá sa povedať, že ty máš celú bandu detí. Ako sa pravidelné rodinné zamyslenia menili vo vašej domácnosti počas rôznych období vášho rodičovstva?

Pravdou je, že my sme nikdy zo žiadneho obdobia rodičovstva neodišli. Len si pridávame nové obdobia bez toho, aby sme ukončili tie predchádzajúce. Máme deväť detí vo veku od 1 roku do 18. Naše večere, keď sa udejú, sú vždy plné hluku a chaosu. Niekedy si čítame nejakú biblickú pasáž. Niekedy sa modlíme. Niekedy sa rozprávame o tom, čo sme zažili počas dňa. Niekedy robíme niečo trošku dlhšie a formálnejšie. Niekedy, aby som bol úplne úprimný, nerobíme nič, len sa snažíme deti nakŕmiť, dostať ich do postele a prežiť deň.

Ilustrácie Don Clarka sú úžasné. Ktorá je tvoja najobľúbenejšia?

Don je neuveriteľne talentovaný. Jeho ilustrácie sú unikátne, tak farebné a zaujímavé, že sa takmer stávajú žánrom samým o sebe. Veľmi sa mi páči obrázok tehotnej Márie. Máme ho doma zarámovaný a zavesený na stene. Takisto mám aj obrázok miniatúrnej archy vo vlnách, ten mi visí v kancelárii v zbore.

Ďalší z mojich obľúbených je Daniel v jame levovej (je tam toľko kostí, no Daniel stále žije), Jonáš v momente, keď ho ide zhltnúť veľká ryba (tá ryba je taká hrozivá a prorok je taký maličký), kohút, ktorý kikiríka v momente Petrovho zapretia (taká farebná a triezva pripomienka našej nestálosti) a obrázok večného mesta zo Zjavenia (rád sa naň pozerám a premýšľam).

Ktoré časti sa ti písali najlepšie a ktoré najťažšie? Ako si sa rozhodoval, čo vynecháš?

V knihe nájdete 104 príbehov, 52 z každej zmluvy. Snažil som sa zahrnúť známe príbehy (Noach, Abrahám, Mojžiš, Dávid, Vianoce, Veľká noc), ale aj tie, ktoré pozná oveľa menej ľudí, ako príbeh Gehaziho alebo Celafchadových dcér. Písanie každého z príbehov bolo oveľa ťažšie, než som si myslel, že bude. V normálnej knihe sa môžete rozbehnúť a napísať aj 2000 slov, keď vám myšlienky plynú. Ale v tejto knihe musí mať každý príbeh (okolo 500 slov) svoj vlastný úvod aj záver, svoju tému aj dej rozprávania. Čítal som si komentáre a prechádzal si svojimi starými kázňami predtým, než som každú z kapitol napísal. Nechcel som príbeh len prerozprávať, ale chcel som ho vyučovať. To mi dovoľovalo istú úroveň hravosti, ale takisto to so sebou prinieslo teologické témy a biblické vzorce, ktoré by si mnohí možno nevšimli. Verím, že dospelým sa bude táto kniha zdať rovnako zaujímavá a nápomocná ako deťom.

Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: The Gospel Coalition


Vydavateľstvo: Porta libri
Formát:       324 x 228, pevná väzba
Jazyk:    slovenčina
ISBN:     978-80-8156-315-7
Rok vydania:    2023
Počet strán:      536

Matt Smethurst

je šéfredaktorom Spoločenstva evanjelia v USA. Napísal knihy Kým si otvoríte Bibliu (Before You Open Your Bible: Nine Heart Postures for Approaching God’s Word, 2019), 12 týždňové štúdium 1. a 2. listu Tesalonickým (1–2 Thessalonians: A 12-Week Study) a Diakoni: ako slúžia a posilňujú cirkev (Deacons: How They Serve and Strengthen the Church). S manželkou Maghan majú tri deti a žijú v Louisville, Kentucky v USA.