- Žiadne zdieľanie evanjelia. Keďže evanjelizácia je zdieľanie evanjelia, hlavným spôsobom, ako to robiť zle, je vôbec nepovedať posolstvo. Niekedy si ľudia, ktorí vykonávajú sociálnu prácu, myslia, že starostlivosťou o chudobných alebo pomocou utláčaným „zdieľajú evanjelium bez slov“. Nie je to tak. Možno robia úžasne milé a nezištné veci pre druhých, ale evanjelizácia znamená hovoriť druhým posolstvo o Kristovi.
- Skresľovanie posolstva. Verná evanjelizácia znamená hovoriť posolstvo v celej jeho šírke (Sk 20:27), dokonca aj nepopulárne pravdy o hriechu a Božom súde.
- Učenie falošného posolstva namiesto pravého. Niektorí ľudia, ktorí tvrdia, že hlásajú evanjelium, v skutočnosti hlásajú pravý opak, čo má hrozné následky pre nich samých aj pre ich poslucháčov (Ga 1:6-9; 2Pt 2:1-3).
- Prezentovanie evanjelia ako obyčajného názoru. Prezentovať evanjelium ako osobný názor, ktorý môže niekto odmietnuť bez reálnych dôsledkov, je skresľujúce. Evanjelizácia znamená vyzývať ľudí, aby činili pokánie zo svojich hriechov a dôverovali Kristovi, aby boli zachránení pred Božím hnevom. Evanjelium nie je obyčajný názor a naša evanjelizácia musí verne sprostredkovať univerzálnu pravdivosť a záväzné požiadavky evanjelia.
- Naliehať na niekoho, aby sa rozhodol. Vieru a pokánie môže dať len Boh. Ak budeme na ľudí tlačiť, aby sa rozhodli, môžu urobiť rozhodnutie, ktoré sa vo večnosti nebude počítať. To môže niekoho falošne priviesť k presvedčeniu, že sa svojím „rozhodnutím“ stal kresťanom, hoci nerobil pokánie zo svojich hriechov a neuveril v Krista.
- Veľká pozornosť sa venuje menším veciam. Aj keď chceme zodpovedne pristupovať k otázkam neveriacich, stráviť hodiny debatovaním o probléme zla nie je to isté ako zvestovať Krista. Nedovoľte, aby vám malé veci bránili v prezentovaní posolstva kríža.
- Hrubé znevažovanie otázok alebo námietok neveriacich. Je to skvelý spôsob, ako ich uraziť a rýchlo ukončiť evanjelizačné rozhovory. Peter nám ukazuje, ako by sme mali reagovať na otázky nekresťanov, keď píše: „robte to v tichosti, s bázňou a dobrým svedomím“ (1Pt 3:15-16).
Poznámka redaktora: Preložené z anglického jazyka. Zdroj: 9Marks