Nezaradené

14. november

Článok patrí do série každodenných zamyslení nad knihou Genezis s názvom Ako bolo na počiatku.

Hoci dennodenne Jozefa nahovárala, neposlúchol ju, aby si k nej ľahol a bol s ňou. Keď však jedného dňa prišiel konať svoju obvyklú prácu, z domácich nebol nikto doma. Ona ho chytila za plášť a povedala: Ľahni si ku mne! On jej však nechal plášť v ruke, vybehol von a utiekol… Ona nechala ležať jeho plášť pri sebe, kým pán neprišiel domov. Aj jemu povedala to isté. Hebrejský sluha, ktorého si k nám priviedol, prišiel si zo mňa urobiť posmech. Keď som začala kričať, nechal svoj plášť pri mne a ušiel. Keď Jozefov pán počul slová svojej ženy, ktorá ho presviedčala: Ako vravím, toto mi urobil tvoj otrok, náramne sa rozhneval. Jozefa dal chytiť a vrhnúť do žalára medzi kráľovských väzňov. Tak sa Jozef ocitol v žalári.

Genezis 39: 10 – 20

Jozef má zásady. Vyspať sa so ženou svojho pána by znamenalo spáchať veľkú neprávosť a zhrešiť proti Bohu (v.9). Mať zásady je dobré, ale to nestačí. Treba ich premeniť v čin. Tak ako to robí Jozef: Hoci dennodenne Jozefa nahovárala, neposlúchol ju… Neposlúchne raz, dvakrát, trikrát, dennodenne odoláva. A keď to inak nejde, tak utečie. Nie je však útek ako útek. Je zbabelý útek aj hrdinský útek. Utekať pred povinnosťami je zbabelé, utekať pred pokušením je hrdinské.

Jozefov príbeh je veľmi aktuálny. Pótifarova žena síce zomrela, ale jej duch, duch zvádzania žije dodnes. Tento duch je prítomný v módnych salónoch, v ktorých sa navrhujú rafinované zvodné šaty. Je prítomný vo filmových ateliéroch, v televíznych štúdiách aj v ilustrovaných časopisoch. Duch Pótifarovej ženy je na uliciach miest, na školách aj na pracoviskách. A najmä na internete. Dnes zažívame frontálny útok ducha zmyselnosti a zvádzania. A koľkí mu už podľahli!

Príbeh Júdu a Támar (Gn 38) však ukazuje, že existuje odpúšťajúca milosť. To je milosť, ktorá odpúšťa spáchaný hriech. Príbeh Jozefa zasa ukazuje, že existuje aj zachraňujúca milosť. To je milosť, ktorá zachraňuje pred spáchaním hriechu. Túto milosť Boh udelí tým, ktorí žijú v bázni pred Ním. Ako sa táto milosť prejaví navonok? Tak, že človek má silu utiecť pred pokušením. Ako Jozef. Ale pred jedným neutečie. Neutečie pred pomstychtivosťou ženy svojho pána. Jej telesná túžba po Jozefovi sa zmení na nenávisť. Chce sa pomstiť za to, že bola odmietnutá. A tak je Jozef falošne obvinený z pokusu o znásilnenie a skončí vo väzení. Ale nie natrvalo, nie navždy. Lebo Boh ešte nepovedal svoje posledné slovo. A keď ho povie, prekvapení budú všetci. A najmä samotný Jozef.

Pane, ďakujeme, že nielen odpúšťaš hriech, ale aj pred ním zachraňuješ!


Každodenné zamyslenia sú prevzaté z publikácie AKO BOLO NA POČIATKU – úvahy na každý deň vydanej v roku 2021.

Ak by ste si chceli zakúpiť tlačenú knihu (10,- €) zamyslení, kontaktujte nás emailom.

Rastislav Betina

je kazateľ a teológ, ktorý miluje a nasleduje Pána Ježiša Krista. Štúdiu a vyučovaniu jeho Slova zasvätil celý svoj život. Jeho poslucháči, alebo čitatelia jeho výkladov proroka Jonáša, Apokalypsy, či knihy Genezis vedia, že ich prednášal a písal učeň Slova (Biblie) a majster slova (komunikácie). K rovnakej vášni Rasťo každoročne povzbudzuje aj ostatných ohlasovateľov Slova na Seminároch o zvestovaní Písma.